Moje milionová chvilka
Foto: autorka

Moje milionová chvilka

2. 7. 2019

Ahoj lidi, 
dnes po ránu nebylo takové vedro, tak jsem vyrazila na kole pročistit si hlavu. Uplynulé dny, spojené s vedrem, demonstracemi, informacemi, dezinformacemi, hádkami mezi lidmi, způsobily, že jsem se vydala do světa, podívat se, zda ještě vůbec existuje v normální podobě. 

Šlápla jsem do kola, projela vesničkami v našem okolí a ejhle -  klid a mír. Hasiči připravovali soutěž, motorkáři též nějaké závody, lidé se spokojeně cachtali ve vodě. Projížděla jsem upravenými vesničkami, zahrádky se honosily krásně kvetoucími růžemi, koho jsem míjela, odpověděl mi na pozdrav. Šlapala jsem kolem polí, na kterých zlátne obilí, nad hlavou nebeskou modř, dívala jsem se, jak lidé upravují své domky a předzahrádky

Projela jsem Hostomice, o kterých jsem již psala, tam je teď klid a pohoda, naše středisková škola bude odpočívat celé prázdniny. Projela jsem Želénkami, kolem velké čistírny vod pro celé okolí, podívala se na malý vesnický hřbitůvek."Co jsme my, budete i vy. Co jste vy, byli jsme i my". Šlápla jsem trochu do kopečka a už jsem byla v Zabrušanech, kde je krásný kostelík a také přehrada. Zajela jsem do Štěrbiny, je to víska obklopená zrajícím obilím, projela vesnicí zvané Straky (ale ta není zlodějská). Přes Křemýž a Hostomice jsem se dostala zpět do Světce. Zajela jsem k Márince, kde již bylo rušno. U stánku jsem si dala jedno malé pivo a to bylo! Ještě to ale nemáme, my cyklisté, schválené, že. Jenže do kopce jsem už stejně kolo tlačila. Najela jsem 25 km, v EPP podpořím získanými body projekt pro potřebné.

Moje milovaná Márinka - plavu si v ní, ani nevím jak, už přes padesát let. Pokud počasí a  čas dovolí  - ráno i večer. Nad Márinkou jsou rekultivované svahy, když je příznivý rok, rostou tu houby - klouzci, křemenáče, kozáci. Žiji mezi dobrými lidmi, vždy když někdo navěky odejde, se nás to moc dotkne. Ale takový už je život. A já za něj děkuji tomu nahoře. Děkuji, že toto vše mohu prožívat ve společnosti lidí, které mám ráda. 

Je prima vidět svět kolem sebe, takový, jaký je, plný dobrých a pracovitých lidí.  Lidí, kteří se nenechají vést jako stádo na písknutí a řvaní. Jakže se nám to říká? Vesničané, mlčící většina, nechávající se uplatit? Ti hloupější? Omyl - tady za nás mluví denodenní poctivá práce, ať jsou to malí farmáři, či drobní podnikatelé, anebo naši horníci, či pracující v ČEZ, nebo ve sklárně a další, další poctiví lidé.  Nebo my, nyní již senioři, kteří pomohou, kde je zapotřebí, a víme, jak je čas vzácný. To je to naše okolí plné protikladů - průmysl, uhlí, pole a na druhé straně Středohoří, Krušné hory. A lidé zde žijící jsou rádi, když si po práci mohou odpočinout a relaxovat podle svých zálib. Milion chvilek naplňuje náš každodenní život  skutečnými hodnotami. Takovým úžasným lidem děkuji a vážím si jich!     

Hodnocení:
(5 b. / 24 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Ilono, Evo díky :-)
Eva Krausová
Soni, článek potěšil. Prožívejme ty naše vlastní chvíle dle svého, ne dle "diktátu" tv zpravodajství, ne dle těch na demonstracích . Je to náš život, mějme ho klidnějším, nenechme se ovlivňovat kýmkoliv a čímkoli. Jen přírodou, dobrem.
Ilona Kolářová
Moc krásně si to napsala.:)
Soňa Prachfeldová
Díky vám všem za milá slova :-)
Elena Valeriánová
Tentokrát mi tvoje slova tvého krásného vyznání zastřela i fotky. A tak musím dodat, že jsou krásné a jen potvrzují, co jsi vyjádřila slovy. Děkuji, krásný den.
Elena Valeriánová
Soni, chtělo se mi jen napsat Pánbůh zaplať. Moc krásn3 jsi to napsala, o vzácném obyčejně neobyčejném životě. A já si jen pro nás všechny přeji, aby byl zachován. Soni, děvče milé, ještě mnoho takových milionových chvil.
Helenka Červenka
Soni, děkuji, hned je den hezčí, když vidím, že naše země je tu pro normální obyčejné lidi. Tak si přejme, ať to tak zůstane co nejdéle.
Zdenka Jírová
Soňo, napsala jsi to, co si myslí velká většina všech obyvatel naší krásné země. Znám většinu míst, které jsi projížděla,bydlím v Teplicích. Chodím už jen na procházky v našich parcích, ale i tam je klid, lidé se zdraví, i když se znají jen z parku. Nebýt televize, tak žijeme v poklidu, bez hádek. To není nostalgie, ale jen povzdechnutí.
Eva Mužíková
Soni, děkuji Ti i já za krásné vyznání. Občas se snažím nějaké své pocity vyjádřit třeba jednoduchou básničkou, nebo příběhem, ale takto bych to nikdy nesvedla. To musí mít člověk snad dáno z hora, takhle citlivě a vnímavě napsat, co se v něm odehrává. Děkuji Ti.
Libor Farský
Paráda ...
Alena Vávrová
Byla to moc krásná vyjížďka s tebou, Soni, děkuji a souzním též ♥ !!
Soňa Prachfeldová
Děkuji děvčata, myslím, že vnímání krás a hodnot máme podobné a jsem zato moc ráda. Každý,á v každém čase můžeme jen to, co nám tělo a mysl dovolí a pokud si jen trochu projasníme den dobrým, tak má vše smysl. Opravdu jsme tu jen chvilku , dnes jsem smutná, moje dobrá známá zemřela, šla na třidenní kontrolu do nemocnice. Ach Bože smutné, bolestné, syn byl v klidu v Chorvatsku s rodinou a taková rána. Její přítel po mrtvičce, co s ním bude ? Jak je život proměnlivý a strašně rychle proměnný. A najednou uzavřený. Jsem z toho moc smutná, žijme jak jen nejlíp můžeme, pokud tu jsme. A děkuji Vám všem, každá jste se tak vřele vyjádřila, není krásná taková vzájemná podpora , je to posílení v časech horších, v lepších časech čistá radost. Děkuji :-)
Lenka Hudečková
Soni, děkuji za článek a shlédnutí pro mě neznámých míst :-). Moc pěkné ♥
Hana Šimková
Paní Soňo i paní Marie vaše povídání je velmi moudré a přínosné. Sice vám trochu závidím co všechno ještě můžete,ale čtením pookřívám i já. Ano ,život je krásný a musíme si vážit každé hezké chvilky.
Marie Ženatová
Moc děkuji paní Soňo za překrásný článek i fotečky. I já jsem si dnes po ránu šla vyčistit hlavu bez foťáčku - nejdřív na hřbitov, pak hned do lesa na borůvky, našla jsem i podle známé jednu jedlou houbu a přímo jsem vnímala také ten klid, mír i setkávání s milými neznámi lidmi, kteří si se mnou i rádi popovídali. Po příchodu domů jsem šla na venkovní schody rozbíjet zbytek darovaných ořechů, dělám to už co jsou ta veliká vedra - jinde totiž není chládek. A jak dobří sousedé slyší, že rozbíjím zase ořechy přijdou na "kus řeči" a já vidím, jak je nám všem pospolu dobře. A sousedky mi říkají, tak to bylo i dřív, že se všichni setkávali před domem kde si při práci i popovídali. Také mnozí, kteří jdou kolem domu mne hezky zdraví. Odpoledne přijede dcera a já si s ní jedu tak jako jiný den zaplavat do blízké miloučké vesničky k čistému rybníku. Dcera plave déle a já už sedím na kládě a pozoruji hrající si malé děti, které se na mne z vody usmívají, tak jako i mnozí jiní. Po příjezdu domů si jdu natrhat nějaké ovoce a ještě posbírat mandelinku na bramborách, letos je jí hodně a až teď se chvíli dostávám k počítači. Ano toto je pro mne ten normální svět, toto jsou pro mne ty krásné milionové chvilky mezi dobrými, poctivými a pracovitými lidmi, za které už denně moc a moc děkuji.
Dana Puchalská
Tady není ani milion chvilek, tady je jich minimálně trilion. To je čistokrevná nádhera. Přidávám ještě nějakou tu **************** navíc. A děkuju.
Jarmila Komberec Jakubcová
Soni moc hezké, vzpomínám na setkání ve Volarech
Jana Šenbergerová
Jak málo stačí ke štěstí, jen vnímat všemi smysly každou chvilku. A to ty, Soňo, umíš moc dobře zachytit slovem i obrazem.
Věra Ježková
Soňo, moc hezký článek i fotky.
Marie Měchurová
Hezký příspěvek - k zamyšlení....
Hana Nováková
Soňo, moc krásné vyznání, přeji vám pohodové žití mezi dobrými lidmi a děkuji za článek
Marie Novotná
*********
Zuzana Pivcová
Soňo, takový článek jsem skutečně potřebovala. Napsaný s citem, pokorou, optimismem a láskou k životu a lidem kolem. Kéž by tu takto laděných článků, které potěší, i když "neřeší", bylo hodně.
Anna Potůčková
Moc krásně napsáno - život je krásný ! Díky za nádherné fotky!
Libuše Křapová
Soňo, to je krásné vyznání lásky k lidem, svému kraji a vůbec k životu. Díky za ně :-)
Naděžda Špásová
Tedy Soni, ty jsi se zdravě rozpálila. Ale napsala jsi to moc hezky a souhlasím s tebou. Koukni na moje zoo, zvířátka taky potěší. :-)
Jana Kollinová
Děkuji za článek a fotografie míst, která jsem mnohokrát navštívila a silnici, po které mnoho let jezdila.
Dana Kolářová
Soni, tvoje milionová chvilka zpříjemnila moji chvilku s i60. ☼