Stará holčička
FOTO: archiv Hany Švejnohové

Stará holčička

14. 7. 2019

Toto slovní spojení mi bude už navždy evokovat moji někdejší rozhlasovou kolegyni Milenu Vostřákovou. Použil ho její manžel, filmový dramaturg Jiří Blažek kdysi dávno, když se ho Milena po odvysílání našeho společného televizního pořadu zeptala, jak jsme se mu líbily.

Jirkova odpověď s jeho typickým jadrným „rrr“ nás dodnes baví: „Dobrrrý to bylo. Vypadaly jste tam jako starrrý holčičky!“

Milena Vostřáková vypadala i bez nadsázky jako trochu odrostlá holčička. V těchto dnech je to osm let, co nás opustila. Odešla náhle a nečekaně uprostřed léta, bez sebemenšího varování. Bylo jí sedmasedmdesát a nikdo by jí ten věk nehádal. Jakoby její nenapodobitelný úsměv na veliké fotografii do smuteční síně vůbec nepatřil. Dívala jsem se tehdy na její krásnou tvář a nechtěla si připustit, že už na ni zůstanou jen vzpomínky. Navíc ani jedna smutná, samé veselé…

Sedávaly jsme proti sobě v jednom rozhlasovém studiu v dobách největší slávy Dámského klubu Frekvence1. Těch společných zážitků! Od nezapomenutelných přeřeknutí v živém vysílání – jedno z nich se stalo přímo legendou – přes výjezdy za našimi posluchači po celé republice, až po kulinářské akce v přímém přenosu z naší červené kuchyně, první v rozhlasovém éteru…

Jednou jsme s Milenou ve vysílání probíraly, jak se správně vaří rýže. A že ji necháváme „dojít“ zabalenou v peřinách. Než jsme se před polednem rozloučily, donesl nám jeden pán v kastrůlku ještě teplou rýži i s kuřecí čínou k obědu. Jindy jsme zase dostaly od našeho posluchače papáju, kterou pro nás nechal na vrátnici. Zaslechl ve vysílání, že jsme tohle tropické ovoce ještě nikdy neochutnaly, tak nám to chtěl dopřát. Bylo to v roce 1993.

Milena uměla ocenit i pohoštění, které pro nás připravovaly rodiny našich posluchaček, za nimiž jsme pravidelně jezdily coby kmotry prvních miminek v měsíci. Sama byla skvělá kuchařka, dobré jídlo zbožňovala. A k němu vždycky orosenou sklenici piva.

Milovala život. A když už ho po krátké nemoci nemohla žít se všemi krásami kolem sebe i v sobě samé, odmítla o něj bojovat. Nechtěla dál žít za cenu, která pro ni byla příliš vysoká. Svůj věk netajila, ale nikdo jí ho nevěřil. A toto vědomí ke svému životu nezbytně potřebovala. Mátla svým mladistvým vzhledem bez jediné vrásky, byla vždycky v dobré náladě a svoji energii, vtip a šarm rozdávala na potkání.

Bez této možnosti by ji život netěšil.

Díky, Mileno, že jsem Ti mohla být pár let nablízku…

Se vzpomínkou v srdci

Hodnocení:
(5.1 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Antonín Nebuželský
Hezký vyznání. Zdraví přestárlý hošíček :-)
Hana Nováková
Hanko, pani Vostřáková byla v naší rodině oblíbená. Bohužel, odešla a Vám zbyly jen vzpomínky na dobrou parťačku. Takové štěstí mnoho lidí nemá, že nejen v práci, ale i později má dobrou kamrádku, po jejímž odchodu pak zůstane v srdci díra. Díky za vzpomínku na ni.
ivana kosťunová
Já taktéž- byli jste nádherná děvčata a určitě i skvělé parťačky :))
Zuzana Pivcová
Paní Vostřáková byla sympatická a hlavně si ji také spojuji s vysíláním v srpnu 1968.
Daniela Řeřichová
Krásná kolegiální vzpomínka. Paní Milenu jsem jako dramaturgyně potkávala na PKS, v DILIA , na filmovém festivalu ve Zlíně aj. Měla nejen nádherné oči a úsměv, ale byla navíc nesmírně přirozená a spontánní. Určitě zanechala nezapomenutelnou stopu v srdci mnoha posluchačů a diváků.
Dana Puchalská
Děkuji za milou vzpomínku. Paní Milenu jsem měla ráda.