Nechte se naočkovat proti
klíšťatům. Teď je vhodný čas

Nechte se naočkovat proti
klíšťatům. Teď je vhodný čas

19. 1. 2012

Právě teď nastala podle epidemiologů vhodná doba pro první očkování proti klíšťové encefalitidě. V celé České republice se každý rok nakazí několik stovek lidí, v roce 2010 jich bylo 600. Onemocnění encefalitidou i lymskou boreliózou je nejnebezpečnější pro seniory a malé děti.

V loňském roce byla klíšťata hodně aktivní v červnu a v červenci, obavy z vysokého počtu nakažených se ale nepotvrdily. Například v Pardubickém kraji onemocnělo v hlavní sezoně pouze 23 lidí. Podle Olgy Hégrové z Krajské hygienické stanice patří loňský rok z dlouhodobého hlediska k průměru. „Ve všech případech však šlo o lidi, kteří nebyli proti encefalitidě očkovaní. Někteří si nákazu přivezli z jiných regionů,“ uvedla Hégrová.

Ochranou proti nemoci je právě očkování. Nejlepší čas pro něj je nyní, v chladných měsících roku. Cena jedné dávky včetně aplikace stojí kolem 550 korun. Přesnou cenu zájemcům sdělí jejich praktický lékař nebo ji lze zjistit na webových stránkách očkovacích center. Některé pojišťovny přispívají na očkování až tisícikorunou ročně.

Standardní očkovací schéma, které se doporučuje v době, kdy klíšťata ještě nejsou aktivní, se skládá ze tří základních dávek. Druhá dávka následuje jeden až tři měsíce po první, třetí injekce následuje pět až dvanáct měsíců po druhé dávce. Po třech letech od třetí dávky se chodí k lékaři na první přeočkování (jednou dávkou). Další přeočkování se potom provádějí ve tří- až pětiletých intervalech po prvním přeočkování. Kratší, tříleté intervaly se týkají lidí starších 60 let a jedinců s oslabenou imunitou.

Hygienici nedokážou přesně určit, co počty onemocnění klíšťovou encefalitidou a lymskou boreliózou ovlivňuje. Roli může v daném roce hrát například počet hlodavců, kteří jsou častými hostiteli parazitů, rozsah obdělávaných a ladem ležících ploch nebo počasí a v závislosti na něm také frekvence pohybu lidí v přírodě.

klíšťata očkování zdraví
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Zavřít reklamu