Tip na výlet - rezervace SOOS u Františkových Lázní
Foto: autorka

Tip na výlet - rezervace SOOS u Františkových Lázní

11. 8. 2019

Letos při pobytu ve Františkových Lázních jsem se rozhodla podívat se po mnoha letech do rezervace SOOS. Dá se tam dojít pěšky asi 6 km po silnici (to jsem zavrhla, bylo dost teplo a není příjemné dávat pozor na projíždějící auta), je také možné si půjčit v lázních kolo. Jezdit na něm jsem se však v dětství nenaučila a nikdy jsem ho neměla. Tak jsem jela vlakem s přestupem v Chebu. Bohužel nebo bohudík na té druhé trati byla výluka a jezdil náhradní autobus. Tak jsem nemusela vystupovat v Novém Drahově a dovezli mě až do vesnice Kateřna, u níž se SOOS nachází. A zpátky jsem se projela autobusem po krajině až do Lubů a zpět do Chebu.

Myslím, že jste většinou o SOOSu slyšeli nebo ho i navštívili. Je to národní přírodní rezervace, která je evropskou raritou. Je to velké rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrají minerální prameny, kdysi to i bublalo, jako kdyby měla vybuchnout sopka. Bohužel sucho na SOOSu podepsalo, takže místo bublajících vývěrů jsou jenom díry v zemi. Jedna kamarádka tam byla letos v květnu a napsala mi, že to tam bublalo, tak snad není všem dnům konec a budete mít při výletě více štěstí.

U vchodu do rezervace jsou dvě muzea, v jednom je mnoho vycpaných ptáků, z nichž jako pražské dítě moc neznám. Fotit se tam nedalo, vše bylo za sklem. Druhé muzeum v budově hlavní pokladny obsahuje modely dinosaurů a létajících ještěrů. Součástí je také záchranná stanice pro zraněná zvířata. Tam jsem jenom nakoukla, zvířata mi připadala smutná.

Pokud se dostanete do této části naší země, je dobré se tam vydat na výlet. Pro děti je tam zábava také, můžete se s nimi projet vláčkem po rezervaci, podívat se do muzeí, je tam i restaurace, kam se dá zajít na zmrzlinu, pivo, kávu, oběd, na co si vzpomenete.

Přikládám fotogalerii, kde jsou tabule naučné stezky, takže se můžete dočíst i podrobné informace.

Hodnocení:
(5.1 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Kolářová
Zajímavý tip.
Jitka Hašková
Děkuji všem za ohlasy. Jsem ráda, že vás to zaujalo.
Libor Farský
Alespoň obrázky jsem se pokochal, moc hezké ...
Naděžda Špásová
Hezký tip a pěkné fotky. Františkovy Lázně se mi moc líbí, byla jsem tám asi dvakrát.
Věra Ježková
Jitko, díky, SOOS je úžasný. Byla jsem tam.
Alena Tollarová
Soos jsem dlouho toužila vidět na vlastní oči. Podařilo se mi to asi před 4 roky při pobytu ve FL. Tenkrát to bublalo a teď koukám, jak sucho postihlo i tenhle přírodní skvost. Díky za připomenutí krásného výletu, Jitko.
Alena Vávrová
Je to už hodně dávno, co jsme tam byli v rámci dovolené v K. Varech. A jak vidět, mnohé se suchem změnilo. Jitko, dík za fotky a nové informace.
Zuzana Pivcová
O SOOSu vím od Marcely, o co se jedná, protože ona tam byla na exkurzi s U3V a možná i někdy dávno dřív. I fotografie, které jsem viděla, byly velmi zajímavé. Právě tak, jako ty Tvoje, děkuji.
Eva Mužíková
O SOOS u jsem nikdy neslyšela, díky Tobě Jitko již vím o co se jedná. Hezké fotky a popisky jsem uvítala. Díky.
Dana Puchalská
Jitko, moc hezký článek a hezké fotky. Děkuju za něj. Do SOSU jsem se podívala hodněkrát. Jezdila jsem totiž na prázdniny do vesničky poblíž ML. A do okolí FM jsme jezdili všichni moc rádi. A pokaždé se mi tam libilo. A koukám jak to tam zvelebili.
Anna Potůčková
Výborný tip, byla jsem tam hned po mé svatbě, měla jsem tam na léčení ve Frantových lázních maminku, tak jsme za ní jeli -taková malinká svatební cesta.....Určitě za t roky (35 let) se mnohé změnilo, ale i tak vzpomínky se z paměti nevymazaly.