Zvířata ve slovech a slovních spojeních
Foto: autorka

Zvířata ve slovech a slovních spojeních

22. 8. 2019

Po slovech a slovních spojeních s číslovkami a barvami mám pro vás poslední doplňování. Těším se, že se opět zapojíte prima nápady. Podle abecedy jsem řadila zvířata.

Bleší trh

Čapí hnízdo

Spát jako dudek

Gazelí oči

Slizký jako had

Naparuje se, točí se jak holub na báni

Holubí dům

Holubičí povaha

Husí kůže

Husopaska

Je jako chameleon

To jsem z toho jelen

Jepičí život

Pod jezevčí skálou

Káně myšilov

Drží se jako klíště

Kočičí jazýčky

Kočka na rozpálené plechové střeše

Komáři se ženili

Komáří vížka

Konětopy

Koňská nátura

Mlsná koza

Sedmero krkavců

Když se zamiluje kůň

O sedmi kůzlátkách

Nebuď labuť

Labutí šíje

Řvát jako lev

Rady ptáka Loskutáka

Richard, Lví srdce  

Méďa Béďa

Silný jako medvěd

Paličatý jako mezek

Válka s mloky

Neublížil by ani mouše

Nemoc motýlích křídel

Muší váha

Myší díra

Opičí láska

Orlí zrak

Oslíčku, otřes se

Pyšný jako páv

O pejskovi a kočičce

My tři a pes z Pětipes

Tlustý / špinavý jako prase

Psí oči

Pštrosí politika

Cítit se jak ryba ve vodě

Oči jako rys

Paměť jako slon

Nosit sovy do Atén

Kluzký jako úhoř

Pilný jako včelka

Líný jako veš

Vlčí jáma

Hlad jako vlk

Volské oko

Vypravuje se jak vrabci z Čech

Vrána a liška

Vydrýsek

Zajíček Nebojsa

Žabovřesky

Hodnocení:
(5.1 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lidmila Nejedlá
Kozel zahradníkem, slon v porcelánu, buvolí oči, Kukaččí mládě...
Helenka Červenka
chudý jak kostelní myš, kočičí zlato, Čapí hnízdo, mikina-klokanka, žabomyší války, datlovat do klávesnice, cvik kočičí hřbet, opičit se, křečkovat, tlustý jako prase, prase v žitě, vlčí mák, vší síla, lev salónů, zaječí zelí, brouk Pytlík, Ferda mravenec, včelka Mája, medvídek Pú, liška Bystrouška, Jen počkej, zajíci! O pejskovi a kočičce, nasadit psí hlavu, oči jako rys, Vařila myšička kašičku...
Věra Ježková
Borku, hrou bych to nenazvala. Ale vzpomněla jsem si, že maminka se mnou takto blbla, když jsem byla malá. Prima. :-)
Libor Farský
Jestlipak znáte hru "Berany duc?"
Zuzana Pivcová
Připíšu ještě několik místních jmen jako dodatek k Janiným. A už předem se omlouvám, pokud se objeví něco, co už tu je. Snadno se to přehlédne. Slavičín, Teletín, Myšenec, Kuří, Hrochův Týnec, Komárov, Včelná, Kobylí, Veveří, Kozí hřbety, Kozlov, Velký Beranov.
Věra Ježková
Borku, když ty pracuješ na více stavech najednou, a je tedy pravděpodobnost, že se ti do nějakého trefím. Já jsem tohle téma avizovala už u předchozího článku. Zuzka to napsala dobře. :-) Drahomíro, připomněla jste mi, že „vole“ jsem kdysi říkala i já, jinak velmi slušné děvče.
Drahomíra Stínilová
Bezvadný nápad. Asi to dalo dost práce. S tím čučí je toho hodně. Nevím, jestli jsem nepřehlédla Čučí jak koza do zelí, nebo Udělat kozla zahradníkem. Ale co nejoblíbenější oslovení mladých mužů a už jsem slyšela i mladé slečny, i když jsem je zrovna nepochopila VOLE, VOLE
Zuzana Pivcová
U Marcely je to, Libore, asi obdobně, tak to by mohlo být zase, třeba s Věrkou, na další článek, ať se tu toho objeví co nejvíc. :-D Teď tu čučím jako vrána.
Libor Farský
Ách jó, Věrko. Mám takových slov v notýsku desítky, protože jsem chtěl psát o tomtéž, ale stále jsem čekal co mě ještě napadne. Vkládat je sem nebudu, to by bylo obtížné u každého slova hledat, jestli tu už není. Tak se svým článkem počkám a musím jej nazvat jinak. :-)
Věra Ježková
Děkuji vám. Jste šikulky. :-)
Eva Mužíková
Tak to je tedy bomba... zatím mne nic nenapadá...snad jen Vraní skála, vesnice Kozly u Č. Lípy, kobilinec, Ovečkin, nožík žabička, žabikuch,
Dana Puchalská
Zrudl jako rak, mění se jako chameleon,smrdí jako kozel,potrefená husa vždycky kejhá,lev zařval a usnul,...víc mně už nenapadlo.
Jana Šenbergerová
Člověk člověku vlkem. Orel much nelapá. Nacpává se jako sysel. Povydří, Bobrov, Bobrová, Bobrovec,, Červenka, Číčov, Čunín, Pšovlky, Drozdov, Rybná nad Zdobnicí, Skřivany, HolubovHřebeč, , Jelenec, Chroustovice, Kravaře, Vranov, Havraníky,Zubří, Zvířetice
Soňa Prachfeldová
Smrdí jako pes, ani prase by to nezralo , proklouzne jako myška,
Marcela Pivcová
Zvířata jsou jistě oblíbené téma i v Hrátkách s češtinou. Také já jsem o zvířatech již několikrát psala, m.j. v článku: Máme rádi zvířata...(vyšel 8.2.2017). Tehdy jsem záměrně psala přirovnání, ve kterých byly lidem přisuzovány vlastnosti zvířat: Chytrý jako liška, silný jako býk... K Vašemu příspěvku připíšu slovní spojení, ve kterých jsou jmenována zvířata, třebaže významově s nimi vůbec nesouvisejí. Rostliny: jelení jazyk, hadí kořen, psí zub, žabí vlas... Nerosty: kočičí zlato, tygří (sokolí, býčí) oko... Technika: rybí oko, snad i kozí dech...Jídlo: volské oko, býčí (medvědí) krev, pštrosí vejce... a řada dalších slovních spojení. (Nestálo by za to udělat s nimi ještě nějaké Hrátky?).
Alena Vávrová
...dělat z komára velblouda, koukat jako sůva z nudlí, nasazovat někomu psí hlavu, Čtyři v tanku a pes, Velbloud uchem jehly, němý jako ryba, Pětipsy, Koněprusy, Medvědín, Kozí hřbety, Vlčí důl, Liščí hora, Slavičín....
Naděžda Špásová
Zvíře mě nenapadá, ale mám oblíbené přirovnání - klimakterický diblík. :-)
Zdenka Soukupová
Ferda Mravenec; šlape jako slon v porcelánu; pes Filipes, huňatý jako medvěd; drzý jako opice; pilný jako mravenec...
Libuše Křapová
ještě je u nás slovní spojení - čučí jako žaba z kyšky :-)
Libuše Křapová
Milují se jako kočka a pes, vříská jako pavián ..... :-) Díky, Věro :-)
Jana Kollinová
Krást jako straka, koukat jako vyoraná myš, hluchý jako tetřev
Dana Puchalská
Mám nad čím přemýšlet.
Anna Potůčková
Hledí jako výr, Je pomalý jak hlemýžd
Miluše Hasenohrlová
Věrko,sepsala jsi toho hodně.Všechna spojení znám,ale nosit sovy do Atén čtu poprvé.Já znám : Dělá to jako králík(hup a je to :-) ).