Když je na kopci veselo
FOTO: archiv autorky

Když je na kopci veselo

25. 8. 2019

Je jen málo příležitostí, kdy si v dnešní uspěchané době můžeme dovolit ten přepych a zavzpomínat na doby dávno minulé. Dobrým pomocníkem na upomenutí si tradic jsou pro nás skanzeny.

Jeden z nich vznikl v roce 1972 na Veselém kopci u Hlinska. Je věnován především různým druhům obydlí a venkovských stavení.

Základem skanzenu se stal domek pro bezdomovce, který v této členité krajině stál již desítky let. V pokoře můžeme sledovat, na jak malém prostoru a v jak nuzných podmínkách mohla žít celá rodina. Jen o málo větší je domek bývalé pazderny, kde se sušil a upravoval len. Kolorit tady letos ovlivnilo všudypřítomné sucho, takže protékající potok neměl dostatek sil, aby roztočil kolo mlýna.

U stavení nazvaného vejminek se přesvědčíte, že sice staří rodiče měli kde složit hlavu, ale nevýhodou objektu bylo, že neměl žádnou možnost vytápění. Pokrok pak můžete zaznamenat ve statku z Mokré Lhoty, kde si mnozí z nás vzpomenou, že spousta tamního vybavení je to, co jsme poznali i my.

Až si prohlédnete více než třicet staveb budov lidové architektury, neopouštějte toto místo rychle. Navštivte zdejší hospodu U kováře Matěje a dopřejte si něco z jídelníčku. V době, kdy mnoho restaurací na českém venkově již nevaří, anebo svoji inspiraci hledá v prodejně Makro a ve spolupráci s fritovacím hrncem předvádí kulinářské zázraky, je to u Matěje jiný zážitek.

 

Božena Hažová

 

 

 

 

Autor: Redakce
Hodnocení:
(5.5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.