Naše výška se mění nejen s věkem, ale také v průběhu dne
Ilustrace: ingimage.com

Naše výška se mění nejen s věkem, ale také v průběhu dne

14. 6. 2019

Lidská výška bývá často předmětem kritiky, obdivu i studu. Menší lidé, zvláště muži, si občas pár centimetrů přidávají a vysocí, v tomto případě spíše ženy, naopak ubírají. K "zvětšení" patří odjakživa vysoké podpatky a při fotografování nebo na scéně lze užít různé triky.  Diskutuje se stále ještě o tom, zda má být muž větší než žena a proč si velcí muži vybírají často výrazně malé ženy, takže na ty větší pak velcí partneři nezbudou. Celkově je však dnešní doba po této stránce benevolentnější než předchozí století.

Průměrná výška českých 18letých žen, tedy v době, kdy je zhruba dokončen růst, je 168 cm, u mužů 180 cm. Údajně patříme mezi nejvyšší národy ve světě. Na konci 19. století přitom měly ženy průměrně 158 a muži 168 cm.

S pokračujícím věkem se lidská postava začíná zmenšovat. Příčin bývá několik. Dochází k ochabnutí svalů a vazů a k poklesu svalové hmoty. Svalový aparát pak již neudrží páteř vzpřímenou. Meziobratlové ploténky, pružné vazivové destičky, které zajišťují hybnost, při degeneraci ztrácejí svou průžnost a zužují se. Může dojít bohužel i k postižení obratlů při zlomeninách, ale i osteoporóza způsobuje snížení hustoty kostní hmoty a deformaci obratlů.

Většinou se jedná o zmenšení pouze o několik centimetrů, jen při kulacení zad, při němž dochází vlivem oslabeného opěrného aparátu k předklonu, se může tělesná výška snížit i o 20 cm. Některé studie se zabývaly domněnkou, že větší lidé se během života "scvrknou" více (třeba ze 196 na 190 cm) než ti menší (170 - 168 cm), avšak situace je, jak se zdá, u každého jedince jiná.

Méně známá je zřejmě skutečnost, že se naše výška mění i v průběhu dne. Ráno jsme skutečně o něco vyšší než večer, a to o 1 - 2 cm. Příčinu lze najít u naší páteře. Ta představuje asi 35 procent celkové délky těla. Tvoří ji 33 - 34 obratlů, oddělených od sebe meziobratlovými chrupavkovými ploténkami. Ty umožňují veškerý pohyb a rotaci páteře. Stlačováním během dne však ztrácejí tzv. synoviální tekutinu a ztenčují se. Tento úbytek je pak patrný i na naší výšce. Ve spánku se ale páteř znovu regeneruje, neboť nepodléhá stlačení vlivem gravitace. Tělo si ztracenou tekutinu opět doplní a tím zesílí i ploténky.

Zajímavý proces se odehrává i při letech lidí do vesmíru. kdy astronauti v prostoru mimo působení zemské tíže povyrostou až o 2 cm.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Soukupová
Na konci základní školy jsem se svými 175cm byla z holek jasná jednička. Na gymnaziu mě "přerostly" jen dvě spolužačky z 24. Kolik měřím teď, nevím, asi se zase přeměřím.
Marie Doušová
Vyrostla jsem jen do 160cm a tak jsem doháněla výšku botkama s vyšším podpadkem. Dnes už podpadky moc nenosím a tak se zase stávám maličkou babičkou. Není nad pohodlnou botku.
Zdenka Jírová
Já také vždy patřila k těm "vyšším". Od 15 let jsem už nevyrostla, mám 170 cm. i když nyní jsem asi už menší. Musím se někdy přeměřit.
Zuzana Pivcová
Já jsem sice nebyla malá, ale nejvíc jsem vyrostla během 8. třídy, a to ze 158 na 168 cm. Zbytek už jsem dorústala pozvolna. Nejvíc mi naměřili 173, ale to teď už zase dávno nemám. Maminka měla jen 162.
Alena Vávrová
Jsem z dvojčat - oč je brácha větší, o to já jsem menší. Také jsem v tělociku uzavírala řadu na střídačku se stejně mrňavou kamarádkou Boženkou.
Anna Potůčková
I já patřila v tělocviku mezi ty malé - stávala jsem 3tí od konce
Dana Puchalská
Alenko, nebuď smutná. Já v první třídě měřila celých 100 centimetrů. Takže jsem byla opravdu malá. A pak jsem ve 14 letech začala růst. :-) :-) :-)
Alena Tollarová
Vždycky jsem o hodinách tělocviku stávala mezi těmi nejmenšími. Ale mně to nikdy nevadilo.
Dana Puchalská
Já byla doma nejvyšší. :-) :-) A to měřím necelých 170 cm. Všichni byli menší. Prý jsem zdědila výšku po dědovi Antonínovi. Ten měl 180 cm. Současnou výšku už raději nezkoumám. Asi se zmenšuji. Co s tím nadělám.
Věra Ježková
Se svou výškou 176 cm jsem spokojena. Asi jsem ji zdědila po tátově otci – ostatní v rodině byli menší. Pamatuji si, že babička říkávala: já už rostu do země.
Jana Šenbergerová
V naší rodině jsem podměrečná, i kdybych se nehrbila.
ivana kosťunová
Já jsem se asi omylem narodila o sto let později :))
Karel Boháček
To je asi ono, ráno brkám o horní futro...