Člověk je tvor společenský. A mělo by to platit i ve stáří
Ilustrační foto: ingimage.com

Člověk je tvor společenský. A mělo by to platit i ve stáří

6. 10. 2019

Jedna z věcí, kterou u sebe s přibývajícím věkem ve zvýšené míře zaznamenáváme, je snaha mít vše spíše naprogramované a pod kontrolou.

Přejeme si jen málo změn a hodně času na péči o své prostředí. Je to sice na jednu stranu dobrá věc, ale někdy to pro nás není zrovna to nejlepší.

Člověk je přece svým založením tvor společenský. Po celoživotním soužití, práci i zábavě s jinými lidmi, i když jsou chvíle, kdy nám společnost jiných jde pěkně na nervy, musíme přece jen uznat, že skutečná plnost života tkví v soužití. Bez druhých lidí se sice nebudeme trápit mnohdy nicotnými cizími problémy, proměnlivými vztahy, vzestupy a pády, avšak náš vlastní život, byť bude více pod kontrolou, zůstane značně ochuzen.

Mezilidské vztahy nám dávají ucelenější pohled na svět
I když se chceme sebevíc oddělit a prožít svůj život v klidu a samotě, je to právě společenství, které nám umožňuje vidět a poznat svět, jaký je i pro jiné. Tím, že se do něj zapojíme, dozvíme se i víc o svém prostředí. Svět pro nás bude různobarevnější.

Vztahy rozvíjejí empatii
Jestliže umíme naslouchat, vnímat verbální i neverbální komunikaci, chápeme více, co vidí a cítí ostatní. Jsme schopni sdílet svět na smysluplnější úrovni. Botanik a vynálezce G. W. Carver řekl: Rozhodněte se být něžný s mladými, soucitný se starými, podpůrný se snaživými a tolerantní vůči slabým. Někdy v životě budete tím vším.

Vztahy rozšiřují kreativitu
Když odstraníme své zábrany, uvidíme jedinečné způsoby, jak vytvářet různé věci, zlepšovat vztahy mezi lidmi, rozvíjet nápady. Ne nadarmo se tvrdí, že "dvě hlavy jsou lepší než jedna". K různým nápadům i řešením dochází spíše spolu s další osobou či více lidmi.

Vztahy nás učí pochopit více i sami sebe
Vztahy s jinými jsou naším jediným zrcadlem. Jako izolovaní máme sice větší sebekontrolu, ale nemůžeme vědět, jak jsme vnímáni a chápáni jinými. Nemusíme se měnit, abychom je potěšili nebo se přizpůsobili, ale přece jen nám to může pomoci vidět u sebe takové části, o nichž bychom možná nevěděli.

Společně jsme na tom lépe
Přírodovědec J. Muir řekl: Když jeden tahá za jednu věc v přírodě, zjistí, že je připoután ke zbytku světa, ... Jako společenství máme svou historii, moudrosti, různé zdroje poznání. Vyhýbat se vztahům, protože chceme zůstat "sví", může mít okamžitý praktický smysl, ale v dlouhodobém horizontu je to lidské společenství, které nás udržuje silnějšími a posunuje nás kupředu.

Jste člověk společenský? Co vám nejvíce brání v navazování vztahů? S jakými skupinami či jednotlivci se rádi či neradi stýkáte? Dovedli byste žít v naprosté izolaci? Podělte se s námi o názory a zkušenosti na toto téma.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Budete letos hlídat vnoučata více než v předchozích letech? (Vzhledem k omezenému cestování do zahraničí)?

Ano, budu mít vnoučata na delší dobu než loni

25%

Ještě nevím

20%

Ne, bude to přibližně stejné jako v předchozích letech

28%

Vnoučata o prázdninách už delší dobu nehlídám

27%