Z deníčku hlídací babičky
Foto: autorka

Z deníčku hlídací babičky

19. 8. 2019

Jsem jen občasná hlídací babička, moje vnoučata jsou vzdálená tři hodiny jízdy vlakem. A teď za nimi jedu a moc se na ně těším, protože je nevídám až tak často. Přemítám o tom, co všechno bychom mohli podniknout, protože nejfrekventovanější otázka mého vnoučka je: "Babi, co budeme dělat?"

Vnukovi je čtyři a půl roku, vnučce dva a půl. Hlídám je většinou u nich doma. Je to jednodušší, když jedu za nimi. Je by musel k nám někdo přivézt a zase odvézt. Mně stačí hodit pár věcí do příruční tašky a frčím. Snacha na mě čeká s dětmi na nádraží. Nejdříve se chvíli hledáme, ale pak uslyším to známé nadšené volání: "Babí...". A dvě blonďaté hlavičky běží směrem ke mně. Beru je do náručí jednoho po druhém a dostávám spoustu pusinek. Vnouček Badí mě drží celou cestu autem domů za ruku. A mladší Adí připoutaná v autosedačce na mě šibalsky pokukuje.

Večer dochází na podrobnější hlídací pokyny. Snacha bude pryč dva dny, uvařila hrnec guláše jako dobrý základ pro stravování. Syn dojíždí do práce do Prahy, bude k dispozici jen ráno a večer a jeho úkolem bude hlavně uspávání dětí. Do toho se nehrnu, přesněji řečeno v tomto jako babička dobrovolně selhávám. Názor, že děti není třeba nijak zvlášť uspávat, jsem si realizovala u svých dětí. Vnoučata mají své zodpovědné rodiče a ti to vidí jinak. Pokud by mi zbyl čas, můžu nakrmit kocoura a nechat přes den proběhnout psa rodičů, kteří bydlí v sousedním domě a jsou právě na dovolené. Slavnostně slibuji. Ještě chvíli si čtu na tabletu, ale pak rychle usínám. Vím, že je třeba nabrat sílu na zítřek.

"Babi spíš?" budí mé Badí kolem šesté. Nespím, ale snažím se ho přesvědčit, aby zůstal chvíli v mé posteli. Když se k němu přidá sestřička, radši vstávám. Připravuji snídani. Každý dostává misku bílého hustého jogurtu s Grankem. "Hodně Granka" skandují ze svých židlí. Přidávám každému ještě půlku od včera ztvrdlého rohlíku. V tichu narušeném jen občasným cinknutím lžičky upíjím svou první kávu. Badí mě inspiruje dotazem, zda umím uvařit pudink, Samozřejmě, že umím. Začínám hledat balíček pudinkového prášku v obrovské "cizí" kuchyni. Naštěstí už jsem v ní párkrát vařila, a tak za pomoci Adí pudink nalézám v jednom ze spodních šuplíků. Ovšem je to speciální veganský pudink z DM drogerie s německým návodem k přípravě. Dle zbytků znalostí z německého jazyka usuzuji, že příprava bude stejná jako u běžného pudinku. Jak jinak. Hotový pudink nalévám do skleniček po jogurtu a dávám chladit. Odpoledne se určitě bude hodit.

Po deváté vyrážíme ven s cílem natrhat si v lese ostružiny a podívat se do sousední vsi, zda tam nenarazíme na kamarády Badího. Na delší cesty se zatím jistím kočárkem - sedačkou. V lese je opravdu spousta ostružin, děti je pojídají jako o závod. A já se proklínám, když vláčím kočárek přes kořeny. To ještě netuším, jak bude zanedlouho dobrý. Z lesa míříme na místní hřiště. Já v naději, že si odpočinu na lavičce, děti s vidinou, že jim koupím nanuka v místním konzumu. A pak to začne. Jedno bolavé bříško si ulevuje u křoví, druhé se s naříkáním přidává za chvíli. A mně běží hlavou, že sebou nemám ani vlhčené ani obyčejné ubrousky či papírový kapesník. Za absolutní nedůvěry vnoučat nekompromisně používám listy kostivalu. Adí si sedá na zem a vysypává imaginární písek z botiček. Neklamný signál, že už dál po svých pochodovat nebude. Dávám ji do kočáru a po chvíli k ní přidávám i naříkajícího brášku s bolavým bříškem. Vyrážíme na cestu k domovu. Tisknou se k sobě a vůbec si nestěžují, že se v sedačce musí mačkat. Jsou rádi, že se chvíli vezou. Cesta pokračuje dost strmě do kopce a Badí musí vystoupit. Budu ráda, když vyvezu kočár s jedním dítětem. Chvíli Badího slovně motivuji, aby šel po svých. Naštěstí je dost ješitný, a tak to zabírá. Adí v kočárku zavírá oči. Možná splní i jedno z mých nevyřčených přání a na chvíli usne. Konečně jsme doma. Odpočinutá Adí se v kočáru protáhne, zamrká očima a rezolutně řekne: "Babí, nebudu spát." Pro jistotu děti svlékám a sprchuji zadečky ve vaně. Zamotám je do župánků a rezignovaně jim jdu pustit pohádku. Chvíli bojuji s ovládáním jejich multifunkčního přístroje. "To zvládneš, babí!" povzbuzuje mě vnouček. Zvládla jsem to.

Zvládám i jednoduchou bramboračku, zaseknu se však u vaření rýže. Snacha na to používá "pomalý hrnec", techniku, kterou jsem si zatím neosedlala. Odměřuji rýži i vodu s myšlenkou, že něco bude chvíli pracovat za mě. Víko přístroje mi však nejde zaklapnout. Rezignovaně stěhuji rýži do normálního hrnce a dusím ji na sporáku. Naštěstí moje vnoučata jedí s velkou chutí, mizí v nich polévka i guláš. Drobné zbytky z talíře seškrabuji kocourovi do misky. Celý oběd seděl pod stolem a těšil se, že na něj něco zbude.

Musím si trochu odpočinout. Čtu dětem z knížky Káťa a Škubánek. Hurá, vydržely to celé tři kapitoly. Teď si chvíli klidně hrají se svými hračkami. Dávám si dnes druhé kafíčko.

Odpoledne vyrážíme znovu do přírody. Badí na kole, Adí na odrážedle, já s jistícím kočárkem. Slunce praží, beru s sebou vodu, pokrájená jablka, banán a papírové kapesníky. A pro jistotu lentilky. Ne pro děti, ale pro sebe. Jízda po polních cestách je poklidná a celkem bezpečná. Jen v úvozu mezi poli nás dohání auto Policie České republiky. Naštěstí zpomalilo, takže se s dětmi, koly a kočárkem stačím přesunout na mez. Uf! Na dnes asi stou otázku svého vnoučka tentokrát ohledně policejního auta nemám odpověď. Naštěstí jsme už u ohrady s koňmi a chvíli sledujeme první výukovou jezdeckou hodinu malé slečny. Adí najednou hlásí: "Babí, čůrám." Svlékám mokré legínky a boty. Náhradní kalhoty s sebou nemám. Adí pouze v tričku jde do kočárku, její odrážedlo nacpu do odkládacího prostoru pod kočár a míříme k domovu. Cestou nás dohonila černa mračna a ještě nás stihla zchladit. Všechno mokré svlékáme a Adí jde znovu pod sprchu. Pudink ke svačině pro děti a třetí kafíčko to jistí.

Zbytek odpoledne trávím s dětmi na zahradě. Je pečlivě oplocená a jídlo, pití, náhradního oblečení i toaletní papír je na dosah. Vzpomenu si na psa a pouštím ho ven. Dívá se na mě dost vyčítavě, uleví si a lehne si do trávy. Děti vytírají čistými kalhotami mokrou skluzavku, když je to omrzí, pokračují na pískovišti. Špinavé oblečení už neřeším. Teď řeším psa, který mezitím někam zmizel. Po chvíli si všimnu, že ze změti rostlin v biologické čističce se ozývá chlemtání. Asi jsem mu měla dát napít!

Konečně se vrací domů syn. Děti ho nadšeně vítají a objímají. A já si vydechnu úlevou poprvé za celý den.

Hodnocení:
(5.1 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Renata Stolařová
Paní Libuše Křápová, Váš příspěvek s 2 vnuky mě evokuje co jsem nedávno četla na FCB. Starší manželé zvali starší manželé kamarády někam na hudební produkci či co a ten dědeček mu odpověděl : My nemůžeme, hlídáme malý teroristy. Musela jsem se tomu strašně smát. Děda je vtipný.
Zdenka Jírová
Moc hezký článek, také jsem bývala "hlídací" babička. Mám dvě vnoučata, ale jsou velmi daleko věkem od sebe. Vnučce je už 27 a vnukovi bude 13. Postupně jsem hlídala obě. Zvláště hlídání vnuka bývalo pro mne složité. Měla jsem zkušenosti jen s holkami / 2 dcery a vnučka/ a najednou jsem musela vymýšlet hry pro dosti chytrého kluka, který na všechno měl :" A proč?". Navíc si moje odpovědi pamatoval, tak jsem si nemohla vymýšlet. Bydlí v Praze, tak někdy jsem musela já do Prahy a někdy mi ho dcera přivezla ke mně. To jsem většinou řešila nějakým zajímavým výletem, akcí pro děti v supermarketu. Na jednu velmi zdařilou mám hezké vzpomínky, týkala se " přistání kosmonautů na Měsíci a byla vynikající. Také jsme byli v pravěku, to zrovna miloval dinosaury a podobných akcí bylo víc. Teď už mu bude 13, tak svou návštěvu kromě oběda, na který se u mě těší, "přetrpí" pomocí svého mobilu. Byly to hezké časy, ráda na ně vzpomínám.
Alena Vávrová
Nikdy jsem víc než jedno vnoučátko hlídat nemusela, tak jsem těch pět postupně zvládala v pohodě. Poslední vnouček je ale náramný mamánek, takže tam to asi ani nehrozí. Druhá babička, co je u nich častěji, protože bydlí blízko a má k ruce i dědu, ta to zvládá, včetně obsluhy jejich domu a veškerého zařízení na tlačítka ;-)) . S vnoučaty, od nejstarší po nejmladšího, mám ale krásný, vzájemně láskyplný vztah a narození pravnučky byl pro mne ten nejkrásnější dárek. Hezky se o tom jednom vašem dni hlídací babičky četlo.
Marie Doušová
Moje maminka byla úžasná hlídací babička. Vždy nám dcerky když bylo třeba pohlídala . Milovaly svojí babičku a vždy se rády k ní vracely. Budete mít krásné vzpomínky a únava se vyplatí. Jste super babička.
Libuše Křapová
Díky, Vlaďko :-) Takže na 50 procent jsem byla úspěšná hadačka
Vladislava Dejmková
Vnoučata se jmenují Jakub a Adélka. To Badí si Jakub vymyslel, když byl malý a stále to preferuje, protože neumí dobře vyslovit hlásku K.
Libuše Křapová
Ještě jsem dumala, jak se děti jmenují. Adí mi vyšlo na Adélku, Badí snad Bedříšek? Nebo jsem moc vedle? :-)
Libuše Křapová
Vlaďko, parádní povídání :-)připomnělo mi to, jak loni přijela dcera s přítelem a dvěma kluky s ADHD. Jak já byla ráda, že odjíždějí :-) A to sem je ani nemusela hlídat.
Eva Mužíková
Hezky poutavě napsané. Ten list kostivalu asi nebyl pro malé prdelky moc příjemný zážitek...
Jana Šenbergerová
Máme tu tři - 5, 14, 17. Různé kombinace dvou ještě ujdou. Třetí bývá navíc. S tím mám vlastní zkušenost, byli jsme tři sourozenci a vždy 2 x 1. Starší občas vyrazí někam sami, ale dostat je od mobilů bývá práce. Mladší odmítá chodit ven a já šílím při hraní s petšopáky. Má jich plný batůžek a já nejsem schopná je ani všechny poznat, takže bývám velmi často kárána, když si je pletu. Naštěstí umí hrát PEXESO a různé jiné karetní hry, tak to občas proložíme. Při výjimečném pobytu v parku mě tak roztočila na kolotoči, že jsem se dvě hodiny cítila jako po těžké opici, a to jsem měla kolotoče vždycky ráda. Miluji je, ale po třech týdnech se moc těším na týden do Tater s důchodci. :-)
Jitka Hašková
Jste úžasná. Nevím jestli naštěstí nebo naneštěstí nic takového zvládat nemusím.
Marie Ženatová
Když jsem dříve u sebe mívala tak malá vnoučátka, tak večer jsem do postele neuléhala, ale přímo padala... Dnes už i ti moji nejmladší mají víc roků, já ovšem každý večer do postele přímo "upadám" - ale nyní už zde vnoučátka přes noc nemívám tak často, ale i tak díky rodičům moc za ty nádherné chvíle s vnoučky !!
Zdenka Soukupová
Vlaďko, můžete být na sebe pyšná. Zvládla jste to na jedničku. Zuzana píše, že si tu situaci nedovede ve skutečnosti představit. Já ano, a to v živých barvách. Taky totiž hlídám vnoučata. Skoro se mi zdálo, že babička nejste Vy, ale já. Moc hezké vyprávění.
Zuzana Pivcová
Pro mě je to vyprávění skoro jako nějaká povídka, skutečnou situaci si neumím představit.
ivana kosťunová
Moje vnučky už jsou starší a zabaví se samy, ale přiznávám, že když byly malé a já jsem je hlídala, vždy jsem si kladla otázku - vždyť jsem měla taky dvě děti, a co všechno jsem při nich na mateřské ještě stihla udělat - jak jsem to mohla zvládnout ??
Hana Rypáčková
Hezky po pravdě, že je to i pro mne čím dál větší záhul. Na rozdíl mi je vozili dostonat, na prázdniny a bez rodićů ti bylo v pohodě. Jen při malých dětech jsem se vůbec nevyspala, ta zodpovědnost. Jen trochu vnouče zavrnělo, byla jsen v pohotovosti.. Teď hlídán jen jednoho, za to velmi často.
Hana Nováková
Připomněla jste mi i moje hlídání vnoučat. Hlídala jsem je od 4 měsíců, to byl někdy nápor na fyzičku i nervy. Dnes už je to pohoda, ale ráda na to vzpomínám, časy jejich ranného věku však už nikdy nevrátím, škoda...