Srdeční selhání. To není infarkt
Ilustrační foto: ingimage.com

Srdeční selhání. To není infarkt

26. 9. 2019

Češi si v souvislosti se srdečním selháním nejčastěji vybaví infarkt, arytmii, anginu pectoris. Srdeční selhání jim nic neříká, a přitom s ním žije v ČR přes 200 tisíc pacientů.

A ještě velké množství těch, kteří o svém onemocnění nevědí. V tomto případě je nejdůležitější včasná diagnostika, která prodlouží život pacienta o mnoho let.

Příznaky srdečního selhání
Srdeční selhání je stav, při kterém srdce není schopné přečerpat krev k jednotlivým orgánům podle jejich potřeb. Mezi nečastější příznaky srdečního selhání patří dušnost, únavnost a známky zadržování vody v těle, tedy otoky. Dušnost se zpočátku může projevovat pouze při větší fyzické zátěži a nemocný si často neuvědomí, že něco není v pořádku a může to přičítat své nižší kondici. Jindy se to projeví nástupem suchého kašle při námaze. Později se dušnost může objevit i v klidu, vcelku typickým projevem srdečního selhání je stav, kdy nemocný pociťuje dušnost vleže, musí se posazovat a často si všimne, že se mu lépe spí s více polštáři pod hlavou. Dalším příznakem je zvýšená únavnost, pacient musí častěji odpočívat. Při zadržování vody v těle pacient pozoruje otoky kolem kotníků, které mohou postupovat výše.

Infarkt může být příčinou srdečního selhání
Nejčastější příčinou srdečního selhání je ischemická choroba srdeční jako projev aterosklerózy věnčitých tepen a následného infarktu. Druhou nejčastější příčinou jsou nemoci srdečního svalu, ty vznikají dědičně, nebo po virové infekci postihující srdeční sval. Srdce je pak v běžném životě přetěžováno a začíná se bránit. A tady nastupují metody, které jsou v krvi pacienta schopné vystopovat projevy této obrany. Srdce totiž ve zvýšené míře vytváří obranné látky-natriuretické peptidy, které odhalí krevní test.  Bylo vypozorováno, že čím vážnější je srdeční selhání, tím více tělo vytváří tyto látky. Lékaři mají v ruce nástroj, kterým mohou velmi přesně srdeční selhání potvrdit, nebo vyloučit. Proto by lidé v případě problémů neměli návštěvu lékaře oddalovat, včasná diagnostika má zásadní význam.

Jak srdeční selhání pozná lékař
„Lékař zpravidla provede fyzikální vyšetření. Namístě je elektrokardiogram, vyšetření krve (stanovení natriuretických peptidů, o kterých se zmiňujeme v předchozím odstavci), echokardiografie, rentgenové metody a řada dalších vyšetření,“ vysvětluje profesor MUDr. Radek Pudil z 1. interní kardioangiologické kliniky FN a LF Hradec Králové. „Hladina těchto látek vyloučí nebo potvrdí srdeční selhání a nasměruje k dalšímu vyšetření.“

K problémům kardiovaskulárního systému vede mimo jiné nezdravý životní styl a nedostatečná fyzická aktivita. A mnohdy také přehlížení aktuálního zdravotního stavu. Blíží se období chřipek a nejrůznějších viróz. Snažte se každou nákazu opravdu poctivě vyležet, protože přechozená nemoc může mít na vaše srdce negativní vliv. Choďte pravidelně na preventivní prohlídky, abyste včas zachytili například počínající diabetes nebo zvýšenou hladinu tuků v krvi, které provázejí vyšší riziko vzniku srdečního selhání. Pečujte o své srdce.  

Více informací najdete na tomto místě.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5.2 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Já jsem díky arytmii taky taková ne vždy jistá. No, budu doufat.
Jana Šenbergerová
Infarkt byl to poslední, co bych u sebe brala v úvahu. Přesto se stalo. Od té doby je srdce načaté. Hlídám se, ale nebaví mě to.
Danka Rotyková
Pokud bych svoje srdíčko posuzovala podle zdraví mých předků, mohla bych být v pohodě. Ale je mi jasné, že vše je jednou poprvé, než dojde k opakování ... či rodinné zátěži apod. Ale pokud mne lékař neposílá ke specialistovi, důvěřuji mu a děkuji za to.
Anna Potůčková
Chodím pravidelně jak ke kardiologovi, tak k diabetologovi. Zatím se cítím v pohodě. Bohužel v přímé linii infarkty byly.....