Kalábrijská Tropea: Město na skále, kde je doma červená cibule
Výhled na moře z centra Tropei. Foto: Jan Raška

Kalábrijská Tropea: Město na skále, kde je doma červená cibule

14. 7. 2019

Až úplně dole na jihu Itálie omývané Tyrhénským mořem a obklopené plážemi s tyrkysovou vodou leží malebné starobylé městečko Tropea.

O některých místech po pár letech ani nevíte, že jste je navštívili. Jiná se zaryjí do paměti a budete si přát, abyste se sem mohli zase jednou vrátit. Taková je Tropea, přímořské a starobylé městečko trůnící na skále, kde to v létě tepe prázdninovým rytmem.

Má bohatou historii a budovy, jejichž původ sahá do 11. století. Tou je například katedrála Duomo. Z hlavní ulice (corsa) se rozbíhá několik úzkých uliček, ve kterých se na oknech houpe čerstvě vyprané prádlo, někde může dokonce člověk rozpažit ruce tak, aby se dotýkal sousedních domů. Dá se tu ztrácet a nacházet cestu k několika kostelům, majestátním vilám i měšťanským domům, které patří mezi hlavní památky města.

V jedné z bočních uliček jsme si vystáli frontu do vyhlášené pizzerie Vechhio Forno. Neměla webové stránky a na pizzu servírovali i pečené brambory, anebo la ´nduju – velmi ostrý salám z vepřového masa. Seděli jsme pak namáčknutí ke zdi, s koleny téměř pod bradou a jedli pizzu, na kterou se nedá jen tak zapomenout.

O pár metrů dál je vyhlídka na moře, odkud lze sledovat západ slunce ve společnosti magické sopky Stromboli, hlavní z Liparských ostrovů. Během naší návštěvy byla hodně aktivní, a tak se z jejího komínu valil dým.

Je těžké uvěřit, že malebná Tropea byla jednou z bašt nejmocnější italské zločinecké organizace, kalábrijské 'Ndranghety. V polovině srpna 2016 zde italské ministerstvo vnitra rozpustilo městské zastupitelstvo a do úřadu starosty dosadilo zvláštního komisaře.

Pod Tropeou se táhne asi čtyřkilometrová písečná pláž. My jsme ale raději popojížděli ještě kousek dál, do Santa Domeniky, na jednu z nejkrásnějších pláží Kalábrie. Pod vysokou skálou se do písku zakusují malá skaliska, která dávají v letních třicítkách stín. Další magické kameny leží přímo ve vodě a nabízejí úžasný šnorchlařský zážitek a možnost mezi nimi proplavávat.

Stejně krásná je i pláž v Parghelii severněji od města. I tady se připravte na 300metrový ostrý sestup k vodě, odměnou jsou pak krásné skalní útesy ponořené přímo ve vodě.

A pak je tu ještě ta cibule -  Cipolla Rossa di Trophea, jejímž domovem je právě okolí Tropei – šťavnatá, trochu sladká a prostě výborná. Najdete ji v salátech, na těstovinách, vařenou, pečenou, grilovanou. Ale taky na pizze a dokonce i v marmeládě.

Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Podle vyprávění a snímků krásné. Lákavá by byla i sopka, pokud by přímo nevyhrožovala.
Daniela Řeřichová
Itálie, Portugalsko, Řecko, Španělsko, vždy se ráda vracím. Díky za pěknou reportáž.
Dana Puchalská
Krása nesmírná... Ano to se musí zažít.