Moji předkové v Americe
FOTO: archiv autora

Moji předkové v Americe

22. 9. 2019

Při pátrání po předcích jsem narazil na informaci, že někteří z mých předků prodali svá hospodářství a počátkem minulého století, v letech 1900 -1911, odejeli "za velkou louži" do USA za prací.

Původně jsem hledal úmrtí svého prapradědy, a jelikož jsem jeho úmrtí nenašel v matrice místa, kde hospodařil, začal jsem hledat v okolních vesnicích. Štěstí mně přálo. Na zápis o jeho skonu jsem narazil v matrice zemřelých obce Zbraslav u Brna. Vrtalo mně hlavou, proč zemřel zrovna tam? Co tam dělal?Jelikož v matrice byla zmínka i o čísle domu, kde zemřel, učinil jsem dotaz na tamnější matriku s prosbou o sdělení, kdo že na tomto čísle v době úmrtí prapradědy žil. Ochotná pani matrikářka mně sdělila, že v té době tam žil Karel Matoušek. Potom už pátrání dostalo spád.

Sehnal jsem si údaje o Karlovi a zjistil, že byl synem výše zmíněného mého prapradědy. Bádáním v matrice obce Zbraslav jsem shledal, že v obci žil ještě druhý syn mého prapradědy, František. V matrice narozených jsem našel děti obou bratrů. František jich měl 11 a Karel 13. Pátral jsem tedy po osudech těchto dětí. Paní matrikářka opět pomohla, neboť mně napsala, že ve vsi se říká, že Matouškovi odjeli počátkem 20. století do Ameriky.

Začal jsem tedy hledat. Nejprve v loďařských společnostech, které vozily tyto emigranty do Spojených států amerických. Propátral jsem seznamy emigrantů na lodích, které v té době odjížděly z přístavů Brémy, Hamburg, Liverpool a Rotterdam. Malé, počáteční úspěchy, kdy jsem narazil na jména některých svých předků v seznamu na lodi Kaiser Wilhelm der Grosse, která odplula z Brém 16.6.1909. Touto lodí odjížděla za manželem i se svým 5-tiletým synem Bedřichem, Anna Matoušková, provdaná Stromská. Její manžel Bedřich Stromský odjel již 3. listopadu 1906 lodí Brandenburg z přístavu Brémy.

Lodě tehdy mířily do přístavu New York. Rodina Stromských se usadila v Chicagu. Spolu s Annou tehdy jela ještě Františka, dcera Karla Matouška, Zbraslav u Brna č.46, tehdy jí bylo 22 let. Usadila se ve státu Illinois a provdala se za Čecha Josefa Severu. Její sestra Marie, ve Státech řečená Mary, odjela v r. 1905 lodí Virginian z Livepoolu. V r. 1930 jsem dle sčítacích archů USA zjistil, že žila v městě Omaha, stát Nebraska, kde se také vdala. Z rodiny Františka, z domu č.5 odjela dcera Marie. Provdala se za Čecha J. Prokopa a žila v Chicagu, stát Illinois. Její nejmladší sestra Anna odjela do USA jako malé dítě v r.1905, bylo jí tehdy 7 let. Provdala se později za Franka Krula, občana polské národnosti, měli spolu 3 syny. Pohřbena je, stejně jako její nejstarší bratr Frank, na hřbitově v Hemingfordu, stát Nebraska.

Do USA odejeli také Jan a František Matouškovi, oba synové Františka Matouška, Zbraslav u Brna č.5. O Janovi podrobnější zprávy nemám, ale o osudu Františka jsem se dozvěděl přímo od jeho pravnuka Bruce Foleye, který se mi ozval mailem, když jsem v novinách v městečku Alliance, stát Nebraska, uveřejnil inzerát o hledání Franka Matouska. Inzerát v novinách tehdy zachytil jeho přítel, který dosud žije v Hemingfordu, na tento jej upozornil a věci se daly do pohybu.

Nejprve jsem ale musel vypátrat okolnosti kolem Františka, který se v USA nazýval Frank Matousek, samozřejmě bez háčku! Našel jsem v nedalekém Hemingfordu, na místním hřbitově jeho hrob. Upozorňuji, že těch hřbitovů jsem prohledal pomocí internetu snad stovky. Potom následoval výše uvedený inzerát. Pravnuk mého prastrýce žije t.č. v městečku Livingstone, stát Montana. Potěšilo mě, že jeho babička, tedy dcera Franka, která se jmenovala MaryAnn, provdaná  Prochazka, se dožila téměř 100 let! Zemřela v říjnu 2013!

Jelikož Frank měl tři dcery, tento rod Matoušků tímto zaniká. Přesto si ale říkám, že trochu těch našich genů v každém dalším potomkovi zůstává a že náš rod tu americkou krev trochu naředil.

Můj příběh rodina rodokmen
Hodnocení:
(5.1 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

AKTUÁLNÍ ANKETA