Prázdninový tip: Tiské stěny
FOTO: autorka

Prázdninový tip: Tiské stěny

24. 7. 2019

Tiské stěny jsou nejzápadnější součástí CHKO Labské pískovce. Táhnou se jako neuvěřitelná černá hradba nad vsí Tisá. Jsou rozděleny na Malé Tiské stěny a Velké Tiské stěny. Jak se k nim dostanete? Je to snadnější, než si možná myslíte.

Pokud nepojedete autem, které zaparkujete přímo v Tisé na začátku turistické značky, bude se vám hodit veřejná doprava. Tisá leží 17 km severně od Ústí nad Labem, takže do Ústí nad Labem dojedete vlakem a tam na zastávce Mírové náměstí nastoupíte do autobusu směr Bad Gottleuba. Ano, to je státní hranice s Německem. Však skalní města hranice nerespektují a ze stromů vykukují jak u nás, tak u sousedů. Ale abych se trochu vrátila - nesmíte si myslet jako já, že zastávku Mírové náměstí najdete na Mírovém náměstí. Najdete ji hned naproti uličce, kterou projdete od vlakového nádraží do Hrnčířské ulice. A až pojedete zpátky, autobus vás vyklopí přímo u nádraží.

Autobus stále stoupá vzhůru, až se od labské hladiny vyšplhá do Tisé. Kolmé stěny nad vsí vás ohromí na první pohled. Tak vzhůru do skal. Turistická značka vás od kostela sv. Anny dovede na skalní náměstí, kde za svou touhu projít se mezi skalami zaplatíte celých 30 korun. Vstupenka má formu pohlednice.

Na levé straně je vstup do Malých Tiských stěn. Nemávejte nad jejich "malostí" rukou a projděte si je, stojí za to. Na pravé straně je vstup do Velkých Tiských stěn. Celými skalami vás bezpečně provede naučná stezka. Zatímco na jižní straně se jedná o opravdové souvislé svislé stěny, dosahující výše kolem 600 m, severní strana je v důsledku zvětrávání pískovce plná nejrozmanitějších skalních útvarů, sloupů, věží, převisů, jeskyněk, okének, náměstíček. Většina skal má svoje názvy, mě trochu mrzelo, že třeba u těch nejznámějších nejsou tabulky. Stejně jako jiná skalní města, i Tiské stěny jsou rájem horolezců. Zahrály si i v mnoha filmech včetně Letopisů Narnie. Na konci naučné stezky najdete půvabnou útulnu. Zatímco vy jste se proplétali mezi skalami, zdejší kuchyně se starala o vaše následné blaho. Zajímavé je, že v den, kdy jsem tu byla já, pokladna na tomto konci byla zavřená, takže můžete zkusit štěstí a ušetřit oněch 30 Kč.

Po občerstvení se můžete vrátit zpět po zelené značce, která vede po horním okraji skalní hradby. Budou se vám tak otvírat pohledy do krajiny pod vámi, na vrcholky skalních věží a bude se vám tajit dech a možná i trochu tetelit dušička strachem z té výšky.

Já jsem si výšlap ještě prodloužila o cestu za restaurací dál do Ostrova. Cesta vede stále lesem, plným borůvčí. Projdete ještě jedním menším skalním městem s památníkem horolezcům, kteří za svou vášeň zaplatili daň nejvyšší. Je tam posezení s lavičkami, avšak pozor - nebezpečí pádu.

U restaurace Pod Císařem u kempu v Ostrově jsem se otočila na cestu zpět, vy však můžete ještě pokračovat do dalších skalních měst.

Procházka Tiskými stěnami není nijak náročná, ale přece jenom sandálky a pantoflíčky bych volila pro jiné příležitosti. Tady přijdou vhod dobré boty. Popsanou vycházkou na jejich podrážkách přibude asi 13 km.

Hodnocení:
(5.1 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jan Zelenka
Alenko, pěkný návod na výlet. Tiské stěny dobře znám, kdo chce, udělá si jen jednoduchou cestu, kdo chce víc, má fůru možností. Přidala jsi pěknou fotogalerii. Když jsme tam byli, byla žena už nemocná, ale zvládla to. Už se tam nepodívá.
Eva Mužíková
Nádhera, nejen text, ale i fotky. Jak jsem již jednou napsala, Alenko, Ty bys dokázala udělat zajímavý článek a krásné fotky i z ...:)))))
Mirek Hahn
Párkrát jsem tam byl..... a leccos tam zažil. Díky za připomenutí :-)
Drahomíra Stínilová
Tiské stěny jsme prošli před lety. Pamatuju se, že jsem začínala fotit a udělala spoustu obrázků. Ten s hřibem mám nejradši. Moc dobrý námět na výlet i s dětmi, co už dobře šlapou.
Alena Vávrová
Alenko odvážná, dík za článek a fotky. Kdysi jsme tam nakoukli, ale je to již promlčené....
Soňa Prachfeldová
Až nebude horko na podzim tam zajedu opět.
Dana Kolářová
Zajímavé pokoukáníčko. Díky.
Dagmar Bartušková
Pěkně jsem se prošla. Fotky krásné!
Věra Ježková
Ali, moc pěkné. Kdysi dávno jsem tam byla.
Jana Šenbergerová
Tam jsem před lety byla. Ali, umíš lákat. :-)
Anna Potůčková
Přiznám se, že tip se mně hodně líbí, skály jsou skály. A také se přiznám, že už ted na netu studuji, čím zaplníme v Litoměřicích prodloužený pobyt, tipů mám několik již.
Hana Nováková
Uchvátily mě pohledny na skalní masiv a když si ještě představím, kolik milionů let tu je, no nádhera sama. Má ráda tato skalní města, vůbec všeobecně skalní masivy, když jsem někde procházela tak nějak z nich táhne příjemný chlad. Hezká procházka s doprovodným vyprávěním díky..
Dana Puchalská
Álo ten kraj je zkrátka nádhera. Kameny a skály mám moc ráda. Fotky jsou jako vždy na jedničku.
Marcela Pivcová
Přírodní "díla" mne vžycky lákala, snad i ta cesta by byla uskutečnitelná. Ale mohu uvažovat až na konci prázdnin.
Jitka Hašková
Je to krásné. Mám pocit, že jsem tam byla s rodiči, když mě byli asi 3 nebo 4 roky.
Marie Měchurová
Tiské stěny jsme si prošli před několika lety. Počasí nám přálo a na konci cesty byla nějaké hospůdka s dobrým pivem.
Naděžda Špásová
Tiské skály máme co by kamenem dohodil. Dokonce tam chodíme na houby. S tvým prázdninový tipem souhlasím, je to tam super. :-)
Zuzana Pivcová
Odjakživa mám ráda skály i celá skalní města. Tvá procházka mě nadchla.
Elena Valeriánová
S tebou se prostě krásně šlape jak virtuálně, tak i reálně! Dostala mě úvodní vzpomínková fotka, ale i fotky masívu skal, je to prostě síla. Jak už bylo napsáno - NÁDHERA.
Zorka Horká
Došla mi slova :-) ...tak jen jedno NÁDHERA