Onkologové se dostávají k lepším lékům, řeší ale cenu
Ilustrační foto: ingimage.com

Onkologové se dostávají k lepším lékům, řeší ale cenu

4. 6. 2019

Dostupnější léčba pro onkologicky nemocné, vysoce inovativní léky dostupné i v České republice, ale také posun určitých onkologických diagnóz do mladšího věku – to jsou trendy, které v současné době vnímají čeští onkologové.

Karcinom prostaty, karcinom prsu, kolorektální karcinom – u těchto diagnóz pozorují onkologové stále vyšší výskyt i v mladším věku, kdy jsou nádory většinou agresivnější než u starších lidí. Například kolorektální karcinom, který se v drtivé většině objevuje u lidí nad 60 let, diagnostikují onkologové i u těch, kterým ještě nebylo 40 let. Podle prof. MUDr. Jindřicha Fínka, Ph.D., MHA, přednosty Onkologické a radioterapeutické kliniky FN Plzeň, každoročně přibývají 2 % nemocných s touto diagnózou ve věku pod 40.

Příčiny přesně neznáme, nelze to svést pouze na životní styl a jídlo, po roce 1989 se stravujeme mnohem lépe. Jedním ze spouštěčů bude spíše stres spojený s tlakem na výkon. Proto tyto diagnózy vidíme častěji u lidí exponovaných – v produktivním věku,“ říká předsedkyně České onkologické společnosti doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA.

Díky pokroku v medicíně mají nemocným čeští onkologové v léčbě co nabídnout. „Čekáme napjatě na výsledky dalších studií, které potvrdí účinnost průlomových imunoterapeutických, biologických a cílených léků do dalších onkologických diagnóz. Věříme, že se tyto léky dostanou k pacientům i v časných fázích nemoci, kdy nebojujeme pouze o prodloužení jejich života, ale o vyléčení,“ uvádí doc. Prausová. „Konečně můžeme pacientům s takovými diagnózami jako karcinom ledviny, který je vysoce agresivní, maligní melanom, karcinom plic nebo uroteliální karcinom nabídnout účinnou léčbu, což ještě před několika lety nebylo možné.“ Příkladem zlepšující se dostupnosti léčby je například nedávné uvolnění imunoterapeutického léku pacientům s metastatickým nemalobuněčným karcinomem plic už do první linie.

Do České republiky tedy postupně pronikají inovativní léky a dostávají se k čím dál širšímu spektru nemocných, jejich použití v praxi ale stále komplikuje vysoká cena. „Náklady na léčbu se sice časem snižují, stále se ale bavíme o řádech milionů korun,“ vysvětluje prof. Fínek. Ruku v ruce se stále širšími možnostmi léčby dříve „ztracených“ případů jde podle onkologů ale uvědomění si nákladnosti této terapie. „Oceňujeme aktivitu zdravotních pojišťoven, Státního ústavu pro kontrolu léčiv a ministerstva zdravotnictví, které se společně s námi snaží najít cestu, jak k pacientům dostat potřebnou péči. Náklady budou čím dál vyšší a je potřeba se zamyslet nad tím, jak přesunout prostředky ve zdravotním systému tam, kde jsou potřeba a kde si lidé nemohou léčbu sami zaplatit,“ dodává doc. Prausová.

zdraví
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
OLYMPIJSKÁ TIPOVAČKA 2026

PRAVIDLA SOUTĚŽE:

Tipovací soutěže se může zúčastnit každý registrovaný čtenář (registrovat se můžete zde), který bude soutěžit pod svým jménem, anonymní profily (přezdívky) či vícečetné profily nejsou přípustné. Rovněž není přípustné, aby z jedné I.P. adresy soutěžilo více soutěžících (to platí i pro rodinné příslušníky). Soutěžící odpovídají na redakcí vypsané tipovací příležitosti, které po celou dobu olympiády najdou soutěžící v sekci Soutěže, rubrice Tipovačka. Tipovat lze vždy až do zahájení jednotlivých sportovních klání (uváděno v SEČ, časy jsou přibližné, protože se starty jednotlivých disciplín mohou posouvat). Za správný tip obdrží soutěžící body - počet bodů je vždy uveden u tipovací příležitosti. Body se postupně sčítají, vyhrávají soutěžící s největším počtem bodů, které se sečtou po skončení zimní olympiády.

Všechny odpovědi musí být číselné, vyjma otázky "Která země získá nejvíce olypijských medailí". Například na otázku "Získá někdo z českých sportovců zlatou medaili? (ANO 1, NE 2)?" odpovídejte číslem 1 v případě, že si myslíte ANO, v případě, že si myslíte NE, vložte do políčka pro odpověď číslo 2. U výsledků hokejových zápasů odpovídejte také čísly a to bez mezer, tedy např. 6:2 (číslo, dvojtečka, číslo bez mezer). POZOR - špatně zapsaný tip nebude uznán!

Redakce si vyhrazuje právo tipovací příležitost zrušit, například z důvodu zrušení závodu kvůli nepřízni počasí.

Pro tři soutěžící s největším počtem bodů máme připraveny věcné ceny. Vítěz získá sportovnín náramek měřící čas, puls, kroky atd., další dva soutěžící pak knižní ceny. V případě zisku shodného počtu bodů rozhodne o vítězích los.

V olympijské tipovačce se zaměříme především na české reprezentanty a samozřejmě na disciplíny, kde lze očekávat zisk některé z medailí. 

Tak neváhejte, zkuste si i vy olympijskou tipovačku.Tipovat můžete už nyní na tomto místě.

 

 

Kvíz i60 - 5. týden

Tento týden budeme relaxovat v lázních. České lázeňství je tématem vědomostního kvízu tohoto týdne.