Energie předků
Z archívu autorky článku

Energie předků

20. 8. 2019

Bylo na čase vyjet za dobrodružstvím. Megí jsem musela nechat u chůvičky Vlasty, protože po pádu mám "chromou" ruku a nezvedla bych ji do vlaku. Bylo mi to líto, ale vím, že s Vlastičkou se má dobře.

Zatímco mnozí žijí konzumním životem a vyjeli na pouť do Oseka (kde je mj. nádherný klášter) a stačí jim vystřelená kytka z papíru či přeslazené sladkosti s "éčkama", my jsme se s Lukym vydali o kousek dál do hor Krušných. Tam, kde klid je jako v Hrobě... Ano, do bývalého královského města Hrob. Vždy, když jsme jezdili na Moldavu, projížděli jsme kolem a netušila jsem, že to bude v brzké době náš cíl. To ovšem jen do doby, než jsem zjistila, že je tam tajemný skvost Evangelický kostel Vzkříšení, kostel sv. Barbory, nad kterým bdí tajemná vrba, pod kterou když si stoupnete, tak máte pocit, že v jiném světě jste. I malá kaplička, ke které s pokorou přicházíte. 

V den našeho odjezdu byl vypraven historický vlak, lokomotiva s párou. My ale jeli motoráčkem, protože historický vlak stál příliš dlouho v Oseku. Nicméně se ukázalo, že dobře jsme udělali. 

Cestou z nádraží k památkám jsme zahlédli ženu v kolejišti. Nepůsobilo to na nás dobře, cože tam dělá tak sama... Po chvíli další človíčkové v kolejích a když jsme došli na vrchol k mostu (který byl vystavěn v letech 1883-4 a je národní technickou památkou) bylo nám jasno. Všichni čekali na příjezd "páry". To jsme si nemohli nechat ujít a získat tak nevšední úlovek filmový i zážitek. Po chvíli čekání bylo slyšet houkat vlak a už tu byl v celé své kráse. Kouř z komínka stoupal k nebesům a my jsme se dotkli historie. Lépe náš výlet začít ani nemohl.

Další naše kroky vedly k Evangelickému kostelu Vzkříšení. Už z dálky byla vidět ta nádhera, jako "vysoká, štíhlá dáma postaršího věku, čím starší, tím záhadnější..." Škoda jen, že chátrá, přestože má status kulturní památky. Je v majetku církve Československo-husitské. Nad litinovými zvony jsou 2 litinové cimbály, které se rozeznívají každou čtvrthodinu (což je slyšet i ve videu). Kéž zodpovědní za stav kostela by "pláč" cimbálů vyslyšeli a název Vzkříšení by se stal skutečným "probuzením" v pulsující život této památky...

Další cíl byl kostel sv. Barbory, základy zbořeného, protenstanského-luterského kostela - kde energie jakoby se nás dotkla. Vypálením a zbořením i tohoto kostela bylo zahájeno české povstání, kterým začala 30letá válka. V roce 1913 byly 300let staré základy nalezeny a odkryty. Posledním cílem byla malá, ale půvabná kaplička.

Když jsme se vrátili na nádraží, stál tam historický vlak, tak jsme i do vagónů nahlédli a byli jsme tak unešeni nostalgií starých časů, že nás vlak málem odvezl do Oseka. Jen tak tak jsme stačili vystoupit a jeho odjezdu jsme zamávali. A vyčkali jsme na ten náš motoráček.

Více než slova vám ukáží fotografie, ale hlavně video "Prozřetelnost", které jsem vložila. Jde z něj až mráz po zádech, ale ten příjemný, co v lidech vzbuzuje emoce, kdy si uvědomí, jak ten čas letí a co bychom neměli promarnit. 

   Eva & Luky

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Krausová
Dvě dámy s L - děkuji. :-)
Lidmila Nejedlá
Evo, ráda čtu tvé články, jsou opředené tajemností a plné zajímavého poznávání. Tak hezké vycházky.
Libuše Křapová
Evo, hezká procházka :-)
Eva Krausová
Soni, jsem ráda, že potěšilo. V klášteře v Oseku jsme bohužel nebyli uvnitř. Bohoslužba tam musí být zážitek.
Soňa Prachfeldová
Osek je krásný se svým klášterem a okolím, Vaše po cIty jsou úžasné, zrovna tak jako video. Díky
Eva Krausová
Hani, pod vrbou bylo kouzelně, jako v jiném světě... Kdyby větve dosahovaly až na zem, ve videu by tak byla další nádherná scéna... Nějak mě vrby v posledních letech přitahují. Bohužel i tu "mou" v mém městě ostříhali nakrátko...
Hana Rypáčková
Pěkný zážitek. Fotka vrby je nádherná.
Eva Krausová
Díky Marie i Vám přeji zajímavé dny a zážitky.
Marie Seitlová
Zajímavě prožitý den a video se mi moc líbí.
Eva Krausová
Ivanko, bylo nám potěšením s Vaším "doprovodem" na pouti pod Krušnými horami...
ivana kosťunová
Jste úžasní- opravdoví potníci a já jsem se ráda s vámi prošla.
Eva Krausová
Věrko, díky. (režisér, kameraman byl Luky, má maličkost byla poutníkem - nápady máme oba). Zuzko, ráda přináším radost druhým. Však i Ty mezi takové lidičky patříš - už proto, že radost máš. :-)
Věra Ježková
Evo, to video je moc hezké. Jsi velmi vnímavá.
Zuzana Pivcová
Pro mě jako vždy radost. Z toho, co jste prožili, cos zde vylíčila, z toho, že takoví lidé jsou!!