Správný výběr náušnic podtrhne styl a krásu ženy
Foto: Esterstyl

Správný výběr náušnic podtrhne styl a krásu ženy

9. 8. 2019

Vybrat si správné naušnice je umění. Dokážou totiž podtrhnout osobitost a styl každé ženy. Ať už dáte přednost výrazným visacím, anebo méně nápadným přímo na ucho, vsaďte na kvalitu a věnujte pozornost i způsobu zapínání.

Nosit ozdoby v uších napadlo lidi už kolem roku 2500 př. n. l., alespoň z té doby pocházejí první archeologické nálezy. Obliba náušnic se během staletí měnila. Například ve středověku se moc nenosily – tehdy totiž byly v módě klobouky, vysoké límce a paruky, do nichž by se náušnice pletly, a ani by nevynikly. Velmi oblíbené byly naopak v 17. století, kdy se nosily vysoko vyčesané drdoly a hlubší výstřihy. Tehdejší náušnice byly ale často velké a těžké, takže ženám vytahovaly ušní lalůčky. To už dnes opravdu nehrozí. 

V minulosti náušnice často určovaly náboženskou nebo kmenovou příslušnost svého nositele. V současnosti mají čistě krášlicí funkci, o to jsou oblíbenější. Roste zájem o jednoduché náušnice v bílém zlatě. Stále oblíbenějšími se stávají perly.

Pravidla, podle nichž by si měla žena náušnice vybírat, neexistují. „I když třeba ženám s kulatějším obličejem více sedí náušnice podlouhlé, visací nebo článkové. Tmavé kameny nebo tahitské perly více sluší tmavookým hnědovláskám, naopak bílé, žluté nebo růžové odstíny lépe padnou světlým typům,“ radí zlatnice a výtvarnice Ester Engelová. Ta doporučuje, pokud kupujete náušnice jako dárek, vzít s sebou fotku ženu. Zkušený zlatník umí poradit i podle ní.
Ale třeba co se týče rozhodování, zda zvolit bílý či žlutý kov, je to prý více o pocitu, jaký žena má. „Některé ženy více inklinují k teplé barvě žlutého zlata, jiným zase více vyhovuje studená bílá barva platiny nebo bílého zlata.“

Vyberte si klips

Podcenit nelze druh uzávěru náušnice, jinak riskujeme, že se z nich dlouho radovat nebudeme. Dobře fungují uzávěry na klips, u nichž nevyčuhuje vzadu žádná tyčinka, ta je schovaná po zapnutí uvnitř. Náušnice se bezpečně zaklapne. Další výhodou tohoto typu uzávěru je, že ani při spaní netlačí do ucha. Dalším obvyklým uzávěrem jsou tzv. balonky, které se šroubují na závit. Ten ale může časem povolit, vyšroubuje se ze závitu a hrozí ztráta celé náušnice. Nejméně používaným uzávěrem je pak puzeta, což je tenký kulatý plíšek nacvaknutý na tyčinku.

Hodnocení:
(5.2 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Várošová
Náušnice,ať jsou jakékoliv ze zlata,stříbra,či bižuterie se mi na ženách líbí. Sama nosím většinou stříbrné náušnice,které nemusím na spaní vyndávat..Bižuterie se mi moc líbí tu upřednostňuji tam ,kde mám na sebe čas dovča,lázně.Někdy nezáleží na tom,zda máte zlaté,stříbrné,nebo dokonce perly nebo náušnice hodnotné s briliantem za 30 tisíc v uších jak kamarádka,hlavně že se vám dobře nosí a cítíte se fajn.Hlavně je neztratit!!!
Eva Mužíková
Nosím malé zlaté naušnice, které jsou bohužel zavírány na šroubek. Hrůza, sama si je nezapnu. Také jsem nosila klipsny, měla jsem je v několika barvách. Bez naušnic si připadám jako " nahá ". je to ale jen dlouholetý zvyk.
Miluše Hasenohrlová
Když naušnice,tak jedině zlaté.Ty se hodí ke každé garderobě.
Věra Sedláčková
Celý život se mi líbily naušnice, ale neměla jsem propíchnuté uši. Dala jsem si je propíchnout až v 57 letech. Ze začátku jsem nosila bižuterii a teď mám své vysněné zlaté s perličkou.
Libor Farský
Nehodnotím hvězdičkami. Postrádám obrázky žen s různými náušnicemi. Zajímavé by byly také ukázky z folkloru domorodých afrických kmenů :-)
Dagmar Bartušková
Občas vezmu klipsny. A jestli jsou z Au, Ag nebo bižu neřeším víc, než je třeba, tj. musí se hodit k oblečení, aby celkový dojem působil skvěle.
Zdenka Jírová
Teď už nosím jen zlaté náušnice,které jsem dostala od manžela k jakémusi jubileu. V mládí jsem nosívala i bižuterii, podle módy, zvláště v létě. To bylojen na chvíli, na obyčejné kovy jsem alergická, tak trvale mohu nosit jen zlato.
Jana Slavíková
Občas si koupím nějaké "bižu", ale pak se pokorně vrátím ke zlatým. Ty nemusím na noc sundavat.
Marcela Pivcová
Tentokrát jsem před většinou žen ve velké výhodě, pokud ovšem mi stačí náušnice z bižuterie nebo z polodrahokamů. a neupřednostňuji jen drahé kovy. Ty obyčejné si v jakékoliv barvě, tvaru i velikosti vyrobím a podle oblečení je střídám.
Marie Doušová
Nemám propíchnuté uši a nikdy jsem se k tomu neodhodlala. Moje sestry náušnice nosí ,ale mě by asi překážely.
Dana Puchalská
Vzpomínám na moje první zlaté náušnice, co jsem léta nosila. Od narození až do 40 let. Byly s malými modrými kamínky. Říkala jsem jim pomněnky. Teď už náušnice vzhledem ke zdravotním potížím nenosím vůbec. Ale líbí se mi pořád.
ivana kosťunová
Náušnice nenosím- překážejí mi.
Alena Tollarová
Neumím si představit, že bych vyšla z domu bez náušnic. Před zlatem jsem začala dávat přednost oceli nebo obyčejné bižuterii. Těch můžu mít víc v různých tvarech i barvách a volím je podle toho, k jaké příležitosti je dírkami v ušních lalůčcích prostrčím a vynesu ven. Na noc je vynadavám.
Zuzana Pivcová
Náušnice jsou pěkné ozdoby a věřím, že se k účesu z krátkých vlasů, jako nosím já, často hodí. Já však kov špatně snáším a boltce se mi vždy po chvíli nošení náušnic začaly podebírat. Takže mám už asi nadosmrti starodávné malé zlaté babičkovské náušnice.