Chodila jsem těmi ulicemi
Foto: autorka

Chodila jsem těmi ulicemi

29. 8. 2019

Vážení přátelé,

jak již asi víte, několikrát jsem zde opěvovala svoje město, město Plzeň. Není to moje město rodné, nežiji tam již více jak 50 let, ale stále k němu mám vřelý vztah, vzpomínky zlatého věku mého dětství a mládí. To vše jsem již zde popisovala a nechci se opakovat, i když se možná opakovat budu, tak se předem omlouvám.

V Plzni jsem bydlela a žila od svých 3 let do 20 let. Chodila jsem těmi ulicemi, do základní i na střední školu, a též do svého prvního zaměstnání. Vše bylo tak samozřejmé, náš dům, kde jsem bydlela s rodiči a bratrem, kamarádky, přátelé i příbuzní, první lásky, ale i první zklamání. Pak jsem jednou u babičky na pouťové zábavě poznala mého muže, láska to byla jako trám, ale musela jsem se brzy vdávat a moje cesta životem dostala jiný směr. Když bylo dcerce 5 neděl, stěhovala jsem se do nynějšího bydliště za mužem svého srdce, ale musím přiznat, že to nebyla moje volba a to stěhování mě dost poznamenalo. Tím více jsem tíhla k městu, které jsem opustila. Jezdila jsem tam celkem často, tak odloučení tolik nebolelo. Chodila jsem těmi ulicemi  a bylo mi líto, že už tam nejsem doma.

A život šel dál, po dceři se nám narodil syn,  děti vyrostly, našly si partnery, narodili se nám během 9 let 4 vnuci, a před 3 roky i malá pravnučka. Všechny děti i vnuky mám kolem sebe, rodiče v Plzni už dávno nežijí, takže důvody tam jezdit ubývaly, ale já si hledala jiné, a každá cesta tam byla pro mě svátkem, teda pokud to nebyla nemocnice.

Město se pomalu měnilo k lepšímu, ta přeměna byla viditelná, a já jsem o to víc toužila se s ním přátelit a pobývat v něm.

Moji touhu vystihla snacha, a dávala mi k Vánocům a podobně knihy o Plzni, které jsem dychtivě hltala, ale i mi stékaly slzy dojetí. Taky jsem chodila tenkrát těmi ulicemi a vůbec si neuvědomovala historii toho města, které mám tak ráda. Bydleli jsme v centru městu, původní městské hradby byly na dosah, a další a další zajímavosti  města, i jeho historie, která  mě tenkrát nějak viditelně nezajímala..

Před pár lety jsem dostala opět knihu o Plzni, "Příběhy plzeňských domů", od několika autorů. Velice zajímavé čtení, a hlavně porovnání časů od založení města zpátky, některé příběhy zasahovaly až do doby, kdy jsem já v Plzni žila. Kniha je tak zajímavá, že jsem si sama koupila její pokračování. Popisovat jednotlivé příběhy tady nebudu, ale snad bych jen chtěla upozornit na původní plzeňské domy, např. dům, kde dnes sídlí Muzeum loutek, na náměstí Republiky.

Město Plzeň od svého založení po dnešek jen nevzkvétalo, ale prošlo i válkami, taky epidemie moru si vyžádala své oběti, některé objekty i několikrát vyhořely, ale opět si Plzeňané a majitelé dokázali poradit, a svou pílí dokázali město znovu vzkřísit až k dnešní podobě. Prohlížím si fotky časů dávno minulých, a uvědomuji si, jakou proměnou město prošlo, ale staré fotky mě nostalgicky oslovily, protože i já jsem chodila těmi ulicemi, sice v jiném čase, ale to na věci nic nemění. Někde zmizely domy, někde celé ulice, ale centrum města se v jádru nemění, ten poklad lze pořád stejně obdivovat. Zajímavá je i obnovená Mlýnská strouha, které se kdysi říkalo plzeňské Benátky, za mého bytí ve městě jsme tento pojem neznali, ale nedávno byla znovu obnovena, je to taková odpočinková a relaxační zóna  Plzeňanů. Úmyslně nepíši o výstavbě Plzně, o přeměně plzeňské Škodovky k dnešní podobě, o sportovních výkonech plzeňských sportovců, hlavně fotbalistů a hokejistů, a také o plzeňském pivu. To je tak trochu jiná písnička.

Samozřejmě nejde zmiňovat vše, co si Plzeň za dlouhá léta prožila, některé události si sama pamatuji, a to proto, že jsem taky chodila těmi ulicemi, a byla jsem jeho  součástí, i když neviditelnou. Děkuji všem, kteří můj článek dočetli až sem, pokud by někoho toto město zajímalo více, doporučuji vřele ty dvě knihy, ale upozorňuji na to, že člověk musí mít toto město rád, aby mu porozuměl jako já. Děkuji.

Hodnocení:
(5.1 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jan Zelenka
Jitko, svým článkem jste ve mně opět probudila vzpomínky na Plzeň, které jsem byl kdysi hodně dávno také malou součástí. Byť to byla jen studentská léta, vzpomínky na ně jsou tak intenzivní, že mne donutily si sednout k PC a napsat o tom příběh, který jste zde objevila.
Jitka Chodorová
Děkuji všem za komentáře, jen bych chtěla Zuzko vysvětlit, proč jsem se srazu nezúčastnila, aspoň jeden den, jak jsem slíbila. Na první den srazu byla naplánovana vážná reoperace srdeční chlopně mého muže, měla jsem úplně jiné myšlenky, i když můžu upřímně napsat, že mě moc mrzelo, že jsem plzeňský sraz Íčka propásla.
Naděžda Špásová
V Plzni jsme byli loni na srazu íčka a jinak jí každoročně projíždíme do Blatné a zpátky. Taky se mi moc líbí.
Anna Potůčková
Plzní jsem jen před hodně rok projížděla a jistě by stála za to si ji projít a poznat ji reálně!
Alena Vávrová
Dík za hezký, citově podbarvený, článek o Plzni, tím spíš, že jsem měla také tu čest alespoň letem světem toto město poznat při srazu. A za to dík zase Jarmile K. J.
Elena Valeriánová
Jitko, hezké vyznání celoživotní lásce. Plzeň mi učarovala na loňském srazu íčka, zůstali jsme déle a toulání městem sólo se nám moc líbilo. Mrzí mě, že jsi nemohla na sraz přijít.
Jaroslava Handlová
Opravené domy na náměstí Republiky se mi také líbí. Jitko, to Muzeum loutek jsme loni navštívili s několika dalšími účastníky setkání i60. Moc zajímavé a krásně upravené! Taky se mi v Plzni líbí Botanická a Zoologická zahrada. A protože miluji pohledy z výšky, tak jsem vystoupala na ochoz věže kostela sv. Bartoloměje. To byl moc hezký pohled i do těch uliček. Paráda!
Zuzana Pivcová
Centrum Plzně jsem trochu poznala díky loňskému srazu i60. Škoda, Jituš, že jsme se při té příležitosti nesetkaly. Vážím si toho, jak Ti město celoživotně přirostlo k srdci.
Zdenka Soukupová
Do Plzně jsem deset let dojížděla do práce. Mám k ní taky hezký vztah a nejen ten "pracovní". Článek je moc hezký.
Věra Ježková
Plzeň mám ráda. Jezdila jsem přes ni na Domažlicko, byla jsem v ní na oslavách osvobození, na exkurzi v pivovaru i na konferenci na pedagogické fakultě. Díky.
ivana kosťunová
Rozumím vám.
Hana Nováková
Děkuji za seznámení s Plzní, jen jednou jsem jí projížděla do Chlumčan a Blovic, ale to ani snad nebylo na co se dívat, lilo jako z konve...
Dana Puchalská
V Plzni jsem kdysi mívala kamarádku. Ale teď Plzní pouze projíždíme. Je to hezké město.