Gruň náš šumný jediný. Navštivte místo, které obdivoval básník Petr Bezruč
FOTO: archiv redakce

Gruň náš šumný jediný. Navštivte místo, které obdivoval básník Petr Bezruč

27. 7. 2020

Gruň dostal pojmenování podle své podoby. V řeči prvních osadníků – valašských pastýřů - znamená gruň táhlý travnatý horský hřeben. Tak vypadal Gruň až do padesátých let. Zdejší půda musela uživit, byť skromně, velké množství lidí a ti si jí velice vážili.

Později, když ubylo hospodářů závislých svou obživou na půdě, začaly mnohé pozemky zarůstat náletem dřevin. Svou roli sehrálo i necitlivé zalesňování pasinků lesní správou. Proto bohužel nenávratně zmizely některé kouzelné pohledy zachycené na dobových fotografiích. I přesto zůstal Gruň posledním odlesněným a obydleným horským hřebenem v Beskydech.

Turistů ubylo

Ještě před dvaceti lety patřil Gruň k turisticky nejnavštěvovanějším místům Beskyd. Nádherné rozhledy, kdy za krásného počasí jsou vidět více než stokilometrů vzdálené vrcholky Malé Fatry, lákaly každý víkend stovky turistů. Ačkoliv i dnes je nádherná šestikilometrová trasa z Gruně na Bílý kříž velmi oblíbená, přeci jen je tu turistů mnohem méně, než třeba na Pustevnách či na Lysé hoře, tedy místa, kam proudí o prázdnínách davy lidí.

Možná i proto je Gruň místem, které stojí za to navštívit, třeba právě o letošních prázdninách, kdy lidé zůstávají převážně v České republice. Svůj ráj si zde najdou jak milovníci turistiky či cykloturistiky, tak i borůvkáři či houbaři.

Kde se ubytovat?

Na vrcholu Gruně, kam pohodlně dojedete autem, stojí známý hotel Charbulák, který po rekonstrukci nabízí krásné pokoje s vlastním sociálním zařízením. Hotel disponuje velkými společenskými méstnostmi a přímo z oken je možné kochat se nádhernými výhledy do kraje.

Zcela novým ubytovacím zařízením na Gruni je Bezručova škola. Malý penzion přestavěný opravdu z místní školy je moderně vybaven. Hosté si kromě ubytování určitě budou chválit i místmí takřka domácí kuchyni a úžasný personál.

Hned poblíž Bezručovy školy nabízí ubytování církev v Domě sv. Josefa.

Výlety po okolí

Určitě nejkrásnější je z Gruně výlet na Bílý Kříž, místo na hranici mezi Českou republikou a Slovenskem. Pohodlnou hřebenovku dlouhou necelé čtyři kilometry snadno zvládnou i senioři, ale i maminky s kočárky. Pěkná je také cesta Visalaje, ovšem tam už je potřeba počítat s větším převýšením a místy více kamenitou cestou. Zdatnější turisté se mohou vydat z Gruně na Lysou horu, nejvyšší horu Beskyd (1323 m.n.m.). Čeká je 13 km dlouhá trasa (jedna cesta), ovšem ty výhledy stojí za to...

Pokud se do Beskyd vydáte z větší dálky, určitě byste měli navštívit Rožnov a místní valašský skanzen. Zde se také můžete vykoupat v hezkém bazénu u rožnovského kempu. A určitě stojí za to vyjet i na Pustevny, kde můžete obdivovat Jurkovičovy chaty  - Maměnka a Libušín. Ten letos otevírá po rekonstrukci, kterou stavba prošla po rozsáhlém požáru. A krásná je také procházka po naučné stezce „Masarykovo údolí“ poblíž přehradní nádrže Šance.

Na Gruni se vám určitě bude líbit. Petr Bezruč věděl, proč vzdát tomuto místu holt ve své básni:

Ty, jenž jsi přišel z doliny
tož od hamerské dědiny,
buď zdráv, se potěš pohledem
na Gruň náš šumný jediný.

Den žij zde sladký nevinný
džbán žalu rozbij v střepiny
neb život lidský teskný jest
a Gruň je jenom jediný.

A až se vrátíš v doliny
nech mlád si, nech máš šedíny
na hory naše vzpomínej
na Gruň náš šumný jediný.

 

Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(5.1 b. / 24 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Bude podle vás Roman Prymula lepším ministrem zdravotnictví než Adam Vojtěch?

Rozhodně ano

20%

Myslím, že ano, Adam Vojtěch byl opravdu slabý

16%

Nevím, to se uvidí

18%

Myslím, že ne, Vojtěch nebyl špatným ministrem

25%

Rozhodně ne,

21%