Aplikace záchranka už pomohla ve více než 35 000 případů
Ilustrační foto: zachrankaapp.cz

Aplikace záchranka už pomohla ve více než 35 000 případů

25. 7. 2019

„Překročila jsem zurčící potůček, minula obrovské mraveniště, kolem mě proběhly dvě srnky a já se vydala jejich směrem.“ Takový popis trasy bude dobrý pro vyprávění přátelům, ale na to, aby vás v případě potřeby rychle našli záchranáři a pomohli vám, to většinou nestačí.

Naštěstí řešení je jednoduché, stačí mít v mobilu nainstalovanou Záchranku. Pokud ji ještě neznáte a nemáte, je nejvyšší čas to napravit.

APLIKACE MÁ 3 ZÁKLADNÍ FUNKCE

ALARM

Po přidržení nouzového tlačítka po dobu 3 vteřin dochází k odeslání zprávy s vaší přesnou polohou. Zároveň je standardním způsobem vytáčeno tísňové číslo 155. Nouzové tlačítko tedy slouží jako zrychlená volba pro kontaktování zdravotnické záchranné služby.

LOKÁTOR

S funkcí “Lokátor” jednoduše zjistíte svoji přesnou GPS polohu a najdete nejbližší automatizovaný externí defibrilátor /AED/, lékařskou, zubní, či lékárenskou pohotovost. Aplikace přehledně zobrazuje body zájmu s možností rychlé navigace na dané místo.

PRVNÍ POMOC

Rychlé poskytnutí první pomoci před příjezdem záchranné služby výrazně zvyšuje šanci postiženého na přežití. Interaktivní návod vás provede nejdůležitějšími kroky jednoduchou a intuitivní formou.

79ac00a5bec02b582190da1cd3bce005.PNG

STAŽENÍ APLIKACE JE JEDNODUCHÉ A ZDARMA

Po stažení aplikace je nutné zadat své jméno, příjmení a telefonní číslo. Jakmile je zadáte, přijde vám SMS s potvrzovacím kódem, který zadáte. V tu chvíli je vaše telefonní číslo ověřeno. Je dobré vyplnit sekci “Můj profil”, kam vypíšete své zdravotní údaje, kontakty na osoby blízké a další informace, které budou při odeslání nouzové zprávy z vašeho telefonu zaslány záchranářům. Tyto údaje nejsou uloženy na žádném serveru, pouze ve vašem telefonu. Přenesou se pouze v případě nouzového volání, a to přímo na dispečink zdravotnické záchranné služby.

Internetové připojení není pro správnou funkci systému zapotřebí. Není-li váš mobilní telefon připojen k internetu, aplikace po aktivaci alarmu odešle vaši přesnou polohu pomocí SMS. Současně dochází k vytáčení linky 155.

Pro kontaktování tísňové linky 155 je potřeba signál vašeho operátora. V případě slabého signálu, kdy není možné odeslat vaši polohu pomocí dat, je generována SMS zpráva. Ta je na signál méně náročná než volání. Může tedy nastat i situace, kdy nebudete mít dostatek signálu k navázání telefonického hovoru s linkou 155, vaše nouzová zpráva s polohou však odejde prostřednictvím SMS.

Že nemáte dost místa (v mobilu)? Na Záchranku si ho určitě udělejte, vždyť za 3 roky existence pomohla tato skvělá aplikace ve více než 35 000 případů. Navíc dochází k neustálému vylepšování a rozšiřování jejích funkcí i dosahu. K záchranným složkám, které je možné přes Záchranku zavolat, se po Horské službě ČR přidala i Vodní záchranná služba ČČK. Aplikace plně funguje i v Rakousku, napojená je i slovenská Horská záchranná služba. 

Moderní způsoby přivolání pomoci v případě nouze jsou velice užitečné, protože i pouhé vytočení tří čísel může být při vážném zranění a otřesu nad síly zraněného,“ říká Jan Mates, vedoucí marketingu Vojenské zdravotní pojišťovny. „Kromě uvedené Záchranky doporučuji i naši aplikaci Zdraví na klik, pomocí které mohou lidé dát zprávu jak na tísňovou linku, tak i svým blízkým včetně zaslání GPS polohy. Aplikace Zdraví na klik je určena v omezené míře i široké veřejnosti, ne pouze klientům Vojenské zdravotní pojišťovny,“ dodává Jan Mates.

Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Kolářová
Zajímavé info.
Jarmila Fialová
Dobrá věc,když člověk courá sám
Jana Šenbergerová
Tak tohle zatím nemáme.