Že bych byla potrefená husa?
Foto: autorka

Že bych byla potrefená husa?

4. 9. 2019

Se zpracováním a zveřejněním toho tématu jsem váhala velmi dlouho.  Podnítilo mne k tomu, když jsem nedávno, poté, co jsem pochválila fotku na karuselu, náhodou mrkla na jeden diskusní příspěvek a objevila v něm vzkaz pro mne. Vzkaz v podobě rady. Nemůžu říct, že bych byla překvapena příjemně. Nevím, kolik takových vzkazů už bylo a přečetli si je jiní, zatímco já ne. Protože diskusní příspěvky zde většinou nečtu.

Než jsem přišla na íčko, v podstatě jsem nefotila. Tady mě to začalo bavit. Když jsem v počátcích nahlédla do diskuse k FD, usoudila jsem, že pro mne není a netýká se mne. Samé odborné výrazy, trochu čínština. Detaily k úpravám fotek. „Děkuji, nechci“, řekla jsem si, „zůstanu nadšeným amatérem“. Rovněž nevím, proč bych se měla já, laik, řídit názorem jednoho odborníka, byť zajisté dobře míněným, když vidím, že ani oni se neshodnou mezi sebou na tom, co je nejlepší; jaké bylo mé překvapení, když jsem si přečetla, že si dokonce fotky navzájem upravují. Co kdyby mi druhý vzkázal něco jiného? Nejmenovaná kolegyně vychází z toho, že všichni zveřejňují fotky, jak je nejlépe umí udělat, a proto přiděluje všem pět hvězdiček. Ač já tak nečiním šmahem, domnívám se také, že nikdo nedává na FD fotky podle Werichova známého „To je blbý, to se bude líbit“.

Mnozí z nás jsou v něčem odborníky, každý jistě umí něco lépe než druhý. Já jsem lingvista. V praxi íčka to znamená, že při čtení vidím každou chybu, gramatickou či pravopisnou, každou chybějící či nadbytečnou čárku, každý překlep, který kdo udělá. Nikdy by mne ale nenapadlo napsat např. „Boženko,  máš tam „mně“ místo „mě“. (Někteří si možná vzpomenou na ten humbuk, který jsem nechtěně vyvolala, když jsem upozornila redakci v její rubrice (!) na hrubku viditelnou na začátku zveřejněného článku.) Pokud je v názvu fotky na FD chyba nebo překlep, dělá mi trochu problém ji ocenit, i když se mi líbí. Ale nechci srovnávat nesrovnatelné – co je pro život důležitější, zda umět bezchybně fotografovat, či psát. Každému, co jeho jest.

Zdá se mi, že fotografování je zde některými lidmi přikládán příliš velký význam.  Toto není portál pro profesionální fotografy, je to portál pro lidi s různými zájmy a je dobře, že každý si tu může ten svůj najít a uplatňovat. Nehledejte, prosím, alibismus za tím, když napíšu, že to je názor nejen můj. Rozhovorů na dané téma jsem vedla s kamarádkami íčkařkami již několik a jednomyslně jsme se shodly.

Vážení a milí, kteří jste nebo se cítíte býti odborníky na fotografování, ctím a respektuji vaše znalosti a dovednosti. Na oplátku vás prosím, respektujte můj amatérismus. Nelpím na něm a nehodlám ustrnout ve svém vývoji, ale nemám ambice stát se profesionálkou. Děkuji.

Hodnocení:
(5 b. / 27 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jindra Hubačová
Ještě bych chtěla říci, že kdo radu nebo pomoc potřebuje, tak si jistě o ni požádá. Nevyžádaná rada a pomoc , nemusí být vždy kvitována s povděkem.
Jindra Hubačová
Věruško, naprostý souhlas a děkuji za článek, mluví mi z celého srdce. Zuzka nám sice opravuje chyby /někdy třeba i hrubé chyby/, ale na chatu o nich mlčí , nejmenuje a také by to mohlo někomu pomoci, aby chybu příště neopakoval.
Věra Ježková
Beru na vědomí a děkuji. V článku jsem nikoho nejmenovala. Za svým postojem si stojím. Mějte se fajn, vše v dobrém. :-)
Hana Rypáčková
Hlavně nebuďte ve při...
Jana Šenbergerová
Když si tu tak čtu, začínám si také připadat jako husa. Věřin článek jsem rozhodně nepochopila jako pojednání proti někomu, natož proti Radkovi. Obdivuji všechny zdejší amatéry, kteří se ve fotografování našli a snaží se být lepší a lepší. Za radu každého z nich bych byla vděčná, ale jen stěží bych se o totéž jako oni snažila víc, protože dávám přednost jiným zájmům a fotografování je pro mě pouhopouhým zachycením toho, co se mi líbí, obyčejným fotoaparátem, se kterým pracuji asi podobně jako s počítačem. Jsem pouhopouhým uživatelem technologie, které sice moc nerozumím, ale v rámci svých možností a schopností jí využívám. Takže žádné domněnky. Stejně jak může každý vnímat jinak tento článek, může vnímat fotografii. Protože nejsme na webu fotografování, nechme každému, co jeho jest. Jedněm radost z pouhého zachycování viděného, druhým radost z toho, že se v tom navíc mohou díky dobrým radám zlepšovat. A hvězdičky? Rozhodně mě víc zajímají hvězdičky na obloze. :-)
Jitka Caklová
Tedy už mám jen skromný dotaz a už dám pokoj: Jaký že to a hlavně čí "vyhmátla aktuální problém" Věrka ve svém článku? 6.9.2019 11:44 Děkuji za odpověď.
ivana kosťunová
Ano, jsem si jistá, nesetkala jsem se zde s nějakou averzí vůči Radkovi. A své ruce si dovedu uhlídat.
Jitka Caklová
Jsi si jistá, že "ani nikdo jiný"? Já bych za nikoho ruku do ohně nedávala. Kdybych to dělala, už jsem dnes mohla mít obě ruce upálený :-) Mluví se aby řeč nestála, ale se skutečností to má mnohdy málo společného.
ivana kosťunová
Jitko, já vůbec nevím, na čí rady Věrka reagovala, to mi zase podsouváš něco, co jsem nikdy neměla na mysli. Ostatně uvedla jsem, že Radkův názor na tu problematiku je mi nejbližší. Beru ten problém v obecné rovině, že pro někoho je fotografování velké hobby a dosahuje v něm vysoké úrovně, a někdo má fotografování jenom jako okrajovou záležitost. Jak se tyto dvě skupiny porovnají bych nechala na nich, já pro to mustr nemám, jen jsem si všimla, že článek oslovil hodně lidí, kteří mají k tématu co říci. A Radka nikam posílat nebudu ani já, ani nikdo jiný, patří k těm , kterých si zde lidi včetně mě váží.
ivana kosťunová
Jitko, já vůbec nevím, na čí rady Věrka reagovala, to mi zase podsouváš něco, co jsem nikdy neměla na mysli. Ostatně uvedla jsem, že Radkův názor na tu problematiku je mi nejbližší. Beru ten problém v obecné rovině, že pro někoho je fotografování velké hobby a dosahuje v něm vysoké úrovně, a někdo má fotografování jenom jako okrajovou záležitost. Jak se tyto dvě skupiny porovnají bych nechala na nich, já pro to mustr nemám, jen jsem si všimla, že článek oslovil hodně lidí, kteří mají k tématu co říci. A Radka nikam posílat nebudu ani já, ani nikdo jiný, patří k těm , kterých si zde lidi včetně mě váží.
Jitka Caklová
Tak přidám ještě jeden komentář: Ivano, čí problém? Tak Radka s jeho dobře míněnými radami pošlete do kopru a bude po "aktuálním problému" :-)
Jitka Caklová
Je jasné, že článek byl napsán na základě manželových, dobře míněných rad, jak se vyhnout některým chybám při fotografování. Určitě své názory v rubrice FD (do jiných rubrik "nechodí") nepíše proto, aby vynikl, ale ve snaze pomoci. A pokud kdokoliv radu nepotřebuje, nechť tyto rady bere jako jeho obecný názor a nebo jeho příspěvky nečte. Každý má právo vyslovit názor, aniž by byl posílán na jiný web. Nicméně bere na vědomí V. J. 5.9.2019 11:30, stejně jako M. H. 5.9.2019 12:15
ivana kosťunová
Věrko, už máš přes padesát komentářů a nevím kolik přečtení. To svědčí o tom, že jsi vyhmátla aktuální problém. :))
Věra Lišková
Svět chce být klamán, ale že až takhle....
Jitka Caklová
... nedokonalosti?, nebo snad souvisí s odchodem do důchodu a tím pádem ztrátou osobní důležitosti?.....
Jitka Caklová
Z.J. Když ono mezi outsidery se snadněji vyniká a z daleka to neplatí jen u fotografování :-) :-) :-). Ale řekla bych, že tento jev vychází z absence vlastní bdělosti. Nebo, že by snad z pocitu vlastní nedokonalosti? No, to snad ne!
Zdenka Jírová
Věrko, mluvíš mi z duše. Před časem jsem v diskuzi psala, že předpokládám,že na íčku fotí amatéři. Kdo chce víc vyniknout, protože má ve fotografování větší znalosti, může se určitě uplatnit v nějaké soutěži pro profesionály. My, prostí amatéři s ním nemůžeme soutěžit. Nikdy jsem nefotila, až s pomocí mobilu se mi to začalo líbit. Fotím hlavně v přírodě nebo pěkná místa, která navštívím. Netrvám na zveřejňování svých fotek. Ráda si prohlížím fotky druhých a líbí se mi všechny.
Anna Čípová
Paní Věrko, kdo je tu profesionálním fotografem? Velice si vážím rad od těch, kteří umí více než já a ochotně předávají svoje zkušenosti. Je na každém z nás, zda se chce zlepšovat.
Věra Ježková
Souhlasím s tím, že počet hvězdiček o kvalitě fotek nevypovídá nic. Fotky na karusel jsou vybírány výborně.
Mirek Hahn
Věra J. - bereme na vědomí a chápeme smysl i důvod prohlášení :-)
Jan Zelenka
Myslím si, a z dosavadních příspěvků jasně vyplývá, že dosavadní forma FD je neudržitelná. Penzum hvězdiček v žádném případě nesouvisí s kvalitou fotek. Zrušte hvězdičkování, které není objektivní a ať FD vybírá redakce. Zatím se na karuselu objevovaly převážně velmi dobré fotky. Pokračování této diskuse povede akorát k tomu, že někteří íčkaři přestanou své fotky na FD dávat. Já počkám, jak se to bude vyvíjet dál a pokud zůstane stejný systém, z FD odejdu. Ostatně, žádná škoda to pro FD nebude.
Anna Potůčková
Tak jsem si početla další komentáře a ty hvězdičky bych asi také zrušila. A jak píše Sona, nebylo by dobré mít dvě různé fd - opravdu by to bylo dělení a my a oni. Možná by pomohlo nějaké tlačítko již zminovaného slova "komentovat - nekomentovat" jednotlivé fotografie.
Věra Ježková
Vážení a milí, téma jsem za konfrontační vůbec nepovažovala. Pouze jsem rozvinutou formou požádala, abych byla vyjmuta z odborných diskusí. Považuji to za zcela legitimní a nic proti nikomu. Stejně jako to, že někteří mi rozumí a jiní ne. Za vývoj zdejší diskuse a případnou dezinterpretaci mých slov nenesu odpovědnost. Pokud jsem se někoho nevědomky dotkla, omlouvám se.
Soňa Prachfeldová
Věrko, v mnohém souhlasím, vše co tak pěkně sesumirovane píšeš, se tolikrát objevilo v diskuzi FD. Hvězdičky, připomínky, rady, souhlasy, nesouhlasy. Jsme lidé nedutklivi , s tím nic nenadelame . Zavádět ještě jeden fd na rady a p. by podle mě nemělo smysl, bylo by to my a oni, nebylo by to dobré. Ještě, že vybírá redakce a ne my. Nestrannost je důležitá. A tak si fotmě jak umíme, jak cítíme a já jsem i ráda za připomínku, kde si řeknu, má pravdu, ale i si řeknu cítím to takhle. Vždyť jsme tu pro radost a přátelství, nemelo by to být jinak. Článek se Ti moc povedl.
Dagmar Bartušková
Zuzko, hvezdičkování bych také zrušila. Není upřímné. Už to tady proběhlo několikrát. Někteří se tam neustále o tom handrkují. Hvězdičky patří na nebe. Ale já nefotím ... :-)
Radovan Cakl
PS: Myslím, že pokud bude další diskuse o fotografování, měla by se přenést na FD, aby se Věrčin článek nezapleveloval v diskusích "odbornými" tématy.
Radovan Cakl
Zuzko, myslím, že jakékoliv dělení zdejších fotografů nemá smysl. A zřizovat „školu fotografie“??? Kdo by se prohlásil za někoho, kdo je víc, než ostatní a šel do toho? A kdo by se prohlásil za toho, kdo je natolik fundovaný, aby školil ty, kteří mají zájem se zlepšovat? Všichni jsme amatéři, a když někdo, kdokoliv, upozorní na chybu některé fotky, záleží na autorovi, a hlavně jeho egu, jak se k tomu postaví. Takže, pokud je někdo přesvědčen, že jeho fotky jsou OK a nepotřebují se zlepšit, mohou mé příspěvky na chatu Foto dne ignorovat, protože jenom chválit, to neumím.
Zuzana Pivcová
Jestli jsem hned na začátku debaty informovala o svém někdejším nápadu nechat Foto dne jako běžné zachycení toho, co jsme potkali, viděli, poznali, a vedle toho zřídili jakousi Školu fotografování, rozhodně jsem tím nenavrhla rozdělení na amatéry a profíky, natož na nějaké my a oni. Nevím, jestli to z toho mého příspěvku tak vyznělo. Do Fota dne přece mohou posílat své úlovky všichni, ale pravděpodobně málokdo se chce poučit, že se mu kácí svislice nebo něco přepálil. Použila jsem namátkou výrazy, kterým vpodstatě nerozumím. Proto bych tam případně i zrušila hvězdičkování, maximálně dala anonymní Líbí anebo nic. A vedle toho bych tedy zavedla tu fotografickou poradnu či školu. Tam by se dotazovali nebo posílali snímky ti, kteří chtějí slyšet hodnocení a usilují o zdokonalování. Máme přece třeba běžné tancování a vedle toho kurzy tance pro ty, kteří se tomu chtějí věnovat víc. A to je u všeho, sport, cizí jazyky a další. Tak dal by se zřídit blog nebo klub zájemců o fotografování s odbornými poradci, např. právě Radkem nebo Elenkou, aniž by z toho někdo dělal dělení na my a oni a obě strany se cítily dotčeny?
Jana Kollinová
Článek mě zaujal. Jsem naprostý laik ve fotografování. Na fotky se dívám srdcem a všechny se mi líbí. Některé mě přímo osloví a napíši svůj pocit, své vidění jejich příběhu. FD mi vždy zlepší náladu, stejně tak íčkařský kalendář. Osobně se zamýšlím nad částí článku věnované spisovné češtině a to jsem za PC menší a ještě menší. Občas nevěřím svým očím co dokáži vypustit za "patvar" do světa. Pokud je třeba něco zlepšit, tak v této části Věřina článku jsem se našla. Nikdo není dokonalý, ale je třeba na zlepšení denně pracovat a nevzdávat se. Zde si dovolím použít Ivanin výraz, jsem "zarputilá" seniorka a jsem vděčná za každou podstatnou připomínku.
Jitka Caklová
Ivano, o názoru R.C. jsi "mluvit nechtěla", ale v druhé části příspěvku, chtě nechtě, to v podstatě vidíš stejně jako on. On opravdu není "vůdcem stáda", jen na určitých případech chce předat své zkušenosti. Ale jak vidno, zkušenosti nejsou vždy přenositelné a je to opravdu každého věc.
Jitka Caklová
Ani sebedokonalejší fotoaparát (mobil) nikdy nepřenese to, co jsme ve skutečnosti fotili. Ale toho, co jsme ve skutečnosti viděli, se dá různými úpravami docílit, nebo alespoň přiblížit.
ivana kosťunová
Věrko, že zrovna ty otevřeš takové téma a budeš se bít za svoji pravdu, mě překvapilo. V té souvislosti mě napadá termín "ponorná voda". Ono to tam je, ale hodně hluboko skryté a jednou za čas to vybublá :)) Já sama fotky neposílám, nepřísluší mi tedy se k danému tématu vyjadřovat. Nejbližší by mi byl asi názor Radka Cakla. Ale o tom jsem mluvit nechtěla. Zarazilo mě, že se někdo pozastavuje nad tím termínem "já a oni". Občas člověk nesouzní s většinovým názorem , a potom to je "já a oni" , máš na to plné právo. Nejsme stádo, abychom vyšlapovali všichni stejným směrem. Věřím, že si fotografové najdou cestu, jak neomezit svůj fotografický rozvoj a respektovat i takovéto menšinové názory a řadím se k tvým Pražanům. Otevřela jsi tady žhavé téma , přála bych všem fotografům, aby se povedlo vyřešit ke spokojenosti všech. polemizovala.
Jitka Caklová
J.Z. Kdo dává Věrčiným slovům jiný význam?Věra Ježková 4.9.2019 21:44: "Prostě jsem cítila cosi jako „já a oni“." a o čem tedy v tomto smyslu je Mozartovské „mí íčkaři mi rozumějí“. "Nic víc v tom opravdu nelze hledat", protože kdo chce, pochopí.
Věra Ježková
Drahuško, FD je Foto dne. Zde jde o diskusi k němu na chatu. Jak to vidím já, která na ni reaguji tímto článkem, a jak to vidí ostatní, poznáte z níže uvedených příspěvků. Nešlo pouze o jednu kritizovanou fotku. :-)
Drahomíra Stínilová
Tak nějak nevím o čem je tady řeč. Neznám tu fotku, která byla kritizovaná. Ani nevím co je to FD. Chodím už mnoho let do FOTOKAFE, to je skupina seniorů vedená zkušenými odborníky - fotografy a absolventy uměleckých škol. Vedou nás moc dobře a asi nade mnou už zlomili hůl, protože technika fotoaparátu je stále pro mě věcí neznámou. Jedu si po svém, dívám se a snažím vnímat fotku citem a ve správném světle. Po ukázce a přednášce dostaneme vždycky na příště nějaký úkol. Každý je jiný a každý se s tím vypořádá jinak. Ale ještě jsem neslyšela, byť to často vyžadujeme, že by náš lektor pronesl nějaké kritické slovo. Vždycky, když si stěžujeme, že se nám zrovna něco nepovedlo, řekne :"Vidělas to takhle? Líbí se Ti to, tak je to pěkné." Zdánlivě hnusná fotka se může časem prodávat za statisíce.
Věra Ježková
Honzo, děkuju. :-)
Jan Zelenka
Myslím si, že dáváte Věrčiným slovům zcela jiný smysl. Od parafráze Mozarta až po - já a oni. Vždy je na straně jedné někdo, kdo je zasvěcen, kdo rozumí, kdo je odborník a na druhé straně laik, který může, či nemusí toho odborníka ve všem poslechnout, či slepě následovat. V každém případě odborníky ctím, protože co by byl svět bez nich. Teď si odmysleme íčko, mluvím obecně. Ale na druhé straně je každý člověk individualita a může věci vnímat trochu jinak, než většina. Ctěme proto i menšinový názor, pokud nevybočuje z rozumných, slušných mezí.
Jitka Caklová
„já a oni“, pak je tedy dobré si uvědomit, že lidé jsou pro mě zrcadlem, ve kterém vidím své klady i zápory a dělení na "mí - tví", není zrovna ta nejlepší cesta.
Věra Ježková
Elenko, chtěla jsem tím pouze vyjádřit, že někteří se mnou souhlasí. A vypůjčila jsem si Mozartovo „Mí Pražané mi rozumějí“. Nic víc za tím nehledej.
Elena Valeriánová
Věrko, teď jsi mě pobavila: "mí íčkaři." To se teď budeme takto kastovat, dělit? Za chvíli budeme přátelé a nepřátelé? To snad ne!
Irena Mertová
Jasně, vždyť dokud ještě žijem, je všechno OK - zpívá se v jedné písničce :-)
Věra Ježková
Radku, děkuju. To jsem vůbec netušila, co způsobím. Ale je hezké, že se íčkaři zajímají. V článku jsem vyjádřila svůj postoj, nemám důvod vzápětí na něm cokoli měnit. Prostě jsem cítila cosi jako „já a oni“. Za odborníky vás považuju, s tím nic nenadělám. Nemyslela jsem to ani konfrontačně. Jen prostě nepovažuji za důležité, je-li na fotce něco o milimetr nebo odstín špatně. A jejich hodnocení přece je subjektivní. Fotku vnímám jako celek. Jaký ve mně vyvolá dojem. Nemajíc ráda ptáky, brouky, motýly, fotky s nimi nehodnotím. Pokud hvězdičkuji, pak buď 5, nebo vůbec. Protože nechci někomu ublížit „horší známkou“. Nemám dojem, že bych se hájila, že fotím pro radost - vyplývá to snad z pojmu „nadšený amatér“? Z reakcí na můj článek ovšem vyplývá, že někteří „mí íčkaři mi rozumějí“. Tak jsme si to hezky vypsali a budeme všichni radostně fotit dál. :-)
Elena Valeriánová
Radku, za sebe ti děkuji za moudrá slova. Cítím to úplně stejně.
Radovan Cakl
Po přečtení článku a příspěvků jsem také váhal napsat svůj názor, ale protože se mne 1. odstavec týká, tak mi to nedá. Věro, fotky máš jinak pěkné, nikdy jsem neměl k žádné Tvé fotce na FD výhrady. Ta předmětná fotka byla opravdu nepovedená, tak jsem se k ní vyjádřil, včetně zdůvodnění, proč k tomu došlo s nadějí, že si na vznik té chyby dají případně pozor i ostatní. Stát se to může každému. Jsem toho názoru, že když něco dělám, třeba fotím, budu se snažit, aby mé fotky, aspoň ty, které veřejně prezentuji, byly co nejlepší. A hájit se tím, že fotím jen pro (svoji) radost, je při zveřejňování svých snah trochu scestné. To je stejné, jako když si pozvu přátele z íčka, abych se jako kuchař amatér pochlubil svou svíčkovou s knedlíkem. Někdo z přátel by mi pak řekl, že mám knedlíky rozvařené, nebo jsem do nich nedal droždí, případně že mám sraženou omáčku, a dokázal by mi poradit jak se toho příště vyvarovat, asi by mě to mrzelo. Ale nehájil bych se tím, že vařím jen pro radost a nechci být profíkem. Ještě horší by pro mne snad bylo, kdybych si toho byl vědom a přátelé by mě chválili. A co se týká rozdělení FD na „profíky“ a ty, kteří si budou všechno jen chválit bez snahy se zlepšit, je podle mne nesmysl už z toho důvodu, že tu žádný profík není, ale jen ti, kterým záleží na tom, čím se prezentují, mají snahu se něco přiučit, zlepšovat se, a dokážou přijmout jiný názor. Nikdo z nás tu není dokonalý, po fotografické stránce, ani po lingvistické.
Věra Ježková
Děkuji i dalším za upřímná slova. Ještě mne napadlo, že v obou uvedených případech, tedy fotka a písemný výrok íčkaře, upřednostňuji obsah před formou. Asi právě kvůli převládajícímu amatérismu všech zúčastněných. Zlepšovat se hodlám, jak uvádím v závěru. :-)
Jan Zelenka
Pane Hahn, já jsem snad psal něco jiného? Že je toto seniorský web, to je snad každému jasné. Ale i mezi seniory jsou profíci a amatéři. To jen pro ty, kteří můj příspěvek nepochopili.
Mirek Hahn
Pane Zelenko, mýlíte se. Toto není web pro amatéry literární a fotografické. Toto je web pro seniory. Potkávají se tu a pohovoří spolu, tu o pěstování květin, tu o kočkách a psech, tu a tam o aktuálním dění, taky o výletech, které podnikají, i o fotkách, které pořídí, i o textu, který někdo napíše.... Tož tak :-)
Jana Šenbergerová
Tak teď tady přemýšlím já. Líp bych to nenapsala, kdybych se k tomu odhodlala. S Věrou v podstatě souhlasím. Chodím sem pro zábavu a pro radost. Vzhledem k širokému spektru čtenářů chápu, že jsme různí, a co umí jeden, nemusí umět jiný, co se jednomu líbí, jinému nemusí. Proč by kdokoliv nemohl nevyjádřit svůj pohled na věc, i když je v rozporu s pohledem jiných? Naše největší štěstí je v tom, že jsme různí. Tak to beru, a proto mi nevadí, že někdo dělá hrubky, mně se také občas podaří poslat do světa nějaký gramatický skvost. A že někdo pořád něco kritizuje? Inu, je takový. Pokud jde o focení, nemám ani ambice, ani potřebu být lepším fotografem, ale občas mám potřebu poslat dál něco, co se mi líbilo, co mě potěšilo. Proč se o to nepodělit, byť to není dokonalé? A také proč se cítit ublíženě, když někdo napíše, co by sám udělal jinak? Chce to trochu sebevědomí a víc tolerance a všichni se tu mohou cítit spokojeni. Bojovné povahy to asi mají trochu jinak nastavené, ať bojují, když je to baví, ale ať se snaží při tom zbytečně nezraňovat a prolévat krev, či spíše slzy. Nenechme se odradit, když nás to tu baví. :-)
Dagmar Bartušková
Pěknou fotku ráda pochválím. Ale hvězdičky nedávám!
Jan Zelenka
P.S. ještě že ten, kdo vybírá fotky na karusel, zřejmě pan Raška, má dobré oko a karuselové fotky bývají převážně velmi dobré.
Jan Zelenka
Reaguji trochu pozdě, neboť jsem byl po odchodu návštěvy znavený a usnul jsem. Naprosto souhlasím s paní Valeriánovou. Pokud je u FD vedena slušná diskuse o kvalitě té které fotky, nevím, proč by se to mělo někoho dotknout. Pokud jsem měl k nějaké fotce výhrady, snažil jsem se je podávat polopaticky a vyhýbat se příliš odborným termínům, které zde nemají šanci. Chápu, že toto je server pro amatéry jak literární, tak i fotografické. Ale trochu mi vadí, že fotka zjevně špatná, přebarvená se špatným výběrem záběru atd. dostává často daleko víc hvězdiček, než fotografie kvalitní. Tady se bohužel z velké části neboduje podle kvality, ale podle toho, jak kdo koho zná a chce mu přihrát body. S tím je nutné se smířit. Líbí se mi, co napsala paní Caklová - kdo si nechce hubu spálit, musí mlčet, nebo chválit. Ode mne toto ale čekat nemůžete. Když vidím, jaká je zde obecná atmosféra, tak raději tuto část íčka budu muset vynechat, než abych automaticky hvězdičkoval. jsou zde ale lidé, kteří o takovou diskusi stojí a kteří se zlepšovat chtějí. Zaplaťpánbůh za ně. Pokud mne někdo upozorní na chybu ve fotce, nebo i ve vloženém textu, budu jen rád. Proč by se i notorický amatér nemohl zlepšovat? Vždyť je to v lidské přirozenosti.
Elena Valeriánová
Proboha Aničko, můžeš mi ty a nebo někdo jiný říct, kdo tady nefotí pro radost, potěšení a z čiré radosti? Proč bych potom fotila? Jsem amatér a nemám žádné profesionální ambice, ale to neznamená, že mi neudělá radost pochvala od vás na íčku nebo když mi otisknou fotku třeba v novinách. Nesouhlasím s nějakým rozdělováním FD, ale mám jiný návrh. U fotek dát možnost zakázat hodnocení, žádné hvězdičkování a tudíž ani nekomentovat.
Anna Potůčková
Tak jsem si tento článek také přečetla a také s ním souhlasím. I já jsem amatér a i pro mně jsou mnohdy zde uvedené odborné názvy tzv. španělskou vesnicí. Také fotím pro radost a své potěšení. A nejenže chybuji ve focení, ale určitě také v pravopisu! Profesionálem ve fotografování nebudu nikdy !
Věra Ježková
On je jazyk poměrně exaktní. Zatímco ve fotografování podle mne převažuje pohled subjektivní. Zuzko, tvá role korektorky zveřejňovaných textů mi je jasná; myslela jsem, že i ostatním. Za zásah do originality své osobnosti bych považovala úpravy stylistické tam, kde nejsou třeba, kde jde pouze o věc vkusu. U sebe jsem měla na mysli výroky na chatu a v komentářích k článkům. Rozdělení na profi- a neprofi je dobrý nápad. Děvčata, děkuju. :-)
Dagmar Bartušková
Věro, souhlas!
Marie Doušová
Fotografuji pouze telefonem a už bych se neodvážila poslat moje foto do karuselu,neboť jsem si vědoma nedokonalosti fota.Fotím ,jen pro nezapomenutelný okamžik, který jsem chtěla zachytit a podělit se o zážitek a né o to ,že snímek není perfektní. Pravopisná chyba se také někdy vloudí a ocením, že Zuzka ,když nějakou najde, sama přepíše.Jsem za to vděčná. Dík.
Naděžda Špásová
Věrko, souhlasím s tebou. Taky už jsem na profesionály na FD reagovala, některé výrazy jsou pro mně španělská vesnice. Jsem ryzí amatér a určité jím zůstanu.Mám pár lidí, kterým hvězdičky nedávám, ale jinak ano. Mě se taky líbí, když je mám u fotky nasázené, a protože si myslím, že se to líbí i jiným. Znáš to, když nejde o život jde o ...... nic. To aby se lingvista v tobě nezlobil. Foť dál a ode mně tam ty hvězdičky vždycky budou.. :-)
Zuzana Pivcová
Kdysi jsem navrhovala. aby byly zvlášť Fotky dne, které by opravdu prezentovaly všelijaké denní úlovky především amatérů bez mimořádných ambic být profesionálem, být zařazen na karusel, vyhrát soutěž. A vedle nich by byla zřízena samostatná rubrika Fotografování, případně Škola fotografování (dnes by to mohl být Blog fotografů), kam by zájemci vkládali snímky s vědomím, že se o nich budou vést polemiky, budou odborné rady vyloženě chtít. Nějak jsem ale neuspěla. Tak to tu znovu opakuji. Co se týče mého opravování chyb, týká se pouze došlých článků, které projdou mýma rukama. A doznávám, že někdy mi v chvatu něco unikne. Byli i tací, kteří opravu považovali za zásah do originality své osobnosti. A už znovu podotýkám, že zde není povinností chválit, jinak mlčet. Každý se chová tak, jak je mu to vlastní. A každý tu je dobrovolně a z nějakého důvodu.
Věra Ježková
Děkuji vám. Jsem ráda, že se mi podařilo vyvolat diskusi. Netřeba si brát cokoli osobně. Elenko, na Zuzku se za opravování chyb jistě nikdo nezlobí; ta to má v popisu práce. Já jako jedna z ostatních, vás, bych to ale považovala za vměšování se do něčeho, do čeho mi nic není. Ostatně, za tu opravenou chybu v článku jsi mi taky poděkovala. V případě, který uvádíš, čeština rozhodně zapeklitá není. Stydím se za ni, neboť za tu x Byl jsem na ní (přednášce), neboť na té. 4. pád x 6. pád. Tebe samozřejmě považuji ve fotografování za odbornici. Umíš. :-)
Jitka Caklová
Onehdy jedna íčkařka napsala, cituji: "Kdo si nechce hubu spálit, musí mlčet, nebo chválit." To ale platí NEJEN na FD. Tak se za pochodu virtuálním světem učím mlčet. Na chatu mi to výrazně usnadnila podmínka "Přihlásit se k diskuzi" a necítím se tím nikterak omezená.
Dana Puchalská
Moc hezká úvaha. A nedá mi, než s Tebou souhlasit. Je nás hodně co fotíme pro tu čistokrevnou radost. Ano nejsem a už nikdy nebudu profesionál ale i nadále prachobyčejný amatér.
Jitka Hašková
Věro, mluvíš mi z duše. Myslím si, že obecně by se mělo radit tomu,někdo o to požádá. Já si fotím místa, která se mi líbí , která si chci připomenout. Většinou jsou to místa,kam se už v životě nepočítám. Takže rady, jak to vyfotit jinak mi jsou k ničemu.
Elena Valeriánová
... stydím se za ní nebo za ni? Čeština je zapeklitá :-)
Elena Valeriánová
Přemýšlím nad tímto článkem už pár minut. Takže Věrko, podle tebe bychom měli fotky jen chválit a nebo mlčet. Hm. Tak to můžeme tu rubriku FD na chatu rovnou zavřít. A nebo ne. Pochlebování nemám v povaze, takže budu zde zřejmě osoba nežádoucí. Vždy jsem byla přesvědčená, že dobře míněna kritika může člověka posunout a ukázat mu cestu. Z kritiky se učím celou dobu, co se snažím fotografovat. Jsem jen amatér, tak jako většina z nás tady na íčku. Nechci si hrát na chytrou, ale tím, že budeme jen chválit nikomu nepomůžeme. A proč bychom se nemohli zlepšovat? A zůstat i nadále nadšeným amatérem. Profesionál se tady asi z nikoho nestane. Věrko, věř mi každá hrubka mě moc mrzí a stydím se za ní. A děkuji Zuzce, když mi ji opraví, to bych se na ni snad měla zlobit? A s fotkami je to tak nějak stejné. Tak co mám teď dělat? Opustit íčko a neprudit svými radami? Promiň, že jsem se tak rozepsala.
Eva Mužíková
Věrko, děkuji Ti, i já patřím mezi ty, které mají stejný názor jako Ty... .. také jsem super amatér.
Mirek Hahn
Dobře napsané. Srovnání s hodnocením pravopisu poměrně sedí. Titulní fotka vtipně paroduje název článku. Nicméně fotografování na Íčku není ta nejvýznamnější kapitola. Že to někteří íčkaři tak mají ? No, je to jejich hobby, nic divného :-)