Setkání v Brdech
FOTO: hotelbrdy.cz

Setkání v Brdech

16. 7. 2019

V roce 2017 jsem jela poprvé se seniory z Bohumína na retrotábor do Horní Bečvy. Akci pořádal Senior klub pod vedením Hanky Práglové. A protože se mi tam moc líbilo, přihlásila jsem se letos opět na zájezd pořádaný tímto klubem do hotelu Brdy ve Spáleném Poříčí..

Bylo to dobré rozhodnutí, protože pobyt ve Spáleném Poříčí, kde se akce konala, nejen splnil moje očekávání, ale ho i předčil. Hotel Brdy, kde jsme se všichni ubytovali, je nově zrekonstruovaný a komfortně vybavený hotel s restaurací. Velmi se nám všem líbila návštěva Špejcharu ve dvoře u hotelu. Budova původně sloužila k uskladnění obilovin a po její rekonstrukci zde byla v roce 2010 otevřena i expozice kresleného humoru Jiřího Wintera Neprakty. Druhá expozice "Procházka po Brdech" seznamuje návštěvníky s životem  a krajinou v okolí Brd.

Zájezd trval od neděle, kdy byl příjezd, do pátku. Každý den jsme jezdili po různých památkách v okolí Spáleného Poříčí "žlutým autobusem", který řídil pan Zeman, v jedné osobě i  majitel hotelu, průvodce a organizátor. V pondělí po obědě jsme společně navštívili bývalý státní zámek Lnáře. Zámek  byl po roce 1989 vrácen původním majitelům a lze se v něm i ubytovat. Jako "večerní překvapení" byla pak ještě návštěva  nedalekého  kostela v Rožmitále pod Třemšínem, kde působil Jakub Jan Ryba a kde také vznikla jeho Vánoční mše. Na původní varhany nám ji zahrál místní regenschori.

Další den jsme ráno po snídani odjeli všichni společně do Bečova nad Teplou, kde jsme navštívili místní zámek, kde je umístěn relikviář sv. Maura. Relikviář je výjimečnou zlatnickou památkou na území ČR, co do hodnoty je tento předmět srovnatelný s korunovačními klenoty. Jeho vypátrání v roce 1985 se považuje za jeden z největších nálezů 20.století.

Asi 9 km od Mariánských Lázní jsme navštívili jedno z nejkrásnějších míst na Chebsku, rybník a lovecký zámeček Kladská, nacházející se na území Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les..Cesta okolo kladského rybníku je písčitá cestička, později přechází v dřevěnou lávku, která nás bezpečně provedla rašeliništěm. Na závěr jsme si u v Mariánských Lázních u místní fontány vyslechli Bethovenovu Osudovou.  .

Poslední den zájezdu byl věnován oblasti Chodska. Navštívili jsme zámek v Horšovském Týně, kde jsme i v místním radničním sklípku poobědvali a poté odjeli do Domažlic. Na závěr nás pan řidič zavezl do mého rodného města Klatovy, kde právě probíhala výstava Klatovských karafiátů. Jako překvapení závěrečného večera pro nás pan Zeman objednal pravou dudáckou kapelu.

Myslím že po celou dobu pobytu ve Spáleném Poříčí určitě nebyla nuda, protože program byl skutečně nabitý Příjemným zpestřením bylo také večerní  vystoupení  Pepy Pinkase, kdy nám zahrál písníčky ze svého repertoáru.

Na závěr mého  vyprávění bych chtěla moc poděkovat Hance Práglové za organizaci tohoto zájezdu a také i panu Zemanovi, který se svým bratrem pro nás připravili tak pěkné zážitky. Pan Zeman všestranný muž, který řídíl autobus, přitom vyprávěl o krajině, kterou jsme projížděli, a ještě stihl zařídit pro nás různá milá překvapení, jako byla zmíněná návštěva kostela v Rožmitále p. T. nebo dudácká kapela.

A tak, až příští rok bude Hanka P. opět pořádat se svým Senior klubem Bohumín nějaký zájezd, určitě se nezapomenu přihlásit. Poznala jsem na zájezdu báječné lidi, se kterými si budu i dál dopisovat.

Hodnocení:
(4.9 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Pudichová
Pozdě, ale přece. Doplním to, co Jarmilka s námi nemohla prožít, poněvadž jela po vlastní ose. Cesta autokarem byla super. Pam Zenam nám nejen fundovaně okomentoval místa, která jsme právě projížděli, nebo se krátce zastavili. Dokonce nám zpříjemňoval jízdu veselými historkami a vtipy tam i zpět. Zpáteční cesta byla hodně náročná, ale p. Zeman ji bravurně zvládul, za což mu patří veliký obdiv. Manžel nerad ,,vystrkuje paty z domu", ale tentokrát jsem ho nemusela ani moc přemlouvat, asi tušil, co ho čeká ;-)
Soňa Prachfeldová
Děvčata, úplně jste mě naladily, takovou pohodičku a výlety, možná se tam také vypravuje. Znám to tam, v okolí je co k vidění. Tohle je snad lepší než v Sezimově Ústí. Ti si také sváží hromadný zájezd.
Jarmila Komberec Jakubcová
Ano Helenko tak jak jsi to napsala tak to i funguje. Hodně hotelů jsem navštívila i mnoho zemí, ale tento zájezd patřil mezi moje nejlepší. Líbila se mi srdečnost účastníků zájezdu, ale i vstřícnost hotelového personálu. Hotel splňuje veškeré nároky na komfort, kvalita jídla a nabídka nápojů vše perfektní. V květnu jsem byla na Gran Canarii a v červnu v Murcii - ale ani jeden z hotelů neměl tak pěkné postele,
Helenka Červenka
Jarmilko, z článku je cítit, že jsi si to užila a vychutnala...a to je to říct, protože ty jsi děvče zcestovalé a můžeš srovnávat :-) Každý pobyt je jiný, my v květnu jsme navštívili i jiná místa a zase neviděli polovinu toho, co tento turnus. Jedno mají všechny turnusy společné - host je do hotelu přivezen, vzorně ubytován na čistém pokoji, spí na zdravotní matraci, dobře se nají a k tomu všemu ochota personálu, kde cítíte, že nejste přítěží, kde se o vás starají s láskou, vyhoví všem přáním. Host je po týdnu odvezen domů spokojený a slávu hotelu právem šíří dál.
Alena Vávrová
Plno pěkných a zajímavých zážitků!
Marie Seitlová
Jarmilko, pěkný článek. Tento pobyt jsem absolvovala v květnu a mohu potvrdit, že to nemělo chybu. Krásné prostředí, výborný personál, skvělé výlety. Pan vedoucí je úžasný a dovede připravit lidem krásnou dovolenou.
Hana Práglová
Jaruš omlouvám se za 1 hvězdičku.Zradil mě mobil..Než jsem stačila označit,už to jinak nešlo...
Hana Práglová
Jaruš;děkuji za pochvalu!!Ale dělám to proto,že mě to baví. Na konec záŕí a začátek ŕíjna mám ještě pár volných míst.Kdyby měl někdo zájem,stačí se mi ozvat!!
Jarmila Komberec Jakubcová
Je pravda, že do Spáleného Poříčí to není z Plzně daleko, ale sama bych tam určitě nejela a prakticky všechna místa, která jsme navštívili jsem viděla poprvé. Jen Mar.Lázně trochu znám.
Dana Puchalská
Jarmilko, díky za pěkný článek. Věřím, že jste si to všichni užili tak, jak jste si to určitě představovali.
Naděžda Špásová
Jarmilko, to je dobře, že sis to užila. Hanka je v tomhle dobrá. A neměla jsi to ani daleko, viď. :-)
Soňa Prachfeldová
Jarmilko, udělala jsi mi radost, všechna tato místa opět vidím živě před sebou, to jste toho hodně viděli , skvělé .
Zuzana Pivcová
Vidím, že jste podnikali výlety do širokého okolí, z nějž trochu znám pouze část. Ale v tom Spáleném Poříčí jsme kdysi s Marcelou spaly na statku. Jely jsme navštívit jejího tehdejšího přítele, který dělal vojnu v Tachově a v tom Poříčí byli na nějaké zemědělské brigádě. Poměrně blízko byl zámek Žinkovy, který byl od pohledu krásný. Sloužil však tehdy jen ROH a nebyl přístupný veřejnosti. Pěkné putování, Jarmilko.
Jarmila Komberec Jakubcová
Hotel Brdy se nachází v CHKO Brdy Spálené Poříčí. Dřív se jednalo o vojenský újezd.
Hana Nováková
Díky za hezký článek. Jistě jste si to užili, což je patrné i z fotek.
Jana Šenbergerová
Jarmilo, dík, že ses s námi o svou příjemnou zkušenost podělila. Copak Hanka, ta umí.
Elena Valeriánová
Hezké vysvědčení pro Hanku P., co vy organizátorku zájezdu i pro celý zájezd.
Jitka Hašková
Původně jsem si myslela, že jste by!i v pohoří Brdy, ale teď vidím, že se tak jmenoval hotel, který s tím má málo společného. Ale důležité je, že to bylo výborné a užili jste si to.
Anna Potůčková
Tak takový tábor by se mně také moc líbil. Určitě Vám všem bylo spolu moc dobře a máte spoustu zážitků a vzpomínek !