Prázdninový tip: Přes Kopicův statek na Valdštejn
Foto: autorka

Prázdninový tip: Přes Kopicův statek na Valdštejn

21. 7. 2019

Líbezná krajina to je, ten náš Český ráj! Každý asi zná Trosky a Prachovské skály, ale já mám ještě jeden tip na méně známou vycházku. Uvidíte půvabné skalní reliéfy a pohádkový hrad Valdštejn.

Vyrazit můžete z obce Kacanovy, která leží jižně od Turnova. Zaparkovat se dá u místního kempu, odkud se vydáte po modré turistické značce. Projdete vesnicí a za hřbitovem odbočíte vpravo do lesa, až k roubené usedlosti na samotě, zvané Kopicův statek.

Významná památka lidového stavitelství s dochovanou kamennou bránou a sochou sv. Jiří v popředí napovídá, že zde nebydleli obyčejní sedláci. Ve dvacátém století se sem přistěhoval Vojtěch Kopic, sochařský samouk a hráč na varhany. Ve skalách pod statkem vytvořil od třicátých do sedmdesátých let na tři desítky tesaných reliéfů, vesměs s vlasteneckou a přírodní tématikou. Najdete tu například českého lva, Šemíka s Horymírem, anděla strážce nebo Jana Žižku…

Tuto skalní galerii si prohlédnete po značené stezce, která odbočuje před statkem doprava a opět se za statkem na rozcestí Kopicův statek napojí na modrou značku. Pokračujete k dalšímu rozcestí Jižní sedlo, kde odbočíte vlevo, stále po modré. Na rozcestí U Kavčin doporučuji sledovat modrou značku vpravo na Janovu vyhlídku – je to totiž celkem pohodlná možnost, jak si z výšky prohlédnout Hruboskalské skalní město. Janova vyhlídka je přístupná také odspodu ze skal, ale to je nesrovnatelně namáhavější cesta!

Z vyhlídky se vrátíte na lesní cestu a z rozcestí U Kavčin po červené značce dojdete k hradu Valdštejn. Středověký hrad má podobný osud, jako jiná šlechtická sídla: byl dobýván, vyhořel, jeho majitelé se střídali, až ho v r. 1620 získal kontroverzní Albrecht z Valdštejna. Jeho následovníci zde později nechali postavit kapli a úžasný pískovcový most se sochami světců. V kapličce na nádvoří si všimněte obrazu sv. Jana Křtitele, který je dle pověsti portrétem Karla Hynka Máchy. Dnes se na Valdštejně konají koncerty a další akce, natáčely se tu také filmové pohádky, např. Princ Bajaja. Místo má velmi příjemnou atmosféru a o jeho historickém významu svědčí i to, že téměř všechny cesty z okolí dodnes vedou na Valdštejn…

Do Kacanov se vrátíte stejnou cestou po vlastní ose. Můžete také přijet na parkoviště pod Valdštejnem a trasu absolvovat v opačném směru, z Valdštejna na Kopicův statek a zpět.

Doprava: 

1. Autem z Turnova po silnici Sobotecká směr Sobotka, přes Mašov do Kacanov.

2. Autem  z Turnova po silnici č. 35 směr Jičín.  Dále odbočit vpravo na Pelešany, ve vsi odbočit vlevo na parkoviště pod  hradem, odkud dojdete lesní cestou po zelené značce ke hradu.
 

Občerstvení: restaurace U Hradu – Valdštejn, stánek v kempu Kacanovy – je zde i bazén, přístupný za poplatek.

Další informace: http://www.kacanovy.cz/jirosova-rychta/, www.hrad-valdstejn.cz

 

Náročnost: nízká, délka trasy cca 6 km, nevhodné pro kočárky a méně pohyblivé osoby.

Hodnocení:
(5.1 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Kolářová
Zajímavý prázdninový tip.
Marie Měchurová
Popisovanou cestu jsme absolvovali asi tak před osmi lety a moc se nám tam líbilo. Nedávno jsem narazila na vstupenku na hrad. Nejvíc se nám líbily ty tesané reliéfy a pohled na pískovcové skály. Kopicův statek mám i v turistickém deníčku na vizitce i ty reliéfy. Kdo neviděl, neváhejte !!
Irena Stollová
Moc děkuji všem za čtení i hodnocení!
Marcela Pivcová
Připomněla jsem si jeden cíl naší už dost dávné cesty s trabantem - až k Valdštejnu. Tehdy byl ale bohužel hrad přístupný pouze k prohlídce zvenčí. Na krásné vyhlídky na skály a údajný portrét Máchy se také i po mnoha létech pamatuji.
Soňa Prachfeldová
Moc pěkné pozvání i fotky, je to nádherný kraj.
Zuzana Pivcová
Z dětství znám Hruboskalsko, Valdštejn i Sobotku, ale tuhle nabízenou trasu ne. Jak ráda bych tam čas od času pobývala. Ale bez auta nemám moc šanci. Díky!
Jana Šenbergerová
Hezký tip i fotografie. Určitě stojí za to vydat se k tomuto hezkému hrádku i jinými cestami, než už známe.
Alena Tollarová
Přesně takto si představuji splnění zadání soutěže. Odkud, kam, jak se tam dostat ... Prima tip. O Kopicově statku vím, ale nikdy jsem tam nebyla. Zato na Valdštejn jsme před časem uspořádaly veselou výpravu partičky z i60. Šly jsme přes Hlavatici a Valdštejn známou trasu na Hrubou Skálu a do Sedmihorek. Ráda bych se tam podívala znovu, třeba zrovna touto trasou.
Dana Puchalská
Moc hezká a profesionálně zpracovaná pozvánka.
Elena Valeriánová
Bezva tip, dobře zpracované.