Parťák na dovolenou je žádané zboží
Ilustrační foto: ingimage.com

Parťák na dovolenou je žádané zboží

12. 8. 2019

Nemají s kým jet na dovolenou. Než aby jeli sami, raději to zkusí s cizím člověkem. Takových lidí není málo. Svědčí o tom inzeráty typu: Hledám společníka, společnici na zájezd k moři. Velmi často se jedná o lidi středního a vyššího věku.

Nechce se jim platit příplatky za neobsazené lůžko na pokoji, protože si umějí spočítat, že taková single dovolená u moře zpravidla přijde draho. Samota je tíží, jsou společensky založení, od dovolené očekávají, že na ní mají s kým sdílet zážitky. Zkoušejí proto najít kamaráda či kamarádku s podobnými zájmy. Někdy je důvod i ten, že se obávají vyrazit do ciziny sami. Jenže nemají ve svém okolí nikoho, kdo by s nimi na dovolenou do zahraničí jel. To jsou nejčastější důvody, proč lidé zkoušejí najít někoho, s kým by vyrazili třeba k moři.

Jenže strávit týden či více s člověkem, kterého v podstatě neznáme, chce notnou dávku odvahy, velkorysosti a pohodového nastavení mysli. Může z toho vzniknout pěkné kamarádství, společné zajímavé zážitky, setkání s novým člověkem a z toho plynoucí obohacení. Ale může to být i pořádný průšvih. Co když se z toho parťáka či parťačky vyklube morous, který má o dovolené úplně jiné představy? Co když nám ji ten cizí člověk nakonec úplně zkazí?

„Byl to akt čirého zoufalství,“ říká osmašedesátiletý Josef o tom, jak si loni na jaře hledal společníka na zájezd do Řecka. Jezdí tam v poslední době každý rok. Před osmi lety ovdověl, žena mu tragicky zemřela při dopravní nehodě. Říká, že právě léto u moře ho nabíjí a dodává mu sílu dál žít. Preferuje jednoduché ubytování na menších ostrovech, které si sám prochází nebo projíždí ve vypůjčeném autě. „Rád fotím, toulám se. Jenže jsem v posledních letech cítil, že je mi tam smutno. Rád bych si s někým popovídal, poseděl večer u vína. Dcera říkala, že je určitě hodně podobně osamělých chlapíků, kteří by si rádi vyrazili. A taky mě dost štvalo, že jsem jako single musel platit příplatky za neobsazené místo v pokoji, což běžně dělá pár tisíc, i když preferuju jednoduché apartmány a domky, nikoli hotelové rezorty,“ vypráví Josef.

Dal si inzeráty na různé cestovatelské weby i na stránky cestovních kanceláří, které tento typ inzerce umožnují. Opravdu, některé cestovní kanceláře tento způsob hledání společníků na cestování podporují, protože pozorují, že single turistů přibývá. A ne každý je single turistou, protože mu to tak vyhovuje.

„Ozvaly se mi tři dámy, evidentně to braly jako seznamku. Nemám zájem, já uvažoval o nějakém mužském mého věku,“ pokračuje Josef. „Nakonec se jeden ozval. Bývalý učitel v penzi, taky vdovec. Dali jsme si sraz, abychom se oťukali. Seznámil jsem ho se svým stylem cestování, poslal jsem mu své fotky. Ukázalo se, že je podobný typ jako já, taky už projel pár řeckých ostrovů, dokonce rád jezdí na motorce, nadšeně fotí. Nakonec jsme si zarezervovali apartmán na ostrově Kefalonie. Byla to fajn dovolená. Přes den jsme si každý chodili po svém, večer jsme poseděli nebo vyrazili do města. Jen jsme si předem ověřili, že tam budou oddělené postele. Přece jen spát na manželské posteli s cizím chlapem, to bych nedal. Nakonec se ještě ukázalo, že dotyčný skvěle vaří, takže jsem někdy přijel z výletu a měl jsem i připravenou večeři. Shodli jsme se, že si to asi zopakujeme.“

Mimořádný případ? Možná. Každopádně je to ukázka, že není třeba se bát experimentů.

Webů a stránek cestovních kanceláří s inzeráty s názvem hledám spolucestující na dovolenou přibývá a využívají je lidé různého věku, od dvacetiletých až po ty, kteří třeba překročili sedmdesátku. Lidé velmi často píší, že podmínkou je osobní setkání, při kterém si ověří, zda by spolu byli schopni sdílet společný pokoj. Ne vždy to totiž klapne. Nedobrou zkušenost má jednapadesátiletá Gabriela ze severní Moravy, která letos takovým způsobem hledala spolucestující na Rhodos. „Měla jsem zabookovaný velmi výhodný zájezd do hotelu a místa, které znám, jenže kamarádka onemocněla. Neměla jsem s kým jet a nechtělo se mi platit drahý příplatek za jedno lůžko v pokoji. Tak jsem rozeslala inzeráty, řekla jsem známým, ať se ptají svých známých. Ozvala se mi nějaká žena, ale když jsme se sešly, bylo jasné, že si nemáme co říct. Od prvního pohledu jsem věděla, že s ní jet nechci, že s ní nechci být na pokoji. Nedovedu to vysvětlit, ale prostě mi lezla na nervy už jen tu hodinu v kavárně. Byla afektovaná, pořád mi vyprávěla, že není žádná chudinka, která nemá s kým jet na dovolenou, ale že si potřebuje vyčistit hlavu při dámské jízdě. Prostě říkala hlouposti, tak jsem to zahrála do ztracena a nakonec jsem raději jela sama,“ vypráví Gabriela.

Cestovní kanceláře a agentury zaznamenávají, že rok od roku cestuje více lidí samo. Jde o odraz toho, že mnoho lidí žije takzvaně single a týká se to lidí různého věku. „Sólo zájezdy si nejčastěji kupují ženy ve věku čtyřicet a více let,“ uvedla Andrea Řezníčková, mluvčí agentury Invia, která prodává zájezdy různých cestovních kanceláří. „Ale z toho nelze vyčíst, že se zákonitě vždy jedná o lidi, kteří doma nemají partnera či partnerku, někteří lidé prostě rádi cestují sami, berou to tak, že na dovolené sami lépe načerpají síly,“ dodala.

„Trend sólo dovolených je viditelně na vzestupu nejen na českém trhu, ale v celé Evropě. Stojí za tím několik faktorů. Tím významným samozřejmě je, že hodně lidí žije single,“ řekla výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tereza Picková.

Na tom, že si někdo vyrazí na dovolenou sám, už nyní není nic divného. Nikdo se na něj nebude dívat jako na podivína nebo osamělého zoufalce. Na druhé straně jsou lidé, kteří prostě sami se sebou nedovedou být a dovolenou berou naopak jako příležitost se seznámit, bavit se, sdílet zážitky.

„Nedovedu si představit jet k moři sama. Co bych tam dělala? To bych týden s nikým nepromluvila? To bych sama seděla v hotelu u večeře? Vždyť by se na mě všichni dívali,“ říká osmapadesátiletá Olga, která se trápí tím, že její manžel s ní k moři jezdit nechce. Ona by naopak jela moc ráda. Takže se kvůli tomu každý rok pohádají. Přesto si nedovede představit, že by jela sólo, a žádnou kamarádku, která by s ní chtěla jet, nemá. „Uvažuju, že začnu nějakou parťačku shánět. Poptám se známých, třeba je v mém okolí žena, která je na tom podobně jako já a dáme to příští rok dohromady,“ uvažuje.

Faktem je, že hledačů společníků na dovolenou v zahraničí rok od roku přibývá. Stačí prozkoumat internet a člověk se až diví, kolik jedinců by rádo někam jelo, ale nemají s kým. Jistě, je to loterie, risk, poměrně dobrodružný pokus. Jenže bez riskování je život nudný a to lidé, kteří rádi cestují, zpravidla vědí nejlépe.

Hodnocení:
(4.8 b. / 26 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Pavlíková
Tento problém bychom nemuseli řešit,kdyby české CK nebyly hamižné a prodávaly také jednolůžkové pokoje,jak je to běžné v zahraničí. Každopádně je lepší kupovat ubytování přes booking nebo AirBnB.Pobyt vyjde na poloviční cenu oproti CK.
Dana Novotná
Taky jsem neměla s kým na dovolenou a inzerát byl nejschůdnější řešení. Párkrát jsem se s někým sešla, ale to neklaplo. Potom se mi ozvala nějaká paní z nedalekého města a tak jsme spolu jely na jednodenní zájezd. A v pohodě. Další se mi přihlásila ze severní Moravy, tak s tou jsme se viděly až v autobusu. A protože měla taky inzerát, tak se jí přihlásila paní, a náhodou byla ze stejného města jako já. Takže 4 cizí ženské v jednom bungalovu, a protože nás bylo víc, neměly jsme žádný problém. Další rok jsem byla opět s tou jednou, ale opět jsme byly 4. Ve čtyřech se to dalo, ale být s ní sama? To jsem jela jednou a už nikdy víc. Ale ty druhé? Dvě byly spolu další rok, a potom jsme se domluvily na Albánii. To už jela i moje kamarádka, tak jsme měly jet opět 4. JEnže bohužel jedna zemřela a tak jsme jely 3. Já s kamarádkou a ještě jedna, s kterou jsem byla i letos a občas jedeme na nějaký výlet. Měla jsem z toho trochu strach, jet s ní sama, ale nakonec jsme to zvládly. Ale jestli ještě spolu někam pojedeme nevím. máme už každá jinou představu co bychom chtěly ještě vidět. Takže záleží na štěstí.
Vladimír Bureš
Dobrý den,jezdím taky po dovolených i do lázní sám,jako singl,doplácím si druhé lůžko na pokoji,mám klid,ale samozřejmě to něco stojí,nejdražší byly Spojené arabské emiráty,tam jsem za druhé lůžko platil 20 000kč,ale chtěl jsem vidět Dubaj,to byl hlavní důvod proč jsem tam jel,ale jinak dovolená na 1podtrženou,jedním slovem senzace,ale jak to v životě chodí,vždy je něco za něco.No,víckrát tam nepojedu.Když jedu do Berlína/kupuji si tam oblečení/hotel objednám přes buking.com a ten jednolůžkový pokoj dostanu,je to tam běžné.ahoj Láďa
Katarina Schultzova
Som tiež toho názoru ako p.Dana.
Dana Nepejchalová
Dokonce si raději zaplatím v lázních jednolůžkový pokoj, než bych bydlela s někým, mám s tím špatné zkušenosti.
Dana Nepejchalová
Parťák na dovolenou je fajn i proto, že se nepřiplácí za jednolůžkový pokoj, já ale jezdím sama nejraději.
Zuzana Pivcová
Jsem z těch, kteří parťáka na dovolenou nehledají. I za cenu toho, že třeba večer nejdu někam posedět.
Alena Várošová
Pěkný a zároveň článek ze života.Již vlon jsem nebyla na dovolené i když se mi řadu let nabízela bývalá spolupracovnice.,která si hledá každým rokem někoho na dovolenou.Dnes již vím proč.Totiž žádná která s ní jedenkrát byla,po druhé s ní na dovču nepojede i kdyby jí to zaplatila.Mluvím,píšu ze zkušenosti.Tak jsme nakonec vybraly hotel v kterém byl již několikktát můj syn a je tam po všech stránkách spokojený.Všechno bylo špatně,byl odliv,proč jsme nešy do jiného hotelu.,Taky se nedá plavat.Tydy na mě fouká,hlavu by mi to utrhlo.Schovej se za rproutěnou zábranu.Tam na mě nesvítí slunce.Sleduj program,to mě nebaví,fouká tady a nebaví mě to..Pravuji s mobilem.Ten nedala z ruky maniak.Když se nemohla připoji tstále běhala za pracovníkem,který to měl na hotelu na starosti.Ráno v 5,někdy v 6 hodin vstávala,hodinu v koupeně,pak zalezla a ležela ještě do půl osmé.V Egyptě na letišti ztratila letenku,musela si nechat vystavit novou.Na letišti v Praze se ji opět nešlo připojit,obtěžovala cizího člověka s notebookem,aby ji poradil.V rychlíku nadala paní co se s námi bavila,že ohodnotila p.Babiše,že nám přidal na důchodech a taky našla původní letenku,která ji vypadla z bundy z rukávu.Paní se mi divilaže jsem tam mohla s ní vydržet 12 dnů.Tak na to jaký jsem klidďas,jsem přjela a měla jsem tlak 180/100.Nikdy více, ani do známých nevlezete.Po měsíci jsem letěla na Djerbu sama,kterou jsem vyhrála v soutěži.Super vůbec jsem se necítila sama,byli tam i Češi s kterýmii jsem se bavila a pokud by se nepřipácelo za lůžko,tak bych jezdila klidně sama.Nemám s tím a s lidmi problémy.Hezkou dovolenou,které si ji ještě užijete se svými nejbližšími,nebo jen tak s cizími lidmi.Ať vám to vyjde!!!
Danka Rotyková
Také nejsem tak odvážná, abych se vydala na dovolenou s cizím člověkem. A kamarádky jsou dobré na výlet, na posezení u kafíčka, do kina, do divadla. To je něco jiného.
Dana Puchalská
S někým úplně cizím bych na dovolenou nejela. Mám ráda soukromí. Každý člověk má svoje mouchy a být na dovolené někde v cizině a těšit se už na návrat domů, to ne...... Jeden dva dny, to ano, ale delší dobu ne.
Zdena Proboštová
Taky jsem hledala parťačku na dovolenou. Na seznamce jsem našla hezkou a v podstatě příjemnou dámu. Rok jsme se scházely, navštěvovaly se navzájem, a společně oslavily narozeniny ona 11. Já 13. Září, takže dvanáctého plavba lodí po Vltavě s rautem. A loni jsme vyrazily na Kos. Dvanáct dní bylo nad naše síly, takže již nikdy více spolu. Ale byla to zkušenost k nezaplacení. :-)
Helenka Červenka
A já to loni na netu objevila a vyzkoušela a nabídlo mi to asi čtyři ženy /a dva muže/, po výměně info-mailů jsem vybrala jednu, s tou jsem se sešla a za týden jsme letěly. Užily jsem si krásných 16 dní v Egyptě a staly se z nás kamarádky a určitě se spolu ještě někam podíváme :)
Jitka Hašková
To byla moje nejhorší dovolená, když jsem se hlásila před 15 lety jedné cestovce sama na zájezd k moři do Itálie. Nakonec neměli pro mě jednolůžák, tak ke mně na pokoj dali jednu ženu o 10 let mladší. Naštěstí bylo hezky a mohly jsme být hodně venku, tak se to dalo přežít, ale už bych to nikdy neopakovala.
Jana Hošková
Hezký článek, líbil se mi. Můj obdiv všem, kteří dokáží podstoupit riziko jet s naprosto cizím a neznámým člověkem !
Jarmila Komberec Jakubcová
Když jsem poprvé ovdověla začala jsem jezdit sama na týdenní poznávací zájezdy.Sice příplatek za svůj pokoj je dražší ale než být s někým koho neznám chci mít svoje pohodlí. Byla letos na Gran Canarii s kamarádkou, ale každá ve svém pokoji a v červnu jsem letěla sama hned na letišti jsem se seznámila také se ženou, která létá sama. A nakonec nás byla prima parta samých single žen. Koncem září opět letím sama na Ischii a moc se těším. Cestuji i bez CK sama i koupím letenku, na portálu booking koupím ubytování a nemám žádný problém.Žádného parťáka i parťačku nehledám.
Jan Zelenka
Moc pěkný článek a zároveň i info. Toto je vždy riziko. Ale pokud by k tomu přece došlo, raději bych jel se ženou. Jsou mi nějak bližší, než chlapi.