Prázdninový tip: Směr Spálené Poříčí, zastavení 2. - Spálené Poříčí, Lnáře, Rožmitál
Foto: autorka

Prázdninový tip: Směr Spálené Poříčí, zastavení 2. - Spálené Poříčí, Lnáře, Rožmitál

21. 7. 2019

Je pondělí ráno. Vstáváme do příjemného dne. V jídelně nás čekají švédské stoly. Každý si může vybrat jídlo dle své chuti. Vidíme zde párky, vajíčka, šunku, salámy, sýry, pomazánky, jogurty, müsli, krupičku…ale velký výběr nápojů, zeleniny i  ovoce.

Po snídani máme nárok na odpočinek po včerejší dlouhé cestě. Někteří z nás jdou na procházku do zámecké zahrady, jiní na prohlídku městečka. Před obědem nás čeká návštěva Špejcharu.

Do konce 20.století byla tato krásná budova  používána ke skladování obilovin. Aby budova zchátrala, to si nikdo nepřál. Proto bylo rozhodnuto ji zachránit. Od roku 2010 zde jsou v přízemí pravidelné výstavy a stálá expozice  zemědělské techniky. V 1. patře se můžeme seznámit s „naučnou stezkou pod střechou“ a v 2. patře si můžeme prohlédnout  jedinou výstavu v naší zemi -  kreslený humor Jiřího Wintra Neprakty.

Máme se nač dívat, zasmát se i zavzpomínat.

Dobře naladěni děkujeme průvodci z Infocentra a míříme k obědu.

Po odpočinku nasedáme do autobusu a jedeme na výlet. Autobus míří k zámku Lnáře. Jedná se o zámek, který obklopují lesy, rybníky a nádherná krajina.  Původně to byla gotická tvrz, pak byla budova přestavěna na renesanční zámek.  V 19.století zde byl pivovar. Později  zde byla i školka, jak vzpomíná naše sympatická průvodkyně, která zde do školky chodila.  Školka…Nyní je to krásný zámek, jehož součástí je i nádherná zahrada. Spokojeně si prohlížíme vše, co nás zajímá, procházíme se zámeckou zahradou a jsem spokojeni. Velice dobrý tip výletu.

Odjíždíme k hotelu. Po několika minutách pan řidič zastavuje z velice zajímavého a nezvyklého důvodu. Po silnici se prochází spousta malých i velkých kačenek. Takový průvod ještě nikdo z nás neviděl. Nezajímá je klakson.  Jdou taky na výlet a nenechají se vyrušovat. Nakonec pan řidič musí  vystoupit a nenásilně  je z vozovky poslat pryč, aby jim nikdo neublížil.

Čeká nás večeře. Původně jsme si mysleli, že se večer  zabavíme povídáním či něčím jiným. Pan vedoucí Zeman nás však pozval na noční výlet do neznáma. Jediná podmínka byla se trochu tepleji obléci, případně si vzít s sebou fotoaparáty. Nikdo krom mne neví, kam se pojede. A já mlčím jako  "ryba". Cestou vidíme konec hašení hořícího lánu obilí. Hasit ale nejedeme. Zastavujeme  u kostela v Rožmitále. Kostel Povýšení sv. Kříže je nejstarší památkou  a dominantou  města. Objekt je kulturní památkou. Nejkrásnější a nejzajímavější věcí v něm  jsou historické varhany  s více než 700 píšťalami, na nichž hrával Jakub Jan Ryba. Průvodkyně nám s velkou láskou povídá o historii kostela a nakonec máme možnost díky varhaníkovi slyšet zvuk varhan. Závěrem jdeme na místní hřbitůvek a zastavujeme se  u hrobu J.J. Ryby.

Myslím, že pro všechny to byl nádherný, nezapomenutelný výlet, za jehož zajištění patří vedoucímu hotelu Brdy opravdový dík.

Ukládáme se k spánku a máme nač myslet…

 

Přečtěte si také:

Prázdninový tip: Směr Spálené Poříčí, zastavení 1. - Chýnov a Tábor

Hodnocení:
(5 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Měchurová
Přiznám se, že tato místa neznám. Třeba se nám to v budoucnu podaří ještě napravit. Děkuju za zajímavý tip.
Soňa Prachfeldová
Vybrali jste si Hanko krásné místo k pobytu, to se člověk pak rád vrací. Jedu koncem srpna do Nepomuku , tak se tam zajedu pokochat.
Květuše Pinkasová
Ano, jídlo krásné a určitě podle ostatních moc dobré. Já si to ještě i pamatuji, jakou má které dobrou chuť. Špejchar bude pro mne spojen s J.W. Nepraktou. Škoda, že tu svou stálou expozici nikdy neviděl. Následovaly další nádherné památky. Zámek Lnáře se zajímavou minulostí byl krásně opravený a nabízel jako jeden z mála i své služby. Nepamatuji se, ale opravdu dlouho, mi nikdo neřekl, že mne po večeři čeká jedno překvapení a navíc autobusem. O svátcích vánočních si vzpomenu na znění vzácných varhan, smutný osud skvělého skladatele Jakuba Jana Ryby z Rožmitálu.
Eliška Murasová
Hani, hezký výlet, určitě se účastníkům líbil.
Alena Tollarová
Tak tomu věřím, že to byl nezapomenutelný výlet.
Marie Seitlová
Hani, měli jste krásný druhý den. Ráda jsem si to přečetla a koncert musel být úžasný. Pan Zeman má asi spoustu výletů v zásobě.
Marie Novotná
Lákavý prázdninový tip.Díky.
Dana Kolářová
Zajímavé pokračování.
Zuzana Pivcová
Zvláště ten koncert by byl pro mě úžasný, ale líbí se mi celý Tvůj program.
Dana Puchalská
Moc hezké.
Helenka Červenka
Krásné přiblížení pro mne neznámých míst. Asi pojedu do hotelu Brdy ještě příští rok znova
Anna Potůčková
To bych musela asi žít 2 životy, abych navštívila všechny tipy! Uvidíme kam mně všude nohy v důchodě zanesou - za tip děkuji - snímky lákají!
Jana Šenbergerová
Hezké!