Nebezpečné mýty v letní péči o pleť
Ilustrační foto: pixabay.com

Nebezpečné mýty v letní péči o pleť

21. 7. 2019

Sluníčko a krásné opálení jsou pro pleť to nejlepší. Tak na tohle raději rychle zapomeňte! Jedná se o mýtus, který vám zkušené kosmetičky ihned vyvrátí. A podobných mýtů je mnohem víc. Tolik očekáváné sluníčko totiž umí nadělat na pleti více škody než užitku…

Mýtus 1: Opálení je krásné – a zdravé

Ano, opálená pleť je krásná, ale se sluníčkem to rozhodně nepřehánějte. Až 90 % poškození pleti (vznik vrásek, nadměrná pigmentace, ochabování…) má na svědomí právě sluneční záření! Se slušivými plavkami proto přibalte do batohu i všechny potřebné kosmetické produkty, s nimiž bude vaše pokožka po dovolené nejen opálená, ale také bude zářit zdravím. 

Mýtus 2: SPF 15 stačí

V létě už ne. „Podle vašeho fototypu a podle míry slunečního záření doporučuji volit ochranné denní krémy se SPF 30 nebo 50, které pleť chrání před buněčným poškozením způsobeným UVB i UVA zářením. Měly by obsahovat i patřičné aktivní látky – například Celligent a vitamín E, které mají skvělé antioxidační účinky, brání pokožce v předčasném stárnutí a napomáhají buněčné regeneraci. Hydractin, kyselina hyaluronová a D-panthenol pleť zase zklidňují, hydratují, zanechávají ji jemnou, hebkou a svěží,“ říká zkušená kosmetička Lucie Karlíková z Beauty Institutu Essenté.

Mýtus 3: Stačí „máznout“ ráno…

Rozhodně ne. Vždy myslete na to, abyste nanesli dostatečné množství opalovacího krému, protože menší množství podstatně snižuje stupeň ochrany pokožky. A pokud chcete mít jistotu, že je pleť vždy dostatečně chráněna, aplikujte krém nejlépe 20 minut před zahájením slunění a k udržení ochrany pak aplikaci zopakujte, zejména při zvýšeném pocení, po koupání nebo osušení ručníkem. Kosmetičky doporučují ideálně každé dvě hodiny.

Mýtus 4: Make-up je dostatečný

Rozhodně ne! Make-up totiž běžně nemívá dostatečně vysoké UV filtry. Proto je ideální nejprve nanést denní krém, který používáte a je určený pro váš typ pleti, i její případné problémy. Přes něj naneste kvalitní krém s UV filtry a teprve na závěr make-up.

Mýtus 5: V létě toho pleť moc nepotřebuje…

Ani tohle tvrzení se nezakládá na pravdě. Sluníčkem namáhaná pleť potřebuje o to více péče, zejména čištění. Proto je dobré ulevit jí nejlépe ráno i večer pomocí odličovací mycí emulze, ideálně s mírným obsahem AHA kyselin, od odumřelých a suchých buněk, aby nedocházelo k ucpávání pórů. A o pokožku je také nutno dbát po slunění, aby nebyly dehydratovaná a nezačala stárnout.

Hodnocení:
(4.5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Puchalská
Opalovací krémy používám .Ovšem po poslední bouřlivé reakci mojí pokožky na slunce, se už plánovanému "opékání" statečně vyhýbám. Nestálo to za to.
Jana Šenbergerová
Opalovacím krémům se celý život vyhýbám. Stárnu, a co? Stárnou všichni, i ti, co se snaží to maskovat. Pravdou ovšem je, že jsem se nikdy neopékala na slunci ve snaze být krásně opálená. V létě jsem bývala i bez toho. Tímto vyjadřuji pouze svůj postoj k používání opalovacích krémů a nikoho nenabádám k tomu, aby ho sdílel, natož uplatňoval. :-)