Prázdninový tip: Rožnov pod Radhoštěm
Náměstí v Rožnově pod Radhoštěm. Foto: autorka

Prázdninový tip: Rožnov pod Radhoštěm

5. 8. 2019

Jeden měsíc prázdnin je pryč, je 1. srpna, my plníme slib vnoučatům a vyrážíme na Valašsko do Rožnova pod Radhoštěm. Bydlíme u Holešova v podhůří Hostýnských vrchů. Na výlet nás jede pět - babička, děda a vnuci Andrej, Michal a Marek. Nejstarší Andrej půjde po prázdninách do školy a dvojčata mají pět roků. 

Vyrazili jsme dopoledne po deváté hodině, na vlakovou zastávku do Dobrotic to máme necelé tři kilometry. Pro kluky to není žádná vzdálenost, jsou to turisté po nás. V budově bývalého nádražíčka bydlí "vysloužilý nádražák", který z nostalgie sbírá artefakty týkající se nějakým způsobem železnice, a asi rád vzpomíná na dětství, protože v jeho sbírce nechybí ani různé hračky. Vlak má trošku zpoždění, ale kluci si se zájmem prohlížejí vystavené exponáty. Konečně přijíždí náš žlutozelený vláček kolejáček. Sotva jsme se usadili, mají kluci hlad a zlikvidují všechny zásoby včetně sušenek a jablíček. Jedeme okolo Svatého Hostýna, který je ještě v ranním oparu. Se zájmem pozorujeme probíhající žně v okolí tratě a přesně v poledne přijíždíme do Rožnova.

První naše kroky vedou na náměstí, osvěžit se dobrou zmrzlinou. Ta úmorná vedra už, chválabohu, jsou u konce, ale sluníčko ještě pěkně opaluje. V místním IC kupujeme vizitky, dáváme razítka do deníčků, bereme mapy a míříme směr Valašské muzeum v přírodě.  Vcházíme do dřevěného skanzenu a první, co kluky zaujme, je malý dřevěný mlýnek v protékajícím potůčku. Když jim slíbíme, že se ještě vrátíme, s radostí se vrhnou na prohlídku krásných dřevěných staveb. Líbí se jim také dřevěná studna, dřevěné úly a velký starý kostel s nádhernou vnitřní výzdobou. Okolo kostela jsou zajímavé náhrobky rodáků z tohoto kraje, kteří Valašsko něčím proslavili. Např. Jiří Raška, Jan Karafiát - autor Broučků, zpěvačka Jarmila Šuláková, diskař Ludvík Daněk a v neposlední řadě běžec Emil Zátopek. 

Ve starých domech obdivujeme zajímavé vybavení obyčejných i parádních pokojů, nádobí, nábytek, zásoby v komoře. Nejvíc se klukům  líbí pokoj, ve kterém je basa a malý cimbál. Také prostřené stoly s dobovým servisem je zajímají. Zkoumají, jak za stara topili v kamnech a jak pekli v peci chleba. Diví se, že tenkrát neměli žádný vodovod, a truhlu na poklad by chtěli mít doma.

Když už se zdají být zmoženi prohlídkou, přicházíme k dětskému koutku plnému vyřezávaných dřevěných zvířátek, po kterých můžou lozit, vozit se a hrát si s nimi. Třešničkou na dortu je slíbené osvěžení a brouzdání v potůčku. Za odměnu jdeme do nedaleké restaurace trošku se posilnit a zahnat žízeň. Maminka to nevidí, tak můžou být i hranolky. 

V Rožnově pod Radhoštěm je toho k vidění daleko víc. Ještě jedna dřevěná vesnička, krásná dřevěná "Jurkovičova rozhledna", vyhlášené pivní lázně, velké koupaliště.... Z časových a finančních důvodů si něco necháváme napříště. Výborné velké valašské vdolečky se ale do rozpočtu ještě vešly. 

Před zpáteční cestou vlakem čeká kluky ještě jeden zážitek. Hodný pan strojvedoucí je pouští do svého království, a kluci s obdivem hledí na pultík plný koleček, tlačítek a monitorů.  Zpáteční cesta vlakem rychle uběhla, zajímavý byl i následný pěší návrat lesíkem k babičce a dědovi do domečku, kde na ně čekala jejich oblíbená, ráno uvařená koprovka s knedlíkem.

Možná jsme někoho inspirovali k návštěvě zajímavého města pod Radhoštěm v krásné přírodě milovaných Beskyd. Ještě máme před sebou celý měsíc prázdnin. 

Hodnocení:
(5.1 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jan Zelenka
Před lety jsme tam se ženou strávili krásný týden, včetně pochoďáku po Beskydech. Skanzen krásně vypovídá o naší historii. Paní Měchurová, moc pěkné fotky i povídání.
Dana Kolářová
Zajímavý tip, lákající k návštěvě i vzpomínce.
Jaroslava Handlová
Ráda jsem si připomenula hezké zážitky z rožnovského setkání i60. Jako prázdninový tip je to výborné místo. Fotky pěkné, zase trochu jiné, neokoukané záběry. A chuť na ty velké valašské vdolečky taky veliká. Díky.
Jitka Mošovská
Marie, máte vzpomínky na vnoučata.
Anna Potůčková
Super tip na výlet, kde jsem zejména ve svém mládí byla několikrát, neboť zde bydleli strýc s tetou. Teta byla sestra mojeho tatínka.
Marie Měchurová
Jsem ráda, že jsem v některých probudila vzpomínky na toto město. Rožnov znám od dětství - byla jsem tam 2x na pionýrském táboře (v bývalé zemědělské škole). Nebylo tam žádné sídliště, jen louky s dobytkem. Do Bečvy na splav jsem se chodili koupat....to už je ale dávno...
Anna Čípová
Maruško, dík za milé řádky o městě, které je mým domovem už 43 roků. Je to pěkné místo k životu, jen vlakové nádraží a starý mlýn v blízkosti náměstí jsou na ostudu. A vnuci jsou borci, určitě ten den našlapali víc jak deset kilometrů.
Alena Tollarová
Bez i60 bych se nejspíš do Rožnova nepodívala, ale takhle už vím, jak je tam krásně a že návštěva, byť i vzdáleného místa, stojí za to. Vrátila jsem se ve vzpomínkách a připomněla si, co jsem tenkrát o rožnovském setkání napsala (https://www.i60.cz/clanek/detail/17506/ze-zapadu-na-vychod-a-zase-zpet-aneb-setkani-i60-roznov-2017). A zase se směju, jako tenkrát. Díky!
Dana Puchalská
Maruško. Rožnov je nádherný a takový výlet bych brala. Stejně jako celé Beskydy. Škoda, že je to tak daleko. Naposled jsem tam byla před dvěma roky. A fotky mně opravdu moc potěšily.
Naděžda Špásová
Maruško, tip na výlet je to moc pěkný, ale pro nás trochu z ruky. My místo vnoučat (máme jednu) vozíme s sebou pejsky, takže musíme brát v potaz vzdálenost. Vím, že to tam máte krásné. Fotky jsou super. :-)
Elena Valeriánová
A nás čeká návštěva pivních lázní, máme poukaz, jen nevím na kdy objednat. Hezký výlet i tip na výlet. Na koprovku s knedlíkem bych taky šla. Fotky jsou vypovídající, paráda.
Jana Šenbergerová
S kluky to muselo být obzvláště veselé.
Marie Seitlová
Krásná vzpomínka na setkání i60, na Aničku s Vláďou, zájezd s našimi seniory v létě i v zimě. Rožnov je moc hezký tip na výlet, kdo nezná, tak navštivte.
Zuzana Pivcová
Potěšilo mě, že jsem si mohla připomenout Rožnov, město našeho srazu 2017. Vzpomínám na místa, která vidím na snímcích. Dojaly mě i náhrobky našich osobností.
Alena Vávrová
Maruško, jestli neinspirovali, tak jen proto, že íčko už v Rožnově bylo na srazu v r. 2017, který zajistili obětavě manželé Čípovi. Dík za hezký článek a fotky.
Eva Mužíková
Maruško, to jsi mne opravdu potěšila milým vyprávěním a krásnými fotkami. V těch starých domech to musí být hodně zážitkové, tu atmosféru ráda vnímám... Díky.
Hana Nováková
Maruško, musí tam být krásně, díky za článek i fotky nakonec s tou dobrůtkou..