Holešov
Foto: autorka

Holešov

27. 6. 2019

Tady je tip pro vaše vnoučata. Můžete vzít celou rodinu a zajet do Žďáru nad Sázavou do Modelového království, které se stavělo od roku 2010.

Jsme už všichni zvyklí, že při příchodu k radnici se vzorně stavíme do dvojstupu, abychom mohli odjet co nejdříve. Než přijede autobus, přicházejí k radnici její zaměstnanci. Mnozí by se k nám velice rádi přidali…Mnozí si však budou muset ještě mnoho let počkat!

Cesta je téměř bezproblémová, k cíli dojíždíme včas. Kupuji vstupenky do zámku, přichází průvodkyně a prohlídka může začít. Jsme nesmírně spokojeni. Průvodkyně je zkušená, znalá věci, ví, o čem mluví, a hovoří s láskou, přesvědčením a chutí. Teprve později si uvědomuji, že mi nebo vlastně jí něco schází. Je to mikrofon. Znalost obrovská, informace víc než kvalitní, jenže....

Jenže jsme skupina seniorů a ne všichni ( nebo vlastně skoro nikdo)  mají dobrý sluch. Škoda! Mnohokrát jsem psala na hrady a zámky, zda by nebylo možné dát do ruky průvodci mikrofony. V  téměř všech odpovědích jsem četla jedno oznámení:  NEJSOU PENÍZE. Je to obrovská škoda. Spokojených návštěvníků by bylo určitě mnohem víc….

Zámek v Holešově je zvláštní a je nám z jeho historie velice smutno. Prošel rukama všech období, v každém se událo něco velice zvláštního.    Památek a mobiliáře zde zůstalo velice málo. Ovšem, když koukáme na jednotlivé stropy, je to opravdu nádhera.

Po hodinové prohlídce vcházíme do zámeckého parku. Venku pařák, sluníčko svítí, jako by nevidělo, že potřebujeme trošičku stínu. Některým z nás se těžce dýchá.

Míříme do malého muzea kovářství, které máme rovněž předem zajištěnou prohlídku. Kovárna u zámku sloužila od roku 1550. Dnes je zde k vidění spousta zajímavých věcí. Žasnou především ti, kteří se s něčím podobným dosud nesetkali. I zde je  skvělá průvodkyně. Se skvělým hlasem. Ovšem teplo dělá své. Někteří před parádní prohlídkou jdou raději do stínu na lavičku nebo do protější hospůdky na vodu či pivo. Ale nikomu nelze nic zazlívat. Pitný režim v horku je nutné dodržovat.

Po návštěvě muzea jdou někteří na prohlídku nádherného kostela, Jiní do restaurace na oběd.  Restaurace U černé kaple přímo naproti kostelu nemá chybu. Kdo tam došel, neprohloupil a byl po všech stránkách spokojený.

Odpoledne se individuálně procházíme po krásném městečku. Nechybí ani návštěva čisté, voňavé cukrárny.

Pak nás čeká ještě poslední návštěva. Míříme do Šachovy synagogy. Zvoním a otvírá mi muž. Po několika sekundách  zažívám perličku .Sděluji, že jdeme na objednanou prohlídku. Odkud jste, ptá se mě muž - průvodce. Skromně sděluji, že z Bohumína. Pán se evidentně leká a ihned se ptá, zda mluvíme všichni česky.  Pochopitelně, odpovídám a nechápu. Pak se dozvídám, že průvodce už kdysi provázel lidi z našeho města a že nikomu nerozuměl ani  slovo. Nechápu, nevěřím, ale pak ho ujišťuji, že zřejmě mluvili naším nářečím, ale že jemu rozuměli určitě všichni. Chce mi věřit a prohlídka může začít.

Trvá déle, než  předpokládáme. Někteří jsou unavení, jiné bolí nohy či mají žízeň. Ale se vším se musí počítat. Po návštěvě synagogy máme ještě možnost jít se podívat na židovský hřbitov, kde se nachází hrobka rabína Sabbataie ben meir ha – Kohena.

Někteří jdou ještě na kafe či pivo a za hodinku odjíždíme domů. Myslím, že  jsou všichni spokojeni. Co víc si přát.

 

Hodnocení:
(5.2 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Měchurová
Náš zámek mám moc ráda - pořád se tam něco děje. Je dobře, že město zámek koupilo, je to vlastně majetek nás všech. Zvu všechny na výstavu fotografií Roberta Vana, která začíná 17.7.2019... Žiju v Holešově už 48 roků a je nám tu dobře !!
Soňa Prachfeldová
Hanko, Tebe musí senioři nosit na rukách :-)
Hana Práglová
Heli,díky.Já fotky k pŕíspěvku pŕidala.Proč nejsou;nevím a neŕeším...Pokud se nejedná o zdraví.... Majko,nás fanfárami nevítali ,ale nikomu to nevadilo.Bylo fajn!!!
Marie Seitlová
V Holešově jsem se seniory byla pár dnů před Hankou a byla jsem tímto městem hodně překvapená. Je tam opravdu krásně a hodně památek s výbornými průvodci. A vstupné velmi levné. Moji senioři se mě ptali,zda nemají doplatit. My jsme navštívili i dva kosteli s výkladem. Na zámku nás přivítali fanfárou z okna. Byl to hodně vydařený zájezd. Všem vřele doporučuji.
Helenka Červenka
Kdo by měl zájem, tak všechny fotky z tohoto parádního výletu jsou na Rajčeti: https://seniorbohumin.rajce.idnes.cz/13._a_18.6.2019_Holesov
Hana Práglová
Aničko,potěšilo mě to!! Naďo,to,co je psáno silným písmem,jsem nepsala já. Vloudil se tam asi skřítek.!
Anna Potůčková
V Holešově jsem chodila do školy, v Holešově jsem byla biřmována, v Holešově jsem se vdávala v kostele i na úřadě, v Holešově jsem 27 let bydlela a Holešovem bych za ty roky prošla zřejmě i po slepu. Vše důležité jste navštívili.
Hana Práglová
Nevím,kde jsou fotky. Dodávala jsem je zároveň s příspěvkem. Zjistím!!! Jinak jsou na mém profilu.
Dana Puchalská
Tak tam jsem nikdy nebyla. Moc hezký výlet.
Naděžda Špásová
Hanko, a kde jsou fotky? Žďársko znám, jezdili jsme tam léta na dovolenou. :-)
Hana Práglová
Zuzko,nesrozumitelně se u nás určitě nemluví. Ale mnozí mluví nářečím .stejně jako ttřeba v Brně či Olomouci.A mnozí chodili do polsksýh škol a polsky mluvit se jim zdá asi přirozenější...
Zuzana Pivcová
Moc hezké vylíčení výletu. Máš pravdu, Hanko, že průvodce by měl být slyšet. Když jsme několikrát měli v archivu na Invalidovně Den otevřených dveří a procházely skupiny vždy tak po 30 i více lidech, tak já jsem byla jediná, kdo měl na svůj projev v přízemí budovy mikrofon. Ti mladší kolegové na tom byli hlasově lépe, ale já bych už ukřičet cca 6 - 7 x za den čtvrthodinový výklad nezvládla. A ještě dotazy: Hanko P., u vás se fakt mluví tak nesrozumitelně? A Hanko N., v Holešově je policejní škola, jako je v Praze v Hrdlořezích (točili tam kdysi tu Policejní akademii)?
Jitka Hašková
Zajímavý výlet. Dobrý tip.
Hana Nováková
Jo,jo, Holešovský zámek a škola pro příslušníky PČR je tam krásně