Když je na kopci veselo
FOTO: archiv autorky

Když je na kopci veselo

25. 8. 2019

Je jen málo příležitostí, kdy si v dnešní uspěchané době můžeme dovolit ten přepych a zavzpomínat na doby dávno minulé. Dobrým pomocníkem na upomenutí si tradic jsou pro nás skanzeny.

Jeden z nich vznikl v roce 1972 na Veselém kopci u Hlinska. Je věnován především různým druhům obydlí a venkovských stavení.

Základem skanzenu se stal domek pro bezdomovce, který v této členité krajině stál již desítky let. V pokoře můžeme sledovat, na jak malém prostoru a v jak nuzných podmínkách mohla žít celá rodina. Jen o málo větší je domek bývalé pazderny, kde se sušil a upravoval len. Kolorit tady letos ovlivnilo všudypřítomné sucho, takže protékající potok neměl dostatek sil, aby roztočil kolo mlýna.

U stavení nazvaného vejminek se přesvědčíte, že sice staří rodiče měli kde složit hlavu, ale nevýhodou objektu bylo, že neměl žádnou možnost vytápění. Pokrok pak můžete zaznamenat ve statku z Mokré Lhoty, kde si mnozí z nás vzpomenou, že spousta tamního vybavení je to, co jsme poznali i my.

Až si prohlédnete více než třicet staveb budov lidové architektury, neopouštějte toto místo rychle. Navštivte zdejší hospodu U kováře Matěje a dopřejte si něco z jídelníčku. V době, kdy mnoho restaurací na českém venkově již nevaří, anebo svoji inspiraci hledá v prodejně Makro a ve spolupráci s fritovacím hrncem předvádí kulinářské zázraky, je to u Matěje jiný zážitek.

 

Božena Hažová

 

 

 

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5.5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Tenhle skanzen neznám, ale ráa vzpomínám na svůj pobyt v Rožnově pod Radhoštěm.
Daniela Řeřichová
Rádi s dětmi/vnoučaty jezdíme do skanzenů, Veselý kopec nevyjímaje. Je to pohlazení na duši v dnešní uspěchané době.