Tipy, jak si mohou senioři zvýšit svůj finanční standard
Ilustrační foto: ingimage.com

Tipy, jak si mohou senioři zvýšit svůj finanční standard

15. 7. 2019

Podle České správy sociálního zabezpečení žije v současnosti v České republice přibližně 2,9 milionu důchodců a nějaký druh penze pobírá téměř 2,4 milionu lidí. Český statistický úřad evidoval v říjnu roku 2016 sto dvacet šest tisíc aktivně pracujících seniorů nad 65 let.

Průměrný důchod se pohybuje okolo částky 12 000 korun. Tato částka dle odborníků většině seniorů nepokrývá skutečné měsíční výdaje na život. Proto důchodci aktivně hledají pracovní příležitosti, aby si mohli svůj životní standard udržet i ve stáří. Jako ideální výši důchodu si dle některých průzkumů představují částku mezi 14 a 18 tisíci korun.

Zaměstnavatelé vnímají starší lidi jako velkou pracovní příležitost, protože na jedné pozici vydrží i několik let. “Většina seniorů nemá žádné časové omezení kvůli malým dětem a nemá zároveň tendenci postupovat výše v kariérním žebříčku. Navíc řada z nich vnímá práci jako svůj koníček, kam rádi chodí, kde rádi tráví svůj čas a tím se socializují. Bonusem je pro ně také finanční ohodnocení, protože si k důchodu přilepší,” vysvětluje motivaci lidí v důchodovém věku k práci Karel Schwarz z Evropské sítě proti chudobě a sociálnímu vyloučení ČR. Peníze navíc s oblibou podle něj využívají za nejrůznější služby (kosmetika, masáže, kadeřník atd.), zábavu a kulturu, za cestování, ale také za kvalitnější potraviny nebo návštěvu restaurací.

Jakými dalšími způsoby si dnešní senioři mohou zvyšovat své finanční příjmy, když nechtějí být pouze zaměstnanci?

Senioři čím dál častěji podnikají

Vedle využití tradičních pracovních smluv na hlavní nebo vedlejší pracovní poměr, dohod o pracovní činnosti nebo dohod o provedení práce, se čeští senioři stále častěji stávají podnikateli nebo živnostníky. Současné analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (ASMP) dokládají, že seniorských podnikatelů ve věku nad 61 let je v naší společnosti něco okolo 48 tisíc. Jen podnikatelů-seniorů od roku 2010 přibylo více než 30 tisíc. Podle čtvrtiny z nich jsou největší motivací peníze. Třináct procent cítí potřebu se nějakým způsobem společensky realizovat a dvanáct procent podniká proto, aby měli svou nezávislost. Do karet jim nahrává také současný trend starších rodičů. Jejich děti většinou zakládají rodiny v daleko pozdějším věku, než oni, proto se jejich role babiček a dědečků odkládá a oni mají čas na realizování svých podnikatelských záměrů. S komplikovanou byrokracií jim může poradit již zmíněná Asociace malých a středních podniků a živnostníků, která podporuje a motivuje seniory k ekonomické aktivitě.

Populární je poskytování ubytovacích služeb

Čeští senioři využívají stále více službu Airbnb, která zprostředkovává krátkodobé ubytování pro cestovatele. Za poslední tři roky se počet seniorů, nabízející tuto službu, více než ztrojnásobil. V současné době představuje 6 % ze všech aktivních hostitelů. Své byty pronajímá přes Airbnb v ČR celkem 675 seniorů, zatímco v roce 2015 jich bylo pouze 180. Senioři – hostitelé tak získávají důležitý zdroj vedlejších příjmů ke svému důchodu. V roce 2017 získali čeští senioři prostřednictvím Airbnb služeb více než dva miliony euro a ubytovali více než 25.000 hostů. V roce 2018 se čtyři pětiny z nich těšili nejvyššímu možnému hodnocení (5 hvězd). Navíc, ubytování na Airbnb využívají sami senioři. Dle informací z tiskové zprávy Airbnb za poslední rok (od září 2017) využilo Airbnb na 3 600 českých seniorů, kteří se stále častěji a rádi vydávají za cestovatelskými zážitky po světě. 

Předností je nabídnout svůj volný čas. Trendy je spolupráce s neziskovkami

Senioři jsou velmi rádi potřební, hojně proto nabízejí svůj volný čas. Využívanou a oblíbenou službou je v současnosti hlídání domácích mazlíčků, nejčastěji psů nebo koček. Na trhu existuje hned několik společností, které jsou otevřeny ke spolupráci se seniory. Senioři-hlídači se věnují hlídaným domácím mazlíčkům buď individuálně v době, kdy nejsou majitelé doma nebo musejí odjet na víkend pryč, a nebo mohou domácí mazlíčky ubytovat u sebe doma a starat se o ně i v době svátků, prázdnin či jiných společenských příležitostech. Kromě psů nebo koček, je zájem o hlídání papoušků, hlodavců, králíčků nebo plazů.

Zájmu seniorů neunikne ani neziskový sektor. V České republice je rozšířený a poskytuje pomoc např. rodinám s dětmi, zdravotně postiženým, starým lidem, invalidům, nemocným dětem, obětem násilí či lidem bez domova. V roce 2017 bylo v České republice registrováno 129 061 neziskových institucí, což poskytuje seniorům slušnou základnu pro pracovní příležitost. Oblíbenou činností pro seniory je poptávka po hlídacích babičkách. V dnešní době, převážně ve velkoměstech, žije mnoho rodin bez pomoci svých starších rodinných příbuzných, proto je tato pomoc žádanou a dobře placenou. Senioři si tak mohou měsíčně zvýšit svůj finanční rozpočet až o deset tisíc korun. Navíc jsou skvělými opatrovníky malých dětí, mají bohaté životní zkušenosti a oplývají trpělivostí a dostatkem volného času a svou činností se cítí být prospěšní, činorodí a navíc mají vyšší finanční nezávislost.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Aranka Johnová
Paní Vlasta jestli to o koni byla narážka na mne,tak to byste se divila,jak já si i přes to užiji vnoučat,mám 4 a rozhodně cestujeme,atd ,výlety stojí dost peněz,proto mám 2 práce,to nebylo chlubení s manželem si vnuky dost užijeme,akorát na toho koně si je netroufám vzít,bojím se o ně,tam at je vezmou rodiče
Vlasta Simonová
Sympatizuji se seniory, kteří např.pomáhají mladým s vnoučaty, když je třeba. Ale i "jen tak". Na druhé straně toto svědčí i o tom, že svoje potomky dobře vychovávali, když oni jim rádi a bez obav svěřují svoje děti, tak by to asi mělo být. Taková nesobeckost, soudržnost a vzájemná pomoc. Na druhé straně absolutně nechápu až odsuzuji seniory, v tomto případě báby, protože toto je jejich hobby, dědků-seladonů je pozřídku, když moderně "SE mají rády" : Starají se jenom o sebe, o "kamarádky",kavárny, zmoé nedejbože sejště nechají potetovat!!!, zkrátka hrají si na věčné mladice, loví mužské... Když se chlubím, že (ještě) sportuji, rajtuji na koni.. proč si k tomu nepřibrat svoje vnoučata? Buď je taková mladá babka nemá nebo má, a pak je jenom dobře, se taková bába stará jen o svoji tělesnou schránku, protože co by taková mohla dobrého těm dětem předat...
Marie Měchurová
Já nepracuji, ale hlídám zdarma (jako každá babička) vnoučata. Dcera má tři předškoláky, aby mohla pracovat ona, nahrazuji dost často školku. Jinak jsem na různých slevových portálech na PC prodala, co se dalo z naší domácnosti. Broušené sklo, kávové servisy, sbírky známek, odznaků, ubrousků, LP, staré knihy....Za utržené finance si uděláme nějakou radost - návštěva divadla, posezení v kavárně….Dá se říct, že prodej nepotřebných věcí je takový můj další koníček...
Věra Halátová
Který senior chce pracovat, ať pracuje. Který chce sedět "na zadku", nechť sedí na zadku, ale nedoporučuje to ostatním. Někdo rád sedí, druhý se rád hýbe. Starý nerovná se blbý a neschopný.
Hana Práglová
Taky pracuji- ale jen pro seniory ---a zdarma.!! NE;že by peněz byl nadbytek!! Ale pokud důchodci budou pracovat,budou mladí bez práce.A to dle mého názoru není dobré.Když nezačnou pracovat po škole,pak už se jim do toho obvykle nechce..
Aranka Johnová
Tak to já jsem asi zvláštní důchodkyně,na zadku chci sedět až tak v 80 letech,zatím podnikám,mám 2 práce,jezdím na kole ,na koni, cestuji,užívám života,pokud můžu a myslím,že mě nikdo střílet nebude,stejně nakonec v budoucnu bude všechno jinak a pohyb potřebuji,jinak zlenivím,ztloustnu atd
Jan Jirak
důchodce má sedět doma na zadku a nechat práci mladším. ti nás potom budou střílet, neboť jim zvednou kvůli tomu odchod do důchodu. pokud se nezabezpečili dříve mají smůlu