Chcete si půjčit na dovolené auto? Bez kreditky to nejspíš nepůjde
Ilustrační foto: pixabay.com

Chcete si půjčit na dovolené auto? Bez kreditky to nejspíš nepůjde

4. 7. 2019

Pokud cestujete na dovolenou letadlem a plánujete, že si na místě půjčíte auto, počítejte s tím, že půjčovny už nejsou tak velkorysé jako před lety, kdy vám k zapůjčení vozu stačil řidičák.

V současné době požadují všechny renomované půjčovny po celé Evropě kromě platného pasu a řidičského průkazu také kreditní kartu. Pozor, musí jít opravdu o kreditní kartu, ne běžnou debetní kartu, kde si půjčovna nemůže ověřit stav konta. Rozhodně nelze spoléhat na to, že se v půjčovně "nějak domluvíte". Půjčovny bývají nekompromisní, auto bez kreditky prostě nedostanete.

Vydání nové kreditní karty zvládnou české banky zpravidla za pět pracovních dní, některé finanční ústavy za poplatek 1000 - 2000 Kč vydají novou kreditku do dvou dnů. Při vyřizování kreditní karty také myslete na to, že je potřeba počítat s tím, že vám půjčovny zablokují na kartě 350 až 1000 euro (podle typu vozu) jako zálohu po celou dobu výpůjčky. Když se pak totiž stane nějaké nečekaná událost - nehoda, odcizení vozu, použijí půjčovny právě tyto zablokované peníze.

Cena půjčovného se samozřejmě liší podle typu, velikosti a výbavy vozu. Nejmenší auta, jako například Fiat Panda, Renault Clio apod., lze pořídit od cca 100 euro za týden. Ovšem konečná cena závisí na pojištění vozu. Většina půjčoven sice nabízí základní pojistku za cca 35 euro, ovšem ta kryje ty nejbanálněší události jako je třeba defekt pneumatiky. Pokud chcete pojistit poškození laku, zpětná zrcátka nebo třeba přední sklo, musíte počítat s pojistkou minimálně 100 euro.

Pozor na propadlé doklady
Ještě před cestou se vyplatí zkontroloat, zda náhodou nemáte doklad - cestovní pas či řidičský průkaz - po lhůtě platnosti. Půjčovny oba doklady kontrolují. "Když jsem v Kalábrii na letišti vyřizoval půjčení vozu, zjistil pracovník půjčovny, že mi platnost řidičáku skončila před pěti lety. Vůbec jsem netušil, že jezdím tak dlouho s neplatným řidičským průkazem. Bohužel, auto mi nepůjčili, ačkoliv jsme jej měli rezervováno on-line už 14 dní před dovolenou, " popisuje nedávný zážitek z Itálie pětapadesátiletý Milan Skalický.

"Měli jsme pak velký průblém s půjčením auta, protože manželka sice měla platný řidičák, ovšem zase neměla kreditní kartu. Tu jsem měl jen já. Trvalo nám několik hodin, než jsme našli půjčovnu, která půjčila vůz na řidičák manželky a na mou kreditní kartu," varuje Skalický.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(4 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jaroslav Charvát
Myslím, že tento redakční článek zhruba popisuje, jak je to s půjčováním aut v zahraničí. Moje zkušenost je tatáž, v něčem ještě komplikovanější. Jezdil jsem pracovně do Stockholm několikrát za rok. Někdy jsem musel autem - vezl jsem vzorky - a pokud to bylo jen na otočku tak jsem letěl letadlem. Na letišti Stockholm - Arlanda (toto letiště je asi 40 km od Stockholm) jsem si půjčil auto, protože jsem měl kolem hlavního města Švédska ještě několik pojížděk. Půjčení bez problémů, na kartě zablokovali 10 tis. SEK (Švedských korun) což tehdy bylo cca 32 000,00 Kč. Za tři dny jsem na letišti auto vrátil a letěl jsem zpět. Dotaz, kdy uvolní půjčovna peníze z karty byla rychlá: co nejdříve. Toto co nejdříve trvalo 6 týdnů po mnoha telefonátech a e-mailech, myslím, že nejvíc pomohla návštěva mého švédského kolegy v půjčovně. Byla to velká celoevropská půjčovna aut. A ještě jedna poznámka. Pokud si půjčíte auto vyberte si vždy plné a nejvyšší pojištění. I tak to stojí jen pár EURO, ale pokud by se něco stalo máte velké krytí. I to se mně vyplatilo. Měl jsem malou mnou nezaviněnou nehodu v Palma de Mallorca - jen nárazník a škrábance a půjčovna to zcela přešla, nemusel jsem ani volat policii. Velmi seriozní jednání. Policajt, (kterého zavolala druhá řidička - Španělka) mně řekl, že to je kvůli vysokému pojištění které mám, což tam nebývá obvyklé a že mohu odjet.
Jan Zelenka
Opět mi to zobrazilo jen jednu hvězdu. Zřejmě dělám něco špatně.
Jan Zelenka
Projezdili jsme Evropou tisíce kilometrů a bez sebemenších problémů. Ale to už bylo před lety. Dnes, jak čtu, by to bylo asi problém.
Jarmila Komberec Jakubcová
Před několika týdny jsem byla s kamarádkou na Gran Canarii a auto bez kreditní karty nám Španělé nepůjčili. Akceptují jen kreditní. Nechápu to, já mám sice karty platební dvě, ale obě jen debetní a to samé moje kamarádka.