Moje první módní přehlídka
FOTO: autorka

Moje první módní přehlídka

5. 10. 2019

Před týdnem jsem byla na první módní přehlídce ve svém už poměrně dlouhém životě, ne jako manekýna, ale jako pozorná divačka a fotografka.

Konala se ve Zlíně, pro mě velmi blízkém městě, které leží jen 20 km od našeho Holešova. V Baťově Zlíně, dříve Gottwaldově, jsem prožila čtyři asi nejpěknější roky, roky studentské. Navštěvovala jsem Střední ekonomickou školu, dnes Obchodní akademii. Místo, ve kterém se přehlídka konala, oživilo moje vzpomínky na tehdejší obrovský národní podnik Svit, kam jsme každý druhý čtvrtek chodili na tzv. praxi, abychom přičichli k pořádné práci a poznali, jak se takový (v té době módní střevíček na 8cm podpatku) vyrábí. Neměla jsem tyto čtvrtky vůbec ráda. Pracovnice, ke kterým nás mistr na dílně přidělil, si nás nevraživě prohlížely a dávaly nám najevo, že je od práce zdržujeme a že my si budeme sedět v teplém kanceláři na zadku, a ony budou celý život makat u pásu. Něco jiného to bylo o prázdninách, když jsme si mohly s kamarádkou na stejné dílně vydělat nějaké penízky na hezký svetřík nebo nové boty. V závodě pracovalo několik stovek zaměstnanců, hlavně žen, a na internátech bydlela samá děvčata. V té době připadalo ve Zlíně na jednoho jinocha šest dívek. Já jsem se pro jistotu poohlédla po chlapci v jiném okrese.  Dnes se boty vyrábějí hlavně v Asii, a pan Baťa by nad jejich kvalitou určitě zaplakal.

Areál bývalého Svitu je krásně architektonicky upravený a je dobře, že má všestranné využití. Samotná přehlídka probíhala ve velké kavárně v budově č. 15, která je v současnosti sídlem Baťova institutu. V této budově je umístěna rovněž velká akademická knihovna. Módní přehlídka se skládala ze tří částí.

V první jsme si mohli (píšu měkké i - bylo tam i pár odvážných mužů) prohlédnout modely pro volnočasové  aktivity. Byly velmi kreativní a všem modelkám to moc slušelo. Některé předváděly i se svými vnučkami, ze kterých určitě  vyrostou příští manekýnky.

Druhou částí byla kulturní vložka tanečního historického souboru, který nám předvedl  několik tanců z dávných století a z různých zemí. Jejich kostýmy byly velmi  zajímavé a hodně pracné. Mohli jsme si udělat představu, jaká móda se dříve u dvorů nosila. Ušití takového kostýmu muselo být velmi náročné. Dozvěděli jsme se, že oblékání modelu zabere i hodinu času a je k tomu zapotřebí druhá osoba.

Ve třetí části jsme měli možnost prohlédnout si společenské šaty. Některé modely byly doplněny kloboučky a klobouky, které jim dodávaly potřebný šarm. Akce i prostředí se mi moc líbilo, ale největší radost jsem měla z toho, že jsem tam mohla potkat známé i neznámé kamarádky z i60, které jsem doposud znala jen přes PC. Škoda, že bylo tak málo času na popovídání, některé přijely z daleka a musely se do večera dopravit domů. Určitě jsme se neviděly naposledy, už teď se těším na setkání v Litoměřicích.

Hodnocení:
(5.1 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Nová
Nemohla jsem se zúčastnit , ale na příštī rok se těším a doufám , že to vyjde .
Libor Farský
Je to paráda. Mně se moc líbí i retro modely :-)
Alena Vlčková
Byla jsem také na této přehlídce a musím říci, že se mi tam moc líbilo. Pěkné prostředí i atmosféra velmi příjemná. Těším se už na další ročník!
Eva Mužíková
Hezké, moc hezké...
Eliška Murasová
Marie, hezky si to napsala a doplnila bezvadnýma fotkama, bylo nám tam fajň.
Alena Vávrová
Děkuji za jiný vhled na tuto velice pěknou akci i za řádky o městě konání. Ve Zlíně jsem byla v minulosti několikrát . Fotky jsou perfektní.
Jaroslava Handlová
Hezké fotografie i článek, díky za přiblížení povznášející atmosféry. Všem aktérkám blahopřeji.
Zuzana Pivcová
Bezvadné včetně fotografií a uvedení do prostředí. Mám ráda připomenutí historie "všedního dne", díky.
Hana Lancová
Šikovná cérka. Krásné fotky a zase jiný pohled na danou akci - porovnání s minulostí. Za branami areálu jsem trávila pět let v budově č. 84 na přelomu osmdesátých a devadesátých let. :o)))
Alena Tollarová
Krásné modelky, krásné modely, krásné prostředí a šikovná fotografka navrch vytvořily pěkné počtení a pokoukání. Děkuji.
Jitka Caklová
Je pro mě štěstím, umět si užívat chvilky přítomného okamžiku v kruhu přátel, se kterými se cítím dobře a díky fotografiím si tyto chvilky kdykoliv moci připomenout. Díky Marie, článek i fotky bezva :-)
Dana Puchalská
Tedy Maruško, to se povedlo. Moc krásný nejen článek, ale i akce a modely jsou nádherné. A modelky byly kočky. :-) :-) :-)
Anna Potůčková
I já na modní přehlídce byla poprvé a moc se mně líbila. Tvé fotky zdařilé akce jsou toho důkazem!
Libuše Křapová
Marie, bylo to opravdu moc hezké, pěkně jsi tu atmosfétu přiblížila :-)
Marie Doušová
Marie, hezké vzpomínky na mládí a dík za krásné fotky.