Řeč ve zkratkách. Rozumíte jí?
Ilustrační foto: ingimage.com

Řeč ve zkratkách. Rozumíte jí?

12. 9. 2019

NZ, ASAP, OMG, LOL. Běžné výrazy, které používají mladí lidé, především v mailech, v esemeskách, v komunikaci na sociálních sítích. Bože, co to je? Vůbec jim nerozumíme, říkají často jejich prarodiče.

Velmi často jde o shluky začátečních písmen anglických slovních spojení. Některá je dobré znát. Jednak může senior vnouče pořádně vyšokovat svým přehledem, jednak tím může dojít k vytyčenému cíli. Typický příklad? Zkratka asap. Když někdo řekne dítěti nebo teenagerovi, aby něco udělal asap, je výrazně vyšší předpoklad, že dotyčná na nic nereagující bytost vyvine aktivitu větší, než kdyby slyšel, že má něco udělat hned, okamžitě. Asap je totiž zkratka anglického výrazu As Soon As Possible, to znamená v překladu Hned, jak to bude možné. Je to velmi používaný výraz, například ho lidé často píší ve větách: budu tam ASAP, udělám to ASAP, prosím ASAP. Takže je dobré naučit se například spojení: Vynes konečně ten koš a to ASAP!

„Lidé si mnohdy myslí, že jazyk mladých lidí degeneruje, ale není to tak. Je to jen jiná forma konverzace. Ale je pestrá. Jen není květnatá, ale zkratkovitá. Vystihují ji například esemeskové výrazy jj místo jo jo nebo nz místo není zač. Dříve by nikoho nenapadlo něco napsat, nyní se používají běžně,“ vysvětluje Martin Kavka, který sbírá novotvary, založil jejich internetový slovník Čeština 2.0 a napsal na toto téma knížku. „Starší lidé si někdy myslí, že mladí neumějí používat různá slova, že je neznají, a připadají jim proto divní. Jenže mladí mají svá vlastní slova. Neumí používat ta, která znají staří lidé. Není dobré tyto světy oddělovat, ale naopak je lepší přistupovat k těmto rozdílům s otevřenou myslí a s humorem,“ míní.

„Nedávno jsem psala vnučce email, líčila jsem jí tam jednu humornou historku, která se stala naší příbuzné. Vnučka mi odpověděla jediným slovem, tedy třemi písmeny LOL. Vůbec jsem nechápala, co to je, myslela jsem, že se překlikla,“ vypráví pětašedesátiletá Marta. A pokračuje: „Syn mi vysvětlil, že vnučka používá tu zkratku pořád. A víte, že mi to přijde zajímavé a legrační? Možná to začnu používat taky.“

LOL je tedy také dobré znát. Jde o zkratku Lot Of Laugh, která vyjadřuje, že jejího pisatele něco pobavilo, potěšilo, rozesmálo. Fajnšmekři používají i ROFL, což znamená Rolling On The Floor Laughing, tedy válím se smíchy po podlaze.

Může se stát, že vám vnouče napíše zkratku OMG. Jde o zkratku Oh My God, tedy zvolání Oh, můj Bože. Ale pozor, bývá míněna sarkasticky, nejde o vyjádření obdivu. Můžeme se s ní setkat například v takové konverzaci:

Jaký byl víkend?
OMG.
Co se stalo?
Byla jsem u babičky a pořád do mě cpala jídlo. WTF?

Ani WTF není úplně lichotivé. Jde o zkratku What The Fuck, což vyjadřuje něco ve smyslu: Co to má znamenat? O co šlo? Zkrátka, překvapení v negativním smyslu, rozčarování, otrava.

Velmi se uchytilo používání výrazu NZ, což znamená Není zač. Tedy odpověď na poděkování.

A také JJ, což je zkratka jo jo.

Inu, doba je čím dál rychlejší a pro mnoho mladých lidí je napsat o dvě písmena více ztráta času.

Není však třeba se tomu divit, natož se nad tím pohoršovat a říkat svým mladým příbuzným: Já ti vůbec nerozumím. Mnohem zábavnější je zkoumat, co která zkratka znamená, a občas s ní třeba ty její milovníky trochu poškádlit. Ostatně, jazykovědci  je vůbec nezatracují, naopak je označují za ukázku toho, že se český jazyk vyvíjí, neustrnul, žije.

Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Antonín Nebuželský
TJB-to je bezva...
Oldřich Čepelka
Libore, sry jako. (=sorry)
Oldřich Čepelka
Pls můžete mi vysvětlit některý zkratky?
Libor Farský
Nelíbí se mi to.
Marcela Pivcová
OMG, kdyby mi někdo poslal zkratkovou SMS, byla bych úplně OUT. Snad mi to od mých přátel nehrozí!
Věra Ježková
S mladými příliš do styku nepřicházím, podobné zkratky neznám. Považuji je za ochuzování češtiny, a proto se mi nelíbí.
Hana Polednová
Ano, sama už jsem několikrát zkratky použila, např. Jj...NZ, píšeme si to v SMS nebo ve Whatsapu i s dětmi i vnoučaty a nevadí mi to. Když něčemu nerozumím, kouknu se do návodu. Je mi to stále milejší, než slovník mladých, který denně slyším na ulicích nebo v MHD. Jak píše Zuzka. zkratky si vyhledávám a jen pro zábavu je někdy použiji při komunikaci s mladými. Proč ne?
Anna Potůčková
Jj, nz používám také už delší dobu.
Dana Puchalská
A sakra, to abych se začala fofrem vzdělávat, abych nebyla seniorka zvaná mimoňka. Jestli to nestihnu, budu zase šťastná OUT osoba a nebudu COOL.
Jana Šenbergerová
OMG! MHB. :-) Asi to tak nějak bude. I doba, kdy bylo všechno "boží", zdá se, pominula.
Miluše Hasenohrlová
Některé zkratky používám,pro zrychlení komunikace. :-)
Jitka Hašková
Tyto zkratky mě nezajímají, pokud mi je někdo napíše,tak odpovím ať mi píše pořádně česky nebo anglicky.
Zdenka Soukupová
Jj, tyhle zkratky je nutné se naučit ASAP, jinak jsme OUT a pro mladé LOL, možná i ROFL.
Lenka Kočandrlová
Moje děti tohle požívaly zhruba před 15 lety,teď už ne.Je to jen dočasná móda,co pomine,jakmile se najde něco jiného.Spíš mne zajímá,když se najednou začne používat slovo,které je méně frekventované,ale s jiným významem - a ten mi mnohdy moc nesedí.Např. slova výživný,haluz, příjemný....Na víc si teď nevzpomenu.My kdysi taky měli "své výrazy", které když použila učitelka,tak jsme padali z lavic,pamatuji si např. na výraz "sušit", tím se dalo vyjádřit kdeco. "To jsi zasušil = to jsi se spletl a pod. "Sušíš" = dal ses nachytat atd.
Zuzana Pivcová
I když si s nikým mladým takhle nedopisuji, zkratky mě docela pobavily a některé jsem si dokonce napsala a budu s nimi udivovat!! :-D :-D