Prázdninový tip: Směr Spálené Poříčí, zastavení 4 -  volný den
Foto: autorka

Prázdninový tip: Směr Spálené Poříčí, zastavení 4 - volný den

26. 7. 2019

Dnešní den je odpočinkový. Je nutné  také poznat městečko, ve kterém jsme. Odpočinout si od nás pochopitelně musí i náš pan vedoucí.

Po snídani se dáváme na průzkum. Docházíme na okraj městečka. Zde se před námi tyčí zděná rozhledna s dřevěnou nástavbou a ocelovým schodištěm. Je mladá. Má necelé 3 měsíce, jmenuje se Šťastná rozhledna a zatím je asi určitě málo známá. Neodoláváme. Platíme 50 Kč za osobu a máme možnost šlapat do výše 20 metrů po 106ti schodech. Odtud je krásný výhled do okolí. Můžeme vidět zámek, Hvížďalku, ale třeba i buddhistickou stúpu nebo okolní kopce. Kocháme se pohledem, snažíme se udělat pár fotek, pokřikujeme na ty, kteří neměli odvahu šlapat do schodů.

Po sestupu si zaplacenou vstupenku vyměňujeme za dobrou kávu, čaj či limonádu. Pivo si platíme zvlášť. Sedáme si do příjemného venkovního  posezení, v jehož blízkosti je i dětský koutek. Odpočíváme, sluníme se, povídáme a je nám všem moc fajn.

Odpoledne se nám také nechce jen sedět a koukat. Domlouváme se na individuálním výletu do blízkých Šťáhlav, odkud míříme k zámku Kozel. Je vedro a po silnici se nejde zrovna příjemně. Ale vše zvládáme. Stoupáme do kopce až k zámecké přízemní budově. Do zámku se dostanou jen někteří, protože nemáme prohlídku objednanou předem. A později bychom nestíhali autobus zpět. Ale i okolí je krásné, je nač se dívat. Jsme spokojeni.

Cesta zpět do Šťáhlav je už příjemnější. Máme dost času, tak jdu na krátkou procházku. Docházím ke starému kostelíčku, který je zamčený. Najednou slyším: "Chcete do kostela?", ptá se mě pán právě přijíždějící na kole. "Chtěla jsem, ale je zamčený“, odpovídám a chci odejít.

„Počkejte, zajdu pro klíče, otevřu vám ho“, odpovídá pán a mizí v nejbižším domě. Nestačím se divit. Okamžitě beru telefon a volám těm, kteří sedí na autobusové zastávce. Během chvilky všichni přicházejí, kostelíček si s úctou prohlížíme a jsme rádi, že se nám opět něco povedlo.

Po večeří někteří usedají v jídelně a poslouchají koncert, který si přichystal Pepa Pinkas. Další úspěšný den je za námi. Pobyt pomalu končí…

Hodnocení:
(5.1 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Květuše Pinkasová
I odpočinkový den může být krásný. Rozhlednu s výstižným názvem, krásným výhledem a dobrým nápadem majitele, že nám vyměnil vstupenku, nezapomenu. Odpoledne se ve mně nezapřela turistka a byla jsem díky Hance ta šťastná po druhé. Zhlédla jsem poprvé taky zámek Kozel, zajímavý nejen krásnými kamny, lustry a divadélkem pro děti. Kostelíček se zajímavostmi a náhodnou prohlídkou nás překvapil i svou kopulovitou vznešeností. Pepovi mne kamarádky vrátily a já jsem Zuzanko plná dojmů, poslouchala po dlouhé době jeho recitál. Obdivuji Vás, jak dokážete složit tak krásné, dojemné citové básně, pravdivé o životě. Ráda vyhledávám ty Tvé a s oblibou nezapomenutelné zkomponované básně panem Liborem ze zdařilé oslavy narozenin jedné mladé duše.
Drahomíra Stínilová
Zámek Kozel mám moc ráda. Byli jsme tam několikrát, miluju ten park kolem a je tam příjemná cukrárna.
Soňa Prachfeldová
Hanko v zámeckém parku Kozel rostly hribky, pod Kotlem býval kdysi kemp, chtěla jsem se v ty končiny nastěhovat.
Dana Kolářová
Pěkný volný den.
Alena Tollarová
Měli jste šťastnou volnou chvilku.
Zuzana Pivcová
I ten odpočinkový den se vám povedl. Pepu bych si poslechla moc ráda a návštěvu jinak zamčeného kostelíka bych také neodmítla. Kdysi nám takhle zpřístupnil dochovaný gotický kostelík na hřbitově v Malontech místní kostelník.