Vodník v ohrožení aneb "Dobří lidé ještě žijí"
FOTO: Nada Špásová

Vodník v ohrožení aneb "Dobří lidé ještě žijí"

9. 6. 2019

Jindřiško, já mám nápad. Co kdybych na tom Tebou připravovaném setkání udělala nějakou legraci - zavolala jsem jí krátce po zveřejnění jejího článku.... To by nebyla Jindra, aby nesouhlasila. Tak jsme probíraly všechny možnosti, kdy a kam vodníka posadit, co tam bude provádět, jak k němu dostat diváky. ..." Nejlépe, když všechny pozvu k bývalému léčivému prameni a tam jim nalejeme nějaký alkohol do kelímků. Program už je na Tobě ", pravila Jindra.

Vše jsme několikrát přehodnocovaly, Jindra oslovila i majitele příslušného pozemku, kde se mělo sezení konat. To abychom nenarazily na nějaký problém. Jelikož jsem tento nápad prozradila Naďce, ta po krátké době přišla s nápadem. " Evčo, co kdybys tam přednesla parodii básně Vodník.."? Hned mi text přeposlala a bylo vymalováno. TO JE ONO, už jen při přečtení se chechtám. Ale, na to sama nestačím potřebuji partu stejně zapálených lidiček, kteří mají smysl pro legraci. Jednoznačně oslovuji Lidmilku, s rolí matky souhlasí. Vypravěčem nemůže být nikdo jiný nežli Libuška, dívku nejlépe ztvární Alenka T. a pro roli truhláře vymyslela Lidmilka svoji kamarádku.....To jsem ani ve snu nečekala, jak se děvčata celé akce zhostí.  Několik dnů vyrábím hrnečky se jmény " dušiček ", kreslím poutače / ani jsem nečekala, jak jsem šikovná :))) /, přeposílám všem text básně, nechávám text 5x vytisknout a zalaminovat, aby se nám dobře držel. Vše zabalím, včetně mojí masky vodníka, do krabic a ukládám do kufru mého auta. Vybrala jsem jiné místo, kde se bude akce konat - hned naproti Martince. Po večeři se musíme prvně všechny sejít a celou báseň vyzkoušet. Je to nadupané, ale dáme to. ....  ..

No jo, ale je potřeba nejdříve pověsit na vrbu ty hrnečky, nainstalovat poutače. To zajistí Naďka s Petrem. " Honem pojďte k mému autu, vše vám dám ".-volám na ně. To je fofr, nikdo ať nic nevidí, spěchám, podávám potřebné rekvizity. Hotovo, zavírám kufr   .... do pr... le, kde mám klíče!!!!.. Jdou na mne mdloby, jsou v tom kufru, auto zamčené. Co teď, vše potřebné na akci - maska a texty v nedohlednu. Několik lidí, včetně místního automechanika, si s Fordem neporadí, rozbít okno odmítají....Bože můj, to NE!!!

" Kde máte náhradní klíče, paní ", ozve se za mou mužský hlas.  Majitel Martinky. " V Liberci, pane, tam jsou mi houby platné ":((((  " Když mi je někdo dá, zajedu Vám tam na motorce" !! ....PROSÍM? TO MYSLÍTE VÁŽNĚ?? ....Chce se mi brečet radostí, nojo, ale moje klíče od bytu má sousedka, která mi krmí papoušky. Bude doma ?? Byla!!! Telefonem ji navádím kde náhradní klíč najde, zachránce podle navigace odjíždí.... Stal se zázrak, po necelé hodině / do Lbc. cca 40 km/ otvírám své autíčko. Objímám pana Václava, a přestože odmítá odměnu, trvám na ní a ráda mu ji dávám.. Tak tohle bych opravdu ani ve snu nečekala, radost všech je veliká. Tolik práce jsme si s přípravou daly a vše by bylo díky mé roztržitosti zbytečné.

To jsem ale ani netušila, co se bude dít za čekárnou na autobus, kde jsme si honem celou scénku vyzkoušely. Nejdříve mne posadila na zadek Lidmilka, která věnovala pečlivou přípravu kostýmu matky, ale vyrobila i PEC na pečení bábovky, kterou pochopitelně upekla doma v PODĚBRADECH. Truhlář v kšiltovce, s nebozezem a rudým nosem, třímal v ruce placatku, dívka Alenka navštívila někde v Roudnici vietnamskou tržnici, aby tam zakoupila břečtan na věneček. Ale k tomu ještě přivezla malé miminko, hastrmánka.. Libuška jako vyprávěč s okuláry a knihou - Bubáci a hastrmani vše brala s velkou zodpovědností, měla hodně co číst.. Když jsme začaly číst první verše, všechny jsme opravdu slzely od smíchu. To se nedalo v klidu ustát, pohled na ty moje holky, které se do rolí vžily, to byl kabaret. ... Tak a honem honem uklidnit se a šup pod vrbu, Jindřiška už vyzvala všechny přítomné v Martince, aby vyšli ven. Představení začíná:)))

Děkuji znovu všem, kteří mi pomohli bláznivý nápad přivést až do podoby, kterou mohli všichni přítomní zhlédnout osobně u potoka v Kořenově. Ostatní díky Nadě a Petrovi na videu...Mám z toho nejen velkou radost, ale i krásný pocit. Pocit, že nejen dobří lidé jako pan Václav mezi námi žijí, ale hlavně, že na íčku se opět našla skvělá parta. Mám vás moc ráda. Bertice Hastrmanová.

V příloze ještě pár fotografií, které jsem do první galerie Kořenov nedala.   

Hodnocení:
(4.9 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helenka Červenka
Paráda, jsem ráda, že jsem tam "veni, vidi" a "vici" - že jsem nevypustila dušičku hned tam u potoka
Hana Polednová
Evičko, krásný článek a hezky si tu atmosféru kolem popsala. Pohádka se šťastným koncem. A děkuji za hrníček, odpočívá doma u ostatních dárečků, které jsem v Kořenově dostala od mých skvělých milých lidiček.
Eva Mužíková
Libore nevím, poslala mi to Naďa Š.
Dana Kolářová
...Děkuji všem, kteří pomohli bláznivý nápad přivést až do podoby, kterou mohli všichni přítomní zhlédnout osobně u potoka v Kořenově a pobavit se. :-)
Libor Farský
Začínám tu knížku "Vodník" od Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra shánět po antikvariátech. Zatím marně. Evičko, nejmenuje se ta parodie jinak?
Danuše Onderková
To mne mrzí, že jsem to nemohla vidět.
Eva Mužíková
Lidičky, já jsem opravdu moc a moc šťastná, že se vše podařilo a hlavně, že jsme vás pobavily. Ono to asi bylo právě tím více legrační, že jsme se sešly na poslední chvíli. Chudák Lidmila táhla tu pec, mísu a bábovku až z Poděbrad, dokonce přispěla i vlastním veršováním. No a Alenka někde musela vyštrachat miminko, jen litovala, že nemá sukýnku. Ale i tak byla dívka roztomilá. Pavla se obětovala, dokonce byla ochotná požít alkohol. Je úžasný komik. No jen Libušku jsem musela krotit, aby z té dálky nic nevozila, do batůžku se jí vešlo jen to nejnutnější, Její přednes neměl chybu.... Děkuji za milé ohlasy všem. Díky Špásovým jsem se i já již několikrát pobavila shlédnutím videa. Tak to má být, lidi se mají bavit a starosti hodit za hlavu...
Jana Šenbergerová
Ještě teď se chechtám, když si vzpomenu na své setkání s vyšňořenou "pomocnicí v kuchyni". Pěkně jsem ji pozdravila a najednou pochopila, ona je to Lidmila. I já mám svůj dušičkový hrneček doma na místě, kudy denně chodíme. Až jednou vypustím duši, aby nezůstala někde jen tak viset v prostoru. Bylo to parádní. :-)
Alena Tollarová
To mně jednou zazvonil telefon a ozvala se Eva: bojíš se vystupovat před lidmi? Trochu jsem se lekla, ale když jsem zjistila, o co jde, řekla jsem - jdu do toho! Byla to legrace a jen jsem koukala na Eviny hrníčky a její proměnu ve vodního jako živého, na Lidmilinu pícku, zástěrku a opravdickou bábovku! Co všechno jsou lidi schopni udělat a vézt s sebou o Kořenova! Byl to prima nápad a jsem ráda, že jsem mohla být jeho součástí.
Lenka Hudečková
Evi, Ty jsi prostě bourák, paráda. Moc jsi mě pobavila...a já s říkala, když jsem viděla fotky z akce "Vodník", jak jste to tam byly schopné vše zařídit...a ona byla řádná příprava...Fajné. Opravdu. Mám Tě ráda, Leni
Josef Borecký
Musela to být nádherná akce, moc vám fandím :)
Zuzana Pivcová
Já když jsem ten večer sešla dolů, měla jsem trošku zpoždění, tak jsem zprvu nevěděla, o co jde, ale pochopila jsem záhy a zábava to byla veliká, protože ty herečky to hrály opravdu na úrovni, s vrozenou komikou v řeči i v gestech. Netušila jsem, co vše tomu předcházelo, hlavně ta Odyssea s klíči. Evko, jsi přece jen dítě štěstěny a to zcela zaslouženě. Dobro se Ti vrací.
ivana kosťunová
I z toho videa je patrná výborná atmosféra, která tam vládla, což teprve naživo.
Marie Seitlová
Bylo to super překvapení i představení.
Elena Valeriánová
Evo, královsky jsme se bavili. Byli jste dokonalé a zábavné.
Jitka Hašková
Určitě,kdyby se tento Vodník objevil na scéně Národního divadla v Praze, tak by stoupla prudce návštěvnost v činohře odkud diváci odcházejí o přestávce.
Naděžda Špásová
Evi, krásně jsi to napsala. Mít nápad je dobrá věc, ale hrdina je ten, kdo ho uskuteční a to jsi ty a ostatní děvčata. Letošní setkání se nám moc líbilo. :-)
Anna Potůčková
Za tuto scénku by jste se nemusely stydět ani v Národním divadle v Praze!!! Ještě dnes se tomu směju, a určitě scénku budu mít hluboko ve svém nitru - byl jste skvělé a tleskám i ted z domova!
Libuše Křapová
Hastrmanko, byl to odvaz :-) Díky tobě i Jindře za nápad, chápavému majiteli za pomoc a spoluherkyním za výstupy. Obecenstvo rovněž nemělo chybu. A na závěr hošíci, kterým tak chutnala bábovka od Limi, že si přišli přidat :-)
Alena Vávrová
Nebylo to vůbec jednoduché, ale dobrá věc se podařila a sranda byla veliká vidět tě v roli vodníka!! Palcuji! Jo, a dík za můj hrníček, bylo mi ctí, mám ho na památku ;-)).