Kdo říká, že je stáří moudré?
Kavárna Fér kafé v bývalé litoměřické klášterní zahradě. FOTO: autor

Kdo říká, že je stáří moudré?

6. 8. 2019

Naše tělo je neobyčejně důmyslný organizmus. Bohužel občas i trochu svéhlavý. Většinou si dělá, co samo chce, a to zpravidla ve chvílích, kdy to člověk nejméně potřebuje. A hlavně navzdory člověku, který v tom umíněném těle vězí. Je ale zajímavé, že čím je člověk starší, tím je jeho tělo zarputilejší a nevyzpytatelnější.

Před časem, v jednom ze svých zahrádkářských pořadů, dokumentoval tehdy již letitý Přemek Podlaha před televizní kamerou názorně svůj zasvěcený komentář.  Vrchovatě si čímsi naložil kolečko a zamířil s  ním přes celou zahradu až ke kameře. Tam se zastavil. Velmi zvolna se ohnul, položil kolečko na zem a pak se pomalu a s viditelným úsilím narovnával. V jeho tváři se zračilo napětí a zároveň důležitost té chvíle, probíhající před zraky národa. Když se konečně narovnal a ve tváři se mu opět objevil sebevědomý výraz ostříleného televizního matadora, pronesl onu památnou větu:

„Kdo říká, že je stáří moudré?“

Na jeho slova jsem si vzpomněl, když jsem chtěl uložit nákup ze Sparu do kufru auta. Déšť, který již od rána vytrvale zkrápěl město, se nyní změnil jen v  lehké mrholení. Než se mi podařilo kufr otevřít, klíče od auta mi spadly na zem. Dlouho jsem je sbíral. Když se mi to konečně podařilo, kopl jsem bezděky do nákupu, položeného vedle auta. Nákup se rozsypal a cvičení se opakovalo. Tato činnost mne vyčerpala. Zamkl jsem auto a šel na kávu. Při příjemném posezení jsem si znovu promítl pana Podlahu a jeho exhibici s  kolečkem. Bylo to docela vtipné, pomyslel jsem si. Dopil jsem kávu a vydal se ven k autu. Jako kdybych vlezl pod sprchu. Hlavu mi zkropil prudký déšť. Bezradně jsem pokrčil rameny a podíval se na své prázdné ruce. Můj černý deštník zůstal uvnitř obchodu opřený o koš s houskami.

Hodnocení:
(4.8 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Danka Rotyková
Moc bych si netroufala přiřadit moudrost jen ke stáří, někteří mladí jsou perfektní. Zrovna tak jako Váš článek.
Naděžda Špásová
Když je smůla, tak je smůla. Nejste v tom sám, určitě jsme to zažili všichni. Hezky napsané. :-)
Jan Zelenka
Vážení, ta glosa je psaná s určitou nadsázkou.
Anna Potůčková
Měla bych být asi vážná a neradovat se ze smůly ale nedá mně to, abych se nezasmála při té vší představě, co je v článku napsané! S humorem jde zkrátka všechno lépe!
Drahomíra Stínilová
Vítám Vás v klubu.Nic si z toho nedělejte a klidně nás Vašimi příběhy bavte. Já během dvou dnů spálila vodu, i když jsem stála u sporáku. Dneska jsem vařila hrách a říkám si, tady něco smrdí-to asi soused něco připálil. Včera to bylo zase ohřívání knedlíků na páře - tak se opekly.
Anna Čípová
Když se nedaří, je to k zbláznění. Ale když se zpětně na souběh podivných náhod podívá člověk s nadhledem, tak se musí smát. Pane Zelenko, díky.
Dana Puchalská
Moc hezký a úsměvný článek.
ivana kosťunová
Mládí, stáří, nač to pořád zkoumat ? Myslíte, že mladý člověk nikdy nezapomněl v obchodě deštník ? A znala jsem devadesátiletou babičku, která se pro spadlou kabelku ohnula tak rychle a pružně, že jsem zůstala koukat s otevřenou pusou.
Jana Šenbergerová
I když na tomto příběhu nic veselého není, chechtám se. A proč? Protože i já už z vlastní zkušenosti vím, že stáří je tak moudré, jak moudré bylo mládí. Dnes a denně se se svou mladickou nerozvážností potýkám a na stáří ji už nesvádím. To by bylo moudré, kdyby ... Pobavil jste mě.
Marie Doušová
Hezky napsaný příběh. Stáří je buď moudré,nebo ne ,ale naše zdraví je velmi stářím poznamenané.
Zuzana Pivcová
A stejně je v tom moudrost!! :-D
Libuše Křapová
Tak tuhle scénku jsem tenkrát v TV nezaznamenala, ale naprosto přesně vystihuje některé situace mého běžného dne. Díky za článek, Honzo
Jana Kollinová
Ráda čtu Vaše články i básně a těším se na další.
Eva Mužíková
O moudrosti stáří by se dalo napsat hodně. Vy jste dnes hezký začal, ráda jsem si přečetla.
Zdenka Soukupová
Honzo, a o tom to je. Kdyby všechno proběhlo, tak jak má, o čem byste nám teď napsal? Tohle je krásný příběh z praxe. ☼
Věra Ježková
Honzo, umíš. Tvé texty čtu moc ráda. :-)