V létě hrozí zánět žil. Jak ho poznat?
Zánětu žil uleví také "dát si nohy nahoru." Foto: www.pixabay.com

V létě hrozí zánět žil. Jak ho poznat?

26. 7. 2019

Letní otoky a pocity těžkých nohou, které se častěji objevují v létě, mohou být příznakem chronického žilního onemocnění. Při jejich přehlížení se onemocnění může dále zhoršovat a objeví se trvalé otoky, kožní změny nebo dokonce bércové vředy. Zánět žil začíná nenápadně.

Chronickým žilním onemocněním trpí až třikrát častěji ženy. Mezi první příznaky patři otoky, pocity těžkých nohou, křeče a bolesti. Ty by se neměly podceňovat a postižený by měl zamířit k praktickému lékaři na vyšetření.

Prvním bodem úspěšné léčby je nastolení režimu. Je třeba se začít hýbat a sportovat. Vhodné je plavání, chůze či cyklistika. Je třeba také vyloučit dlouhé stání či sezení, což může být u některých profesí velký problém. Snížit otoky také pomáhají kompresní punčochy. Lékař je může předepsat jednou za šest měsíců, dají ovšem koupit i bez předpisu.

Lékař zvolí také vhodnou medikaci venofarmaky, léky, které nejen zamezují vzniku symptomů či snižují jejich projevy, ale ovlivňují i samotnou podstatu žilního onemocnění. „Mastičky neřeší podstatu, ale následek. Tyto léky naopak posílí žilní stěnu, ale také zmírní příznaky a podstatu zánětlivého onemocnění,“ říká MUDr. Petra Zimolová z FN Motol.

Pokud má praktický lékař nejasnosti, odesílá nemocného ke specialistovi, který definitivně potvrdí (či vyloučí) žilní příčinu potíží. „Specialista může doplnit i přístrojové vyšetření. Podle stupně závažnosti nálezu může specialista doporučit i chirurgické řešení,“ uzavírá MUDr. Zimolová.

Hodnocení:
(4.6 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA
AKTUÁLNÍ ANKETA

Budete letos hlídat vnoučata více než v předchozích letech? (Vzhledem k omezenému cestování do zahraničí)?

Ano, budu mít vnoučata na delší dobu než loni

26%

Ještě nevím

19%

Ne, bude to přibližně stejné jako v předchozích letech

29%

Vnoučata o prázdninách už delší dobu nehlídám

26%