Chvála stáří
Foto: autorka

Chvála stáří

22. 7. 2019

Ne, že bych byla nadšená z toho, že člověk musí stárnout, ale zjistila jsem, že staří lidé jsou krásní.

Mají v obličeji vtisknutý celý život. Když se hodně smáli, mají hodně vrásek okolo očí, a když byli nepříjemní, mají kolmou vrásku, která se jim táhne kolem nosu až ke stisknutým úzkým rtům a vtaženým tvářím.

U některých starých lidí je ještě dychtivost po životě, jejich oči září dobrotou a vrásky je zdobí. Také je zajímavé, jak se staří lidé se svým věkem smiřují, nebo se ho snaží nevnímat. Projevuje se to i v oblékání. Někdo se stylizuje do babky a dědka a je jim už jedno, jak vypadají. Kupovat si něco na sebe je už přece zbytečné.

Ti, kteří se nevzdávají, kašlou na to, jestli  je to vhodné nebo ne. Oblečou si mladistvé letní šaty bez rukávů a s výstřihem a povadlé paže i vrásčitý krk jim nevadí. No, co, každý tak bude jednou vypadat, a tak, za co by se měli stydět. Odhalují svá stará těla v plavkách na plovárně a užívají si krásné dny u vody.

Proč by měli jenom sedět doma, vzpomínat na mládí a ze stáří být vystrašení. Tito lidé jsou i zdravější, protože i nemoci se snad snaží jim fandit a vyhýbají se jim. Procházejí životem i se svými vráskami a snaží se být i ve stáří šťastní. Buďme tedy šťastní ve vlastním těle, ať je, jaké chce,

Jenom něčím musím tu chválu shodit. Zvuky, které dříve  patřily k sexu, vydáváme při každém pohybu. No a co, to ke stáří také patří.

Pokud alespoň nějaké zvuky vydáváme ,jsme živí.

Na procházce jsem uviděla hodně starý strom, který je také krásný svým stářím. I když je poznamenaný věkem, nevzdává se a svoji korunu si zdobí zeleným porostem.

Posílám vám jeho obrázek.

Hodnocení:
(4.9 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Naděžda Špásová
Hanko, tu paní klidně vynech, tady se všeobecně týká. Oponenti na můj příspěvek mi nevadí, každý se s tím vyrovnáváme po svém a to je dobře. S tou poslední větou u tvé odpovědi souhlasím. :-)
Marie Ženatová
Moc ráda chodím do lesa, obdivuji ho a jsem v tom lesním království plná pokory. A tak to mám i se setkáváním s lidmi, kteří jsou ještě starší než já. Díky moc za hezký článek...
Danka Rotyková
Mně se také přirovnání ke stromům líbí. A také moc dobře vím, že tahle mince má i druhou stranu, a ta není vždy růžová. Kdyby si tak staří lidé dokázali vždy pomáhat, to by bylo fajn. Někdy jsou spíš jako malé děti a naschvál chtějí mít navrch. ?
Marie Seitlová
Pěkně se to četlo a přirovnání ke stromu se mi líbí. Staré stromy mám ráda, tak si i vážím svého života a stárnutí nijak neprožívám. Ale do zrcadla jsem se koukla, tak nevím....
Marie Doušová
Stáří,co je to stáří ,asi pro každého trochu jinak přijmuté. Někdo se ho děsí a někdo užívá. Hezky se to čte a stromy miluji a ráda chodím za rodiči na hřbitov, kde jsou nádherné staré stromy,které mi dodávají vnitřní sílu. Když mám hodně starostí, tak se procházím tam ,kde je hodně stromů a nabírám sílu do dalšího dne. Říkám si vydrž, vždyť každý má nějaké trápení.
Jitka Hašková
Že by se nemoci vyhýbaly, to nepozoruji. Spíše se snažím je překonávat a užívat si, co tělo dovolí.
Soňa Prachfeldová
Hanko šla jsem se podívat, kde všude mám ty vrásky . No prostě všude - no a co . Bezva, prodloužila jsem si život .
Anna Potůčková
Moc zdařilý článek. Stáří se nebojím, právě nyní začínám žít - ted totiž už nic nemusím, jako do práce apod.
Věra Ježková
Se svým současným stářím jsem spokojena. Ať si každý stárne, jak chce – pokud může. „Každý si přeje dlouho žít, ale nikdo nechce být starý.“ J. Swift „Nikdo nemiluje život tak jako starý člověk.“ Sofokles „Mládí trvá tak dlouho, než si člověk přizná, že je starý.“ J. Fousek
Zdenka Soukupová
Hezký článek. Někde jsem četla, že kdo se bojí stáří, musí zemřít mladý. Takže se nebojme a plnou parou vpřed.
Libuše Křapová
Nadi, tady se dovoluji oponovat zase já tobě. Já si svůj věk docela užívám. Samozřejmě se už objevují různé nemoci a omezení, ale nechci si jimi nechat diktovat, co smím a nesmím. Své hranice si určuji sama. A když mne bolí koleno, tak se rozhodnu já, že se nikam nejde, neurčuje mi to to koleno. Ono to v důsledku vyjde nastejno, ale pro mou duši je v tom obrovský rozdíl. A ty výhody co teď mám :-) Nemusím ráno vstávat na budíka, jezdím si skoro zadarmo, jím, kdy mne napadne a nikdo mne v noci nebudí, že se mu chce čurat nebo se poblinkal. Taky mne bohužel v noci nikdo nebudí chrápáním, ale zase mi na toho uchrápaného zůstaly moc hezké vzpomínky. Je to opravdu prostě jen úhel pohledu - jestli chceš mít sklenici poloprázdou nebo poloplnou. A až ti bude zase smutno nebo tě bude něco bolet, vzpomeň si na Kořenov, jak jsme si užívali :-) A příště si budeme užívat zase někde jinde :-)
Dana Puchalská
Moc hezký článek. A strom je doopravdy nádherný.
Hana Šimková
Paní Naděždo, je to nadsázka, ale hodně pravdivá. Ty nemoci jsem, vynechala, protože nemocní jsou i ti mladí a zvlášť v této náročné době. A buďte ráda, že Vás něco bolí. Až nebude, tak jste mrtvá.
Naděžda Špásová
Hanko, napsala jsi to moc hezky, ale dovolím si oponovat. Ano, stromu stáří opravdu sluší, ano oblékám se mladistvě a vypadám celkem slušně. Nicméně na stáří opravdu není nic krásného. Objevují se různé neduhy, když mě nic nebolí, tak se bojím, že není něco v pořádku. Jediná výhoda je, že ráno nemusím vstávat a do práce chodím jenom občas. Na druhou stranu je to jediná spravedlnost na světě, protože staří budou i ti, kterým jsme teď pro smích. Ale piš dál, dobře se to čte. :-)
Libuše Křapová
Moc hezké :-) Jani Š., strom na obrázku žasne - "Ó, to je krásné !" :-) Možná pod ním před chvílí právě poprvé políbil chlapec svou dívku :-)
ivana kosťunová
Mě se také líbí srovnání se stromem, protože "Stromy umírají vstoje."
Zuzana Pivcová
Bohužel v současné době vládne fenomén mládí a fyzické dokonalosti. Ale co to je??? Napsala jsi to moc hezky a moudře. A srovnání se stromem je úžasné.
Jana Šenbergerová
Už ho vidím! Ach, to stáří ... :-)
Jana Šenbergerová
Krásná óda na stáří, jen ten strom se nám někam zatoulal. :-)