Senioři na okraji zájmu společnosti?
Ilustrační foto: Elena Valeriánová

Senioři na okraji zájmu společnosti?

1. 10. 2019

Dne 1. října slaví celý svět již od roku 1998 Mezinárodní den seniorů, kteří budou podle OSN formovat 21. století a již za deset let budou tvořit 20 procent světové populace. U nás bude v roce 2030 dokonce 12-15 procent obyvatel starší 80 let.

Navzdory tomu zůstávají staří lidé a jejich podpora na okraji zájmu společnosti i politiků. Nedostatek míst v domovech pro seniory, chybějící terénní služby, ale i dobrovolníci z řad široké veřejnosti související s absencí mezigenerační soudržnosti. Blýská se v České republice na lepší časy?

„Naše zkušenosti z Rakouska a dalších zemí v Evropě potvrzují, že lze vybudovat opravdu kvalitní zařízení pro seniory vyhovující trendům v péči o seniory. Klienty v našich SeniorCentrech vnímáme jako individuality s vlastní historií, zvyky a potřebami. Zároveň věnujme pozornost i zachování aktivního sociálního života. Snažíme se budovat komunitní domovy v daných městech a zapojovat i seniory z okolí a vlastně všechny generace, protože některé domovy mají i svoje vlastní dětské skupiny,“ uvedla Věra Husáková, regionální ředitelka společnosti SeneCura provozující největší síť center s pobytovou péčí zaměřenou z velké části na různé druhy demencí (včetně Alzheimerovy choroby) v České republice.

Odpovědnost za budoucnost seniorů je jak na straně státu, tak na přístupu veřejnosti k problému stárnutí a stáří. „Například dobrovolnictví je v Česku teprve na začátku, kdežto v jiných státech Evropy má velmi silnou a dlouhou tradici a je samozřejmostí, že lidé pomáhají v zařízeních pro seniory ve svém okolí, dobrovolníci se rekrutují i z řad rodinných příslušníků samotných klientů. Stáří je u nás stále tak trochu tabu,“ doplnila Věra Husáková.

Je jasné, že kvalita života seniorů ve společnosti asi nejvíce souvisí s možností bydlení a dostupnosti péče, a tedy i s kapacitami sociálních služeb. Počet míst v domovech pro seniory a domovech se zvláštním režimem (pro seniory s demencí) se za posledních deset let prakticky nezměnil a pohybuje se stále kolem 56 tisíc. Aktuálně roste pouze kapacita u soukromých zřizovatelů, naopak počet míst v krajských a obecních zařízeních stagnuje. Do roku 2050 je přitom potřeba navýšení počtu míst až na 92 tisíc. 

Prioritou je, aby senioři co nejdéle zůstávali ve svém přirozeném prostředí, tedy doma, s podporou rodiny a terénních služeb. To však není vždy možné. Poptávka po místech v pobytových zařízeních pro seniory se bude s prodlužující se délkou života rapidně zvyšovat. „Již dnes je nedostatek míst v tzv. domovech se zvláštním režimem pro nemocné s demencí či Alzheimerovou chorobou, péče o ně je totiž v domácím prostředí velmi obtížná a vyčerpávající. V posledních stádiích nemoci pak téměř nemožná,“ vysvětlila Andrea Masopustová, zdravotní sestra ze SeniorCentra SeneCura na pražské Klamovce. Podle České alzheimerovské společnosti naroste počet nemocných v příštím roce na 183 tisíc, v roce 2050 pak dokonce na 383 tisíc!

Východiskem této situace by mohla být spolupráce státu se soukromými subjekty, jak je standardem v západních zemích, protože ty hrají díky vlastním investicím klíčovou roli v navyšování lůžkových kapacit pobytových sociálních služeb. U nás je největším soukromým poskytovatelem pobytové péče pro seniory s téměř 2000 lůžky ve 14 SeniorCentrech rakouská společnost SeneCura. Klienty těchto center jsou ze 70 % lidé s Alzheimerovou chorobou či jinou formou demence. Tuto péči nenabízí jen tzv. Alzheimer centra, ale všechna zařízení poskytující službu „domov se zvláštním režimem“. Takových je v České republice celkem 354. Jejich seznam lze nalézt v registru MPSV: http://iregistr.mpsv.cz/socreg/hledani_sluzby.do?SUBSESSION_ID=1569829538191_1

„Soukromý sektor nabízí formu spolupráce s kraji a obcemi jako investor a provozovatel. V tomto ohledu na sebe bere závazek investice do výstavby domova, což umožňuje městským samosprávám použít plánované finanční prostředky pro jiné účely,“ potvrzuje pozitivní zkušenosti ze zahraničí Dita Chrastilová, finanční ředitelka skupiny SeneCura. V České republice jsme v tomto teprve na začátku.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5.1 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Tollarová
Líbí se mi, když redakční články doprovází fotky z databáze fotek, vložených na portál přímo jeho uživateli. Tuto - dnes ilustrační, už jsem u Eleny obdivovala. Je přímo - výstavní.
ivana kosťunová
Teď jsem si teprve všimla, že fotografii dělala Elena Valeriánová. Úplně mi to vzalo dech. Elen- smekám.
Jitka Caklová
A proč ne. To už je ale "jiná kapitola", proto jsem přesvědčená, že s článkem o tom, že "české volby jsou sto let za opicemi" to souvisí :-)
ivana kosťunová
Otázka je, zda by ušetřené finance byly použity zrovna na domovy pro seniory, ale díky za vysvětlení :))
Jitka Caklová
Ivano, šlo mi o srovnávání se s Rakouskem. V článku se nepíše jen o korespondenční volení v zahraničí, ALE I U NÁS. Určitě by to byla slušná úspora financí, například na chod komunitních center pro seniory, něco jako školky pro děti, kdyby volby trvaly jeden den. Nevím jakou to má cenu, aby několika-četná komise seděla ve volební místnosti, čekala celé sobotní dopoledne na pár voličů, kterým se to v pátek "nehodilo" a klidně by mohli volit korespondenčně. Ono vyřizování voličských průkazů také není finančně zanedbatelné, o nákladech na tisk volebních lístků nemluvě a o podvodech s nimi už vůbec ne. Věř, že všechno souvisí se vším. Vlastně ani věřit nemusíš, každý má právo volby.
Danuše Stočesová
Oprava v legislativě...,být....jen... na stát
Danuše Stočesová
Opět velmi znepokojující informace. Já osobně se cítím ani ne jako seniorka. Je mi ale moc líto straších lidí. Problém vidím legislativě. Lepší a výhodnější zákony pro opravdu lidi staršího věku. Lidé, kteří zde vytváří zákony se nevciťují dostatečně do situace těchto lidí, kteří nemají kolem sebe rodinu a jsou odkázáni jen stát. Tito lidé, kteří tvoří zákony by si měli uvědomit, že jim také někdy může bát devadesát let a nebudou mít kolem sebe blízké, protože ti na ně nebudou mít čas....Záleží proto na odpovědném přístupu těchto zákonodárců a vcítění se do situace starých lidí. Tneto zveřejněný obrázek je dnes poukazující na mnohé.
ivana kosťunová
chytila jsem se a zjistila jsem, že je to o možnosti volit korespondenčně a tím zvýšit možnost občanů s českým občanstvím žijícím v zahraničí volit korespondenčně a umožnit tím, aby mohlo volit více lidí. Zároveň se zkrátí dva volební dny na jeden. No, určitě to někomu prospěje, ale souvislost s tímto článkem nevidím.
Jitka Caklová
"Blýská se v České republice na lepší časy?" Neblýská a dlouho se blýskat nebude. Nevím, proč se stále srovnává nesrovnatelné . Porovnávat Českou republiku s Rakouskem, je jako srovnávat škodovku před třiceti lety s mercedesem. Všechno se musí vytvářet na pevných základech, s nohama na zemi a ne s hlavou v oblacích. Ale abych jen tak neplácala, přidávám jiné srovnání. Možná by nebylo špatné se tohoto základu chytit: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/komentar-stop-rozmazlovani-volicu-ceske-volby-jsou-sto-let-za-opicemi-podivejte-se-na-rakousko-79850?dop-ab-variant=8&seq-no=3&source=hp
Danka Rotyková
Zlepšení situace pro seniory v Česku by se mělo opravdu zlepšit, ale na to čekáme už dlouhá léta. Jak se po revoluci začaly rozevírat nůžky mezi mladšími perspektivními zaměstnanci a těmi, co odcházeli do důchodu, začali senioři chudnout. A to trvá dosud. Samozřejmě, že existují výjimky, o ty ale nejde. Stále budou politici v TV omílat, jak jejich strana podporuje seniory, ale moc to vidět není.
olga skopanova
Myslím, že v první řadě by se mělo něco udělat s obrovskou diskriminací starších lidí v zaměstnání ale i v jiných oblastech života.
Alena Tollarová
Právě v těchto dnech byla vydražena v našem městě budova bývalé LDN a má tam prý být zřízeno Alzheimer centrum.