Turisté v plavkách budí pohoršení. Hrozí jim pokuty
Ilustrační foto: archiv redakce a pinterest.com

Turisté v plavkách budí pohoršení. Hrozí jim pokuty

4. 7. 2019

Plavky, kraťasy, které odhalují polovinu zadnice, tílka. Pro mnohé lidi se plážové oblečení stalo běžným a chodí v něm i po ulicích, do obchodů, do restaurací. Mají pocit, že když jsou na dovolené, mohou polonazí chodit všude. Obyvatelům turistických cílů však došla trpělivost a hlásí: Tak takto ne. Pozor, za odhalení hrozí pokuty.

Dubrovník, Split, Hvar, další chorvatské ostrovy, ale také Bali a různá místa v Thajsku. Tam všude může turista dostat pokutu za to, že se promenáduje v plavkách.  Například v chorvatských letoviscích Dubrovník, Split a Hvar  je za přílišné odhalení možné vyfasovat pokutu od pěti set do sedmi set eur. Místní lidé už totiž mají dost toho, že se mnoho turistů přestalo umět chovat a považují za naprosto normální stát v plavkách ve frontě v supermarketu nebo jet v plavkách autobusem. Někteří turisté to chápou, jiní jsou naštvaní.

„Loni se kvůli tomu na našem zájezdu na Hvaru rozproudila vášnivá diskuse,“ vzpomíná osmapadesátiletá Petra, která tam trávila dovolenou s manželem. „Pozorovali jsme dva neuvěřitelně obézní turisty, kteří chodili v plavkách naprosto všude. Do obchodu, seděli v nich v poledne u oběda. Bylo mi z nich zle. Nechápu, proč bych měla sedět v restauraci vedle chlupatého chlapa s obrovským břichem. Zcela souhlasím s pokutami, slušné přece je přes sebe přehodit aspoň nějaké kimono, košili nebo tričko, když už člověk jde někam z pláže,“ říká.

Naopak někteří lidé, se kterými na dovolené byla, to označili za diskriminaci. „Jsem na dovolené, tak chci mít pohodlí. Prostě se nemíním oblékat pokaždé, když si jdu do obchodu pro zmrzlinu nebo pro pivo,“ říká jednašedesátiletý Martin, kterého policisté loni na Hvaru zatím jen napomenuli s tím, že příště už dostane pokutu. „Vadilo jim, že jsem šel v plavkách do obchodu a pak jsem v nich seděl v baru,“ podotýká.

Letní turistický dress code je téma, které v poslední době hýbe světem. Internet je zaplaven snímky lidí, kteří se v plavkách zvěčňují u různých kostelů, chrámů, zkrátka u památek. Potýkají se s tím zejména asijské země. „Naše chrámy jsou duše balijské kultury a zvyků. Jsme k turistům příliš otevření a oni toho začali zneužívat. Tím, jak jich přichází víc a víc, snižuje se jejich kvalita. My však své chrámy musíme chránit,“ uvedl guvernér ostrova Bali Tjokorda Oka Artha Sukawati ve svém loňském prohlášení pro tisk. V něm vyzval všechny návštěvníky ostrova, aby nechodili polonazí či v plavkách k památkám, aby se aspoň částečně zahalovali i při procházkách městy.

Mnozí turisté si totiž vůbec neuvědomují, že tímto pohoršují místní obyvatele. Ale jak bychom se dívali na to, kdyby v horkém letním dni někdo šel do obchodu v centru Prahy v plavkách? Divně. Ale když jdou Češi, Němci, Rusové či jiní Evropané v horkém letním dni centrem thajského či chorvatského městečka, připadá jim to normální. Jen proto, že blízko je moře? No to bychom mohli říct, že v blízkosti Prahy i přímo v ní jsou přece také přece také plovárny, řeka a další možnosti koupání. 

„Lidé si to zřejmě neuvědomují, ale tím, že chodí polonazí, vyjadřují neúctu k místním lidem,“ říká pětadvacetiletý Kostas, který má rodinu v Řecku. Jeho babička žije na jednom z tamních ostrovů v domku na kraji turistického letoviska. „Vyprávěla mi, že tam potkala na hřbitově turisty jen v kraťasech s holými břichy. Turistky tam běžně chodí do obchodu v podprsenkách od plavek. Babička chápe, že turistický ruch je přínosem, i naše rodina tam z něho žije. Na druhé straně jí to připadá, mírně řečeno, nechutné. Já bych řekl, že je to až odporné. Řekové jsou velmi tolerantní a přátelští, ale opravdu se jim nelíbí, když jim do taveren chodí lidé s mokrými zadky a holými břichy. Nevidí ani moc rádi na pláži ženy nahoře bez, i když to vysloveně nezakazují. Ale prostě jim to přijde na veřejných plážích, kde je hodně lidí, nevkusné,“ vypráví mladý muž.

Pryč jsou doby, kdy se lidé cudně zahalovali při vystupování z moře, koupaliště či rybníka. Mnozí jako by ztratili soudnost a žijí v představě, že chodit polonahý je normální. Ostatně, stačí se v létě rozhlédnout v autobusech, v metru, ve vlacích, v letadlech. Lidé jsou zcela běžně v šortkách, ženy mají trička na ramínka, pánové mají tílka, špeky překypují, břicha vykukují, tetované obrazce jsou vystaveny k obdivu.

Možná, že snaha obyvatel přímořských letovisek dát najevo, že to není ani hezké, ani slušné, je malým krůčkem k tomu, aby se nad svou láskou odhalovat se, lidé aspoň zamysleli. Každopádně je to snaha, která naznačila problém, který mnozí nevidí.

Hodnocení:
(4.4 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Puchalská
Je to podivný nešvar. Když jsme jezdili s manželem k moři, tak jsme měli v kufru vždy oblečení, které jsme nosili ke stolu v restauraci. Nikdy by mně nenapadlo jít tam v tom, co nosím na pláž. Neříkám, že každý s sebou musí vláčet šaty jak do opery, ale kalhoty a šaty snad ještě obléct umí. Ale polonahý člověk se dá potkat i tam, kde by ho nikdo nečekal. Kolegyně dostala lístky na koncert vážné hudby do Rudolfina. Celý den se těšila, oblékla se co nejlépe uměla a pak i s dcerou vyrazila. Když mi pak říkala, co s ní sedělo v hledišti za exoty, byla z toho smutná. Turisté v kraťasech a v sandálech nebyla žádná výjimka. Měla prý pocit že je někde na plážové diskotéce. A je s podivem, že je tam uvaděči pustili.
Marie Doušová
Všichni jsme si přinesli z rodiny nějakou morálku ,kterou uplatňovali moji rodiče. Náš taťka byl na nás v tomto směru přísný. Nikdy bych si nedovolila ani doma jít ke stolu v plavkách.Také mě vadí nesoudnost některých lidí,kteří jdou klidně polooblečení do restaurace,či do obchodu.Je to jen o výchově ve škole i v rodinách.
Soňa Prachfeldová
Chápu, pokud jdou u kempu do občerstvení, které je přímo tam, ale mimo koupání je to nevychovanost a bezohlednost k lidem. Taková ignorance zaslouží pokutu.
Ilona Kolářová
U nás se tento nešvar rozšiřuje hlavně u mužů.Nesnasim, když někdo chodí po obchodě svlečený do půli těla.To může mít klidně postavu jako Schwarzenegger,ale je to nevychovanec.Dokonce tak jezdí i veřejnou dopravou.
Jana Slavíková
Dnes v noci jsem se vrátila ze svého letošního prvního pobytu v Pakoštane a souhlasím, že pohled na chlupatý pupek nad plavkami není ve městě příliš "apetýtlich". Každé odpoledne jsem chodila do plážové kavárny a vždycky v šatech nebo pareu. A cestou z pláže do obchodu nebo na trh vždycky v šatech. Tenhle zlozvyk ale nemá nic společného s demokracií, je to pouze nedostatek základní slušnosti.
Jarmila Komberec Jakubcová
Nedávno jsem četla, že některé naše umělecké celebrity se dokonce vykoupali v karlovarském vřídlu a to zcela nazí. Asi by se někteří sponzoři měli zamyslet komu finanční dary poskytují a na co. Proč raději peníze nedají postiženým dětem či do hospiců ?
judita lišková
Opravdu, člověk jen žasne, kolik lidí dnes nemá nejen vychování, ale i stud a ohledy k druhým. Stačí to, co je k vidění i na ulicích a to jsou oblečeni. ...i tak vidíte celkem často podměrečného, či naopak obrovitého chlápka, v kalhotech pod kolena a s rozepnutou košilí před vyvalený pupek. Je zvláštní, že je toto spíše mužský fenomén - vystavovat světu na odiv svou "mužnost". Jsou ale také i ženy bez sebekritičnosti a pochopení pro vhodnost či nevhodnost ustrojení.Pocit neomezené svobody pro někoho znamená to, že druzí musí tolerovat jeho výstřednosti. Ohánět se pohodlím...tím, že přece nikoho neobtěžují. Obtěžují a hodně. Taky znechucují a máme si snad zaclánět oči, pokud se nám to nelíbí. Tito lidé jsou pak k jejich velké nevoli vychováváni svým okolím...např. i těmi pokutami.
Elena Valeriánová
Co se divíme? Internet a jiná média dnes a denně oslavují nějakou celebritu, která přišla někam polonahá nebo pomalu ve spodním prádle, za senzaci mají když ji někde vykouknou kalhotky nebo ha! ňadro a sláva je na světě. A stádo si myslí, že tak to je in, ok. Taky se mi nelíbí odhalení turisté v ulicích, slunění a koupání nahoře bez. Ale nemám nic proti tomu, aby muži nosili kraťasy a ženy šaty či tílka na ramínka. Pryč je doba, díky bohu, kdy chlapi museli chodit v černém obleku a bike košili i do vesnické hospody. Automaticky bychom měli přijmout, že si má žena zahalit ramena při vstupu do kostela. Souhlasím s tím, že muslimka nemá lézt do bazénu zahalená.
Zdenka Jírová
Naprosto s tím souhlasím. A není to ale nic nového - v r. 1972 jsme byli v Rumunsku, bydleli jsme v bungalovech a do jídelny jsme nesměli chodit v plavkách a ženy ani v šortkách. Chodili jsme se převlékat, než jsme šli na jídlo. Nevím, jestli se to tam dodržuje i dnes, když je demokracie i v Rumunsku.
Vlasta Simonová
Mravy se rozvolnily až k neúnosnosti po listopadu 89, to snad už ani horší být nemůže. Všude polonazí lidi, průvody podivných pomalovaných pořvávajících individuí, než někoho oslovím, abych se zeptala, jestli je rod mužský nebo ženský nebo oboje, na ulicích se povalují špinaví lidi bez práce, bez domova, ale i ti slušnější neváhají se posadit, položit venku kamkoliv do špíny, spousta i mladých zfetovanců, opilců...to sem Přivlekl ten opilec zhýralec Havel, nevím, že ho někdo může ak oslavovat.
Danka Rotyková
Souhlasím se všemi z Vás, kterým se nevhodné oblečení jako běžné nelíbí. Jak se směrem na východ rozvolnily mravy, myslí si někteří lidé, že mohou chodit mezi lidi jak se jim zlíbí. Je to úpadek, jejich rodiče a prarodiče by se za ně styděli. Paní Věra má pravdu, nemusíme ani nikam do ciziny, dost nevkusu můžeme vidět za pouhý 1 den i v pražském metru. Tam se v letním období nestačíte divit. Mládí polonahé, u mužů po šedesátce někdy až komické oblečení v tričku a kapsáčích, doplněno sandály, vše za bezva cenu od vietnamského obchodníka. Přitom naši tátové šli na vesnici navečer do místní hospody na mariáš, pěkně v čisté košili a s vyleštěnými polobotkami. Jako nejmladší jsem měla boty všech na starosti, proto to vím.
Marie Pavlíková
Od té doby,co Vietnamci začali prodávat krátké kalhoty a šortky,si obzvlášť čeští muži myslí,že je to běžná součást oblečení do města a od té doby v létě nic jiného nenosí.Že to je oblečení na pláž a do přírody nechápou.Klidně přijdou v trenýrkách na úřad. :-(
Zuzana Pivcová
Pamatuji si, že jsem před pár lety na dovolené na Rhodosu jela na výlet tamním autobusem do hlavního města. Cestou přistoupili nějací Němci a jeden byl svlečen do půl těla. Průvodčí se na něj obrátil s tím, že se má obléct, do autobusu takhle ne. Tak poslechl.
Alena Tollarová
Oběd v hotelu v mokrých plavkách mi taky nepřijde zrovna vhodný s ohledem na ostatní stolovníky. Ale nejde jen o plavky u moře. V klášteře ve Vyšším Brodě vás nepustí na prohlídku, pokud nebudete mít zahalená ramena a kolena. Pokládám to za správné.
Jarmila Komberec Jakubcová
V hotelu kde jsme bydlely na Gran Canarii byl přísný zákaz chození na jídlo v nedostatečném oblečení, což už u vchodu kontroloval pracovník hotelu. A k večeři museli pánové nosit dlouhé kalhoty. Taktéž i na La Manze sem to zažila. Španělé většinou chování popisované v článku netolerují. Jiné je to samozřejmě na plážích či když si odběhnu od moře koupit občerstvení. Já osobně vždy nosím přes plavky pareo, protože nikdo není zvědavý se dívat na starší obézní dámu.
Věra Ježková
K moři necestuji. Nevhodně (polo)odhalení spoluobčané mě naštvou i v Praze. Je to neúcta k ostatním.
Lenka Kuchařová
PS.Omlouvám se za překlepy.
Lenka Kuchařová
Některé obézní ženy ani nemusí mít plavky,alew tsačín ouze minišaty s titernými ramínky a při pohledu nma takovou dámu s postavou ,,kam račte téct " se mi zvedá žaludek.A úplně ,,nejlepší " je ,když v takovém ,,oblečení " přijde do kostela..... a považuje to za vhodné oblečení.
Irena Drob
Před více než 50 lety byly v Bulharsku v Obzoru cedulky, které zakazovaly chodit z pláže do města jen v plavkách. Nevím, jestli to platí i dnes, ale minimálně z plážových šátků se dají uvázat šaty na několik způsobů.
Věra Halátová
Buran zůstane buranem.
Helena Záchová
Správně. Na odporná spocená tlustá počmáraná těla není nikdo zvědavý. Když chcete trávit dovolenou nazí, tak zůstaňte doma, kde vás nikdo nevidí.
Karel Boháček
Leckdy nevím jestli slečna má na sobě plavky, spodní prádlo či společenský oděv. Už to dá někdy zabrat a jen zblízka člověk to pozná podle materiálu, provedení či značky.
Anna Potůčková
Nikdy bych nešla v plavkách na místa kam plavky prostě nepatří. A to i kdybych měla postavu věhlasné modelky! Ovšem na druhou stranu by turistky zejména z muslimských zemí měly akceptovat naše evropské zvyklosti a nelozit do vody zahalení od hlavy až k patě. I to je extrém v evropských městech