Dvacet čtyři let. To je doba, kterou Češi tráví v penzi
Ilustrační foto: pixabay.com

Dvacet čtyři let. To je doba, kterou Češi tráví v penzi

29. 9. 2019

Nikdy dříve lidé nebyli tak dlouhou dobu v důchodu. Česká správa sociálního zabezpečení zveřejnila aktuální čísla, která jsou potěšující i odstrašující zároveň.

Od počátku tisíciletí se doba, kterou Češi prožívají v penzi, prodloužila o čtyři roky a čtyři měsíce, takže průměrně v ní je nyní člověk zhruba dvacet čtyři let a tři měsíce.

Důvod je jasný, senioři se dožívají čím dál vyššího věku. Na jedné straně to mnozí lidé považují za skvělou zprávu, na straně druhé je to pro mnohé zpráva naprosto varovná. Stačí si představit, co znamenalo dvacet čtyři let v životě člověka, když byl mladý či ve středním věku. To je dlouhá doba. Za tu dobu se člověk z dítěte stane dospělý, vystuduje, často založí rodinu, získá práci. A teď je dobré si představit, že stejně dlouhou dobu bude trávit bez práce, bez starostí o jiné, mnohdy s nemocemi, osamělý, s omezenými finančními prostředky, tudíž s menšími možnostmi svůj život naplnit něčím radostným. I takový totiž  mnozí lidé mají život v důchodu.

Spousta seniorů, kteří žijí právě v penzi aktivně a příjemně, jistě namítnou, že takový pohled  na poslední etapu života je zkreslený a pesimistický, protože život v důchodu je takový, jaký si ho člověk udělá. Zároveň ale každý rozumně uvažující člověk pouští do svého optimistického přístupu fakt, že když přijde vážná nemoc a začnou ubývat síly, život v penzi své kouzlo nekonečné zábavy a odpočinku, ztrácí. Naopak začne být naplněn starostmi, bolestmi.

Tak proto jsou nyní zveřejněná čísla radostná i smutná zároveň.

„Opravdu je velmi dobré si už v produktivním věku uvědomit, že žádná předešlá generace netrávila v důchodu tak dlouhou dobu jako my. Dříve lidé v penzi trávili jen pár let, případně se jí vůbec nedožili, protože umírali daleko mladší,“ potvrzuje psychiatrička Tamara Tošnerová.

Z nyní zveřejněných údajů České správy sociálního zabezpečení vyplývá i to, že průměrná doba v penzi je součtem velmi rozdílných časů, které v důchodu tráví muži a ženy. Zatímco průměrný český muž čerpal loni penzi, přes devatenáct let, průměrná česká žena něco málo přes dvacet osm let. Jasně se projevuje, že se ženy dožívají vyššího věku. Zajímavé je i srovnání s nedávnou minulostí. V roce 1989 čas strávený v penzi v Česku trval průměrně šestnáct let, v roce 1970 jen jedenáct let.

Demografové čím dál častěji mluví o tom, že mnozí lidé odcházejí do penze, přestože by jim ještě zdraví umožňovalo pracovat a měli by pracovat i chuť. U některých profesí to samozřejmě není možné, ale u některých ano. Podle studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu Univerzity Karlovy většina Čechů odchází do penze především proto, že dosáhli oficiálního důchodového věku a to je při současné ekonomické situaci škoda. Analýza zmiňuje, že jejich odchod do penze je vlastně ekonomická ztráce pro stát, protože tito lidé mají dost zkušeností a sil, aby mohli pracovat dál. Což je paradoxní, protože jiné studie ukazují, že mladí lidé mají pocit, že jim pracující senioři zabírají místa.

Každopádně aktuální zveřejněná čísla jsou nejlepším důkazem toho, jak hodně se společnost v tomto směru mění a že pobyt v penzi se stává významnou a dlouhou částí života. Není to už jen pár let čekání na konec, jak mnohdy v minulosti býval ten čas označován. Naopak, je to neuvěřitelně dlouhá doba, za kterou se dá ještě prožít spousta věcí.

Hodnocení:
(5.1 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Kéž by to šlo prožít život v důchodu až do konce dní šťastně a zdravě. Někdy je to dlouhodobě trápení a pak by si člověk přál už odejít. Proto pěstujeme veselou mysl, jak jen dokážeme.
Danka Rotyková
Tak to se moc těším, podle statistiky by mě čekalo ještě plných 22 let v důchodu. V naší rodině jsou ženy ty šťastnější, muži se zatím důchodu ani nedožili. Když jde ta hrozná reklama v TV na pojištění při úmrtí, mám chuť hlasitě zařvat. Tu pojišťovnu bych nejraději zažalovala, přece všechno co existuje není třeba propagovat v médiích. Na mne ta reklama působí hrozně. Což teprve, jak musí působit na naše 90-ti leté rodiče.
Danuše Stočesová
Člověk v důchodu by si měl užívat své koníčky a žít plnohodnotný život. Na tomto výsledku se podle mého názoru musí praovat mnoho let předtím, než člověk jde do důchodu. Osobně jsem šťastná a mám hodně zálib, které neustále rozvíjím. Znovu se vracím k lidem ze Židovské obce. Dožívají se vysokého věku a jsou velmi veselí a tvořiví. Mají hodně přátel. Jak jsem již kdysi psala, mnozí jsou přeživší genocidy a jejich duch je tak "utužený", že jsou i ve stovce šťastni. Se srdečným pozdravem, Danuše S.
Dana Puchalská
Věro, kdo ví ? :-) :-)
Věra Ježková
Tak to mám ještě asi dvacet let. I s íčkem? :-)
Hana Rypáčková
Moje maminka byla 38 let v důchodu, tatínek jen deset, protože do 76 pracoval .A já bych mohla mít příští rok 20 let na rentě...Je to jen stě velks problém pro rozpočet, když dětí nepřibývá....
Dana Puchalská
Oprava.... žen z naší....
Dana Puchalská
Můj otec byl v důchodu celý půl rok. Škoda, měl nemocné srdce. Třetí infarkt nepřežil. Ale co se týká ten z naší rodiny je to lepší. Jsem zvědavá na sebe, jak dlouho si tu penzi užiju. Snad se zadaří.
Jana Šenbergerová
Polovinu mám úspěšně za sebou. Mnozí mí blízcí, přátelé nebo známí se důchodu ani nedožili. Ať bude druhá část mého důchodového věku jakákoliv, už teď mohu říct, že jsem šťastný člověk, protože jsem se ho nejen dožila, ale zčásti už i hezky prožila. :-)
Jitka Caklová
Je to individuální. Moje maminka nestudovala, od čtrnácti let byla služka u pánů a od r. 1949 služka režimu. Porodila a vychovala čtyři děti a důchodu si užívala krásných 27 let. Čest její památce ♥