Jak jsem dostala "Itala" i kus sýra
ilustrační foto: pixabay.com

Jak jsem dostala "Itala" i kus sýra

11. 8. 2019

Užívala jsem si návštěvu Švýcarska v mojí velmi oblíbené Basileji, ve městě, ve kterém žije "kus" mojí rodiny a kterou po letech již důvěrně znám. Vždy mě fascinuje krása města a také splavná a stále velmi čistá řeka Rýn.

Ale nejen krása města mě zajímá, velmi ráda navštěvuji trhy, kde se dá ochutnat a koupit mnoho lahůdek nejen domácí výroby, ale přijíždí sem i trhovci z blízké Francie a vzdálenější Itálie. Vždy hlavně obcházím stánky se sýry, které miluji, těžko bych vybrala ten nej...

Jeden stánek mě přece jen zaujal více než ty ostatní, přiznám se, že prodávající byl velmi pohledný a velmi temperamentní Ital středního věku, který stále brebentil něco ve své mateřštině, vyluzoval podivné zvuky, různě se křenil, prostě byl opravdu legrační a nepřehlédnutelný. Nikoho nenechal projít kolem stánku bez povšimnutí, takže i mě odchytil a nabídl mi k ochutnání kousek sýra, který zraje na červených hroznech a tím i jeho chuť je velmi zvláštní, ale moc dobrá.Italsky neumím, tak jsem mu sýr pochválila německy, na což on zareagoval tím, že mi odpověděl také v němčině, že když mi ten sýr tak chutná, že mi věnuje celý bochník, ale musím ho hned od stánku odnést. Okamžitě musí pryč. Své nabídce se upřímně smál, protože kolo sýra mohlo vážit odhadem 25-30 kilogramů a on věděl, že mu ho žádná žena neodnese.

S úsměvem jsem mu poděkovala a řekla mu, že si ho tedy vezmu. On také stále s úsměvem se mě ptal, jestli mám tolik síly, zda ho unesu, to že je podmínka.

Odpověděla jsem mu, že ho neponesu, že si ho odkutálím jako pneumatiku. Nejdříve vykulil oči a pak se tak rozesmál, že to říká dámám už roky a teprve já že jsem ho "dostala". To že ještě nikoho nenapadlo. Oběhl stánek, galantně mi políbil ruku a zeptal se, odkuď pocházím..Odpověděla jsem, že z České republiky, na což řekl, že byl v Praze, že je moc krásná.

Rozloučili jsme se velmi přátelsky, dostala jsem od něj jako pozornost kousek speciálního sýra s lanýži, který byl báječný a také slib, že už bude na to, co nabízí a slibuje, opatrnější. Aby ho přece jen někdo "nevzal za slovo". Při odchodu ještě dodal, abych pozdravovala všechny dámy v Česku, že jsou nejen krásné, ale i chytré a nápadité, což ráda všem dámám vyřizuji.

A já už konečně vím, jak chutná pravý lanýž.

Hodnocení:
(5.1 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jarmila Peerová
Děkuji děvčata všem za milá slova,byl to pro mě opravdu " veselý " zážitek.Zuzanko dodatečně vše nej..k včerejšímu svátku,myslím,že se podceňuješ.Švýcarsko pořád miluji a navštěvuji dle možností.A jen poslední dodatek,ten Ital,to byl vážně " kluk jako cumel "....
Zuzana Pivcová
Doufám, Jarmilko, že je to nový zážitek a že stále ještě jezdíš do Švýcarska, což Ti ze srdce přeji. A díky za hezké vyprávění. Já sice osobně k tomu hodnocení Češek tím panem Italem moc nepřispěju, ale jako hodnocení národa to potěší.
Věra Ježková
Bezva. Děkuji za pozdrav.
Zdenka Soukupová
Jarmilo, to byl geniální nápad. Mrzí mě, že jsem Itala po Vaší odpovědi neviděla. Češky se zkrátka ve světě neztratí.☼☼☼
Eva Mužíková
Vtipné, kratké, milé vypravění.
Jitka Hašková
Bezvadně vtipný článek.
Dana Puchalská
Moc hezký a vtipný článek. Jo italští obchodníci, to je kapitola sama pro sebe. Mám jejich způsob prodeje ráda.
ivana kosťunová
To by mě taky dostalo. A díky za reputaci, kterou jste češkám v Itálii udělala.