Krétská pětikilometrovka
FOTO: meetcrete.com

Krétská pětikilometrovka

18. 6. 2019

Tentokrát se na výlet vydávám na řeckém ostrově Kréta. Pobývám zde právě u moře v letovisku Bali. Láká mne stavba na protějším kopci. Klášter Agios Ioannis Prodromos (svatého Jana Křtitele), známý spíše jako klášter Attali, je ukrytý ve skalnatých kopcích. Prý podle nápisu nad vchodem pochází z roku 1635, ale podle odhadů je jeho vnitřní část (samotný byzantský kostel) ještě mnohem starší. Dvě lodě kláštera byly poté přistavěny v 17. století a z tohoto období pocházejí i fresky, kterými jsou vyzdobeny. Vrchol Apakoui, na kterém klášter stojí, nepatří k nejvyšším v rámci pohoří Talea, ale je důležitým archeologickým nalezištěm. Místo bylo izolováno až do roku 1970, kdy tu vyrostla severokrétská dálnice, a do té doby fungovalo jako mnišský klášter. Kromě samotné církevní budovy komplex zahrnoval také starý mlýn, keramickou dílnu nebo pekařství. Klášter uchvátí nádherným panoramatickým výhledem na moře a návštěvníky zaujme i krásným okolím, neboť se tu nachází hned několik starých zdobených fontán a květinová zahrada. Otevřeno denně 18-20. Pohledem se zdá být docela blízko. Opravdu, dle mapy je to necelé tři kilometry.

 img-3113.jpg

Tak šup, trasa na mapě nastudovaná, konec lenošení, jdeme na to!

img-3268.jpg

Ještě trochu energie na cestu!

img-3089-1.jpg

Vycházím od našeho hotýlku. U vchodu roste banánovník a každý den sleduji rostoucí trsy banánů a další řadu květů, které už ale několikrát vždy všechny opadaly, přestože se včeličky snaží a pilně květy opilují.

img-3243.jpg

Ale, Helenko, stejně to řídit neumíš, tohle je přece pěší výlet do Stovky!

img-3120.jpg

Vzdaluji se od moře.

 img-3029.jpg

Ocitám se na hlavní čtyřproudovce.

img-3035.jpg

Co mne na zdejších silnicích fascinuje? Jsou lemovány bílými a růžovými oleandry.

img-3024.jpg

Taky jsou ale lemované pomníčky zde tragicky zesnulých a při provozu projíždějících aut si jenom přeju, aby zde po mne taky nezůstala taková památka.

img-3033.jpg

Konečně po nebezpečném kilometru odbočuji doleva podle šipky.

img-3036.jpg

Už mne čeká jen půl kilometru, ale stoupání. Častěji a častěji dělám zastávky pod stíny stromů.

img-3040-1.jpg

Za plotem se pasou kozy a ovečky a celou dobu mne provází jejich zvonečky a občasné zabečení.

img-3075-1.jpg

Co dobrého jsi nám přinesla?

img-3077-1.jpg

Nic? Tak nám polib...!

img-3084-1.jpg

Poslední zatáčka, hurá, cíl na dosah ruky.

img-3053-1.jpg

Chrám se otevírá v 18 hodin, už je 18.05 a brána zavřená.

img-3044-1.jpg

Opět čtu informační ceduli. Otevřeno denně 18-20 ......ale mimo pátky. Co je dneska? No přece pátek. To se může stát jen takovému smolaři, jaký v tomto směru jsem já. Když si chci v Saint Tropez vyfotit policejní stanici, zrovna je zahalena lešením. A tady se plazím do takového kopce a výsledkem je, že za plotem hlídá pes a ten mne dovnitř nepustí. Pro hodnotící fotografy profesionály: Pes je rovně, zábradlí je takhle divně šikmé.

img-3046.jpg

Sním cestovní svačinku a dlouho odpočívám. Čeká mne strastiplná cesta dolů.

K pobřeží Kréty se blíží soumrak. Zklamaná se vracím k hotelu. 

img-3125.jpg

Na hotelovém pokoji se na PC podívám, co jsem mohla vidět a jak to tam asi vypadá - no, takhle nějak, ale jak tak koukám, ne všechny fotky jsou k zadanému klášteru, nikdo není dokonalý, ani strýček Gůgl:

Koukni na foto kláštera v Bali

 

 

 

 

 

 

Hodnocení:
(5.2 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lidmila Nejedlá
Helenko, dýchlo na mne teploučko, slaná vůně i ovčí pižmo. Hezké!
Alena Vávrová
Helenko dík za článeček a fotky. A že jsi vzpomněla zrovna Saint Tropez. Ale fotku s četníkem máme ;-)). A pak ten náš trap zpět ke kolům a hurá na parníček...Mě Řecko naprosto minulo.
Daniela Řeřichová
Moc milá reportáž. A někdy - i cesta je cíl.
Marie Seitlová
Pěkný článek, na Krétě jsem byla, líbilo se mi tam a také jsem si udělala výlet na Santorini. Ten je moc krásný.
Alena Tollarová
No vida, kde se dá přidat do stovky. I s tou trochu octa na konci, ale stejně to stálo za to, ne?
Dana Puchalská
Hezký článek. Děkuju.
Jarmila Komberec Jakubcová
Před pár léty jsem ostrov navštívila, ale stejně nakonec se mi nejvíce líbil ten sousední Santorini. Byla jsem tam lodí na jednodenním zájezdu. Další ostrov mi také oslovil a to byla Spinalonga - ostrov malomocných.
Věra Ježková
Vzpomínám na svou oblíbenou televizní inscenaci Offenbachovy Krásné Heleny a píseň „Už na tě čeká Kréta …, jeď na Krétu… :-)
Anna Potůčková
Heli, krásné fotky - ale asi to hodně naštvalo ta uzamčená brána!
Zuzana Pivcová
Helenko, kdysi jsem takhle také šlapala, avšak sama, na průjezdce na Krétě, neměla jsem z toho moc dobrý pocit, ale jinou cestu jsem nenašla. Ráda jsem si s Tebou Krétu trochu připomněla. Byl to můj první řecký ostrov.