Jména dovedou ztížit život
Ilustrační foto: pixabay.com

Jména dovedou ztížit život

7. 10. 2019

Bivoj, Jitřenka, Narcis, Winnetou. Jsou jména, která lidem komplikují život. Zpravidla se v této souvislosti mluví o jménech zahraničních, nesrozumitelných, která rodiče dávají dětem pod vlivem okouzlení z nějakého seriálu či podle právě populární celebrity.

Jenže podivná jména lidé dostávali i dříve.

V generaci současných seniorů se rovněž dají najít podivuhodná jména. Právě jména totiž dokladují, co bylo v době, kdy se dítě narodilo, ve společnosti oblíbené, módní, jaká společnost vlastně byla.

Své by o tom mohla vyprávět žena, které rodiče dali jméno Pětiletka. Žena tohoto jména byla velmi často uváděna jako příklad zajímavého smýšlení rodičů. Nicméně nyní se již v databázi jmen, jež Češi mají, nevyskytuje, což naznačuje, že dáma buďto zemřela nebo se nechala přejmenovat. Nebo že by vůbec neexistovala a šlo o žert, který se rozšířil tak, až mu všichni uvěřili?

Stejná situace je s pány jménem Vinetou, kteří se v Česku vyskytovali, ale už v databázi obyvatelstva nejsou. Nicméně v databázi Kde jsme, která vychází z údajů ministerstva vnitra, je nyní například člověk, který se jmenuje Vinetu. A pozor, žijí tady dva pánové jménem Winnetou. Jednomu z nich je přes padesát let, takže jde o jasný důkaz, že hraví nejsou jen současní mladí rodiče. Takto své podivuhodné jméno vysvětlil jeden z nich: „Vrcholila doba slávy filmových mayovek, a tak mi to jméno vybrali bráškové a ségry. Měl jsem jich devět a vypadalo to, že se další bratr bude jmenovat Old Shatterhand, ale to už na matrice neprošlo. Žili jsme tehdy ve slovenských Michalovcích a vyřídit jméno Winnetou úřady dost zaskočil. Museli jsme čekat, jestli to povolí nebo ne.“ Mimochodem, tento pan Winnetou se jmenuje Milenko.

V České republice nyní žije například třicet sedm mužů jménem Narcis, šest žen jménem Jasněnka, sedmnáct Bivojů, tři Biserky.

„Jméno Narcis je téměř prokletí. Když ho někde řeknu, lidé se usmívají a mně je jasné, že to působí trapně. Možná by se hodilo na nějakého štíhlého mladého prince, ale ne na mě,“ říká jeden z Narcisů, statný muž vyššího věku, který má k princi opravdu daleko. „Nevím, co to tehdy mámu napadlo, asi zešílela,“ dodává.

„Lidé by měli pamatovat na to, že se jméno má dobře vyslovovat, a to jak samostatně, tak v kombinaci s příjmením. Zkrátka, by mělo člověka provázet životem v dobrém, a ne mu ho zbytečně komplikovat,“ uvedla Miroslava Knappová, která o jménech napsala několik knih.

Zajímavé je pozorovat, jak vybírání jmen pro děti ovlivňovala politická situace. V Sovětském svazu po vítězství komunistů lidé v době okouzlení budování novým světem dávali dětem jména Lenin nebo Ninel, tedy Lenin pozpátku. V České republice údajně v padesátých letech dostal jeden chlapec jméno Stalinmír. Existuje o tom několik svědectví, která končí tvrzením, že se Stalinmír odstěhoval do zahraničí, a tudíž jeho stopa končí. Ovšem těžko říct, zda jde o historku pravdivou.

Po osvobození Československa v roce 1945 lidé začali poměrně často dávat dětem ruská jména. V této generaci najdeme Tamary, Světlany, Vladimíry, Ivany, Sergeje, Niny. Naopak v té době prakticky vymizela jména německá. Německé obyvatelstvo se odstěhovalo a málokterý Čech po době německé okupace dal dítěti německé jméno. Takže značně ubyly dříve rozšířené Gertrudy, Berty, Erny, Elsy, Herty či Frídy. Přitom generace dnešních osmdesátníků si ještě pamatuje, že tato jména bývala kdysi poměrně běžná.

Naopak, málokdo dal dítěti ruské jméno po roce 1968, tedy po okupaci sovětskými vojsky. I když, i takové případy byly. „Rodiče mi v roce 1969 dali jméno Sergej, protože naše rodina má ruské kořeny. Maminka vyprávěla, jak se na ni lidé dívali skrz prsty, protože si mysleli, že schvaluje sovětskou okupaci. Prý stála v krámu ve frontě, mě měla v kočárku, a nějaká sousedka řekla: Á, to je ten malý okupant,“ vypráví muž jménem Sergej a říká, že je se svým jménem celoživotně nespokojený. „Abych řekl pravdu, každý si myslí, že jsem Rus, ale pro mě Rusko zrovna není země, kterou bych chtěl mít jako vlast,“  dodává.

Potíž je v tom, rodiče někdy nepřemýšlí, jak se dítěti se jménem, které se jim z nějakého důvodu líbí, bude žít. Takže si například neuvědomí, že z miminka jménem Bivoj může nakonec být štíhlý muž s brýlemi, jehož zájmem bude sbírání motýlů. A že z holčičky jménem Jasněnka jednou může být silná, rázná žena, která vstoupí do armády.

Těžko říct, jestli na tom je lépe, co se týká jmen, generace současných seniorů nebo generace současných dětí. Nyní se už totiž zajímavým jménům lidé nediví a děti kvůli nim nemají trápení, jako to bývalo dříve, když někdo v roce 1969 dostal jméno Scarlett a sousedky se pak ptaly: „Jak se jmenuje? Scarlett? Aha, tak to je chlapeček, my myslely, že máte holčičku.“

Dnes je Scarlett jméno, kterým ve školce holka nikoho neohromí, protože spolu s ní tam jsou Penelopy, Sheily, Mildred, Jessiky, Annabelly, Charlotty.

Stejně tak nikoho neohromí Arsen, Sannel, Ruken či Rufin. Ano, taková jména nyní chlapci dostávají.

Hodnocení:
(5.1 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Čadová
Když se představí paní Pomočilová, tak je to také hezké. Se mnou v zaměstnání pracoval pan Vošoust. Znám porodníka Šuka.
Marie Bartošová
Co třeba Vilém Prokop Mlejnek? Také znám pána se jménem Tomáš Marný ( ten by se nám občas hodil do FD, že?)
Zdena Proboštová
Měla jsem kamarádku Zuzku, jinak jsem ji neznala. Když jsem za ni přišla domů a po mamince chtěla aby mi ji zavolala, tak řekla, myslíte Aničku, tak jo. A přišla Zuzka. Moje vnučka je Tereza, ale sama sebe píše jako Terezie. Holt nikdy to rodiče netrefí :-))))))
Jana Kollinová
Ráno jsem procházela kolem Krušnohorského divadla a zahlédla plakát nabízející zajímavé představení, ve kterém hrál jednu z hlavních rolí herec se jménem Radúz. Líbilo se mi to. :-)
Dana Kolářová
Zajímavé.
Soňa Prachfeldová
Podléhá se módním až nevkusným trendům a detem se zbytečně znepříjemňuje život. A někdy je to nevhodné jméno s příjmením. Soudnost chybí a pak jsou děti i vystaveny posměchu.
dagmar Burianová
Do školy se mnou chodil Jan Vítámvás, znala jsem matku a dceru Carmen a Angeliku Bandíkovou.
Libor Farský
To je parádní téma !
Libuše Křapová
René Nožička mi připomněl, že jsem se jednou potkala s chlapečkem, který se jmenoval René Pytlík :-) Je to už čtyřicet let nebo i více, tehdy to obzvlášť evokovalo k různým variantám :-)
Alena Tollarová
Můj muž znal muže jménem Andělín. Má jich být u nás 51, ale bohužel celá databaze našich jmen a příjmení je už třetím rokem uzavřená a neaktualizuje se. Kvůli GDRP ...
Jana Tulejová
A také kombinace jména a příjmení je někdy děsná. Takový René Nožička a Patrik Humplík si užili své. Měla jsem kolegyni, kterou pokřtili Jaruška a příjmení měla zdrobnělé - Šimíčková. Její tatínek se chlubil, jak bojoval na matrice. Když se představila, reakce byla - no dobře, tak ti říkají doma, jak se jmenuješ? Nemohla se dočkat, až bude mít osmnáct. Za padesát korun ji na matrice přejmenovali na Jarmilu. Tatínek nebyl rád.
Blanka Hálová
Libuše, děkuji. Ten článek jsem taky našla a byl jediný:-)
Zdenka Jírová
Několik let jsem žila na sídlišti,kam se díky demolicím, stěhovali Romové. Tam jsem zaslechla , jak matky volají na své děti : Angeliko, Kene, Esmeraldo ap. podle seriálu, který právě běžel v televizi.
Zdenka Jírová
Nezapomenu na chvíli,kdy jsem byla na 1.třídní schůzce v 1. třídě, kam začala chodit moje dcera v roce 1970. Na seznamu dětí jsem si přečetla, že s ní budou do třídy chodit Perluše a Zlatuše. To se nedá zapomenout.
Libuše Křapová
Blanko, našla jsem na internetu tady tohle :-) Třeba se bude něco holčičce líbit :-)*** Řecké jméno Iris připomíná řeckou bohyni duhy. Jméno Luna nosila římská bohyně měsíce. „Severskou polární září“ bylo inspirováno jméno Norbert a „vládou ledu“ Izolda. Jméno Maya či Maja může být odvozováno od hebrejského slova pro vodu nebo pramen i starořímského boha Maia, který dal název měsíci květnu. **** Na Chat do do Rubriky Hobby dám odkaz
Blanka Hálová
Dcera (4) si vymyslela jméno pro panenku: Vodopádka. A že by chtěla, aby se tak jmenovala její dcera. Tak jsem začala hledat a pátrat. Ale jmen, která by obsahovala "vodu" jsem mnoho nenašla, ani zahraničních ekvivalentu. Dokážete někdo poradit proč nebo dát pár tipů na "vodní" jména? Moc díky!
Alena Várošová
Mému synovi jsme dali jméno Marcel a babička,matka otce si nikdy nemohla na to jméno vzpomenout, tak mu říkala Narcis.Ten ji kvetl i v zahrádce.
Marcela Škodová
K paní Mužíkové - Timea je docela běžné maďarské jméno a taky docela hezké. Většinou mne fascinují jména, která dávají naše i zazahraniční "celebrity" svým dětem. Asi bych nechtěla syna Tryskáče (Jett Travolta) nebo dcerku Jabko...
Libuše Křapová
Ali, a teď si představ, že by potkala Vinetua :-)
Alena Tollarová
U nás žila byla - Ribanna.
Eva Mužíková
V příbuzenstvu máme holčičku Timeu ....
Jana Šenbergerová
Jako dítě jsem vnímala jméno své mladší sestry Renaty jako velmi exotické. Vůbec netuším, jak k němu rodiče přišli. Z numerologického hlediska ji docela přesně vystihuje. Vyčetla jsem to v knize Jméno a numerologie od Jitky Kadlecové. Také kniha Jméno je váš osud od Camily Karolinss je zajímavá. Před mnoha lety mě zaujalo jméno chlapce Ariel. Připomínal barokního andílka s kudrnatými vlásky. Jednoho takového znám. Už je to pán v letech, andílkovi ne příliš podobný. :-)
Jitka Hašková
Moji rodiče se znali s rodiči uvedené Pětiletky.
Věra Halátová
Pan Ježíšek byl se mnou na zájezdě na otoku Šolta v roce 1975. Znám jednu Scarlette, nedávno zemřela paní Jenička, znala jsem Noru, která se provdala za Králíka, příbuzní si vynutili pro děvče jméno Madla, jedna holčička v okolí je Orionka, jedno miminko Evelýna a jedno Lola. To Lola mi připomíná jméno zaměstnankyně nočního podniku, který navštěvoval Toulous Lautrec. Jedna Irena se nechala přejmenovat na IRA. Ale jinak mám své známé celkem normální.
Alžběta Kusá
V Olomouci provozuje prodejny textilní galanterie Bivoj Kolář, jeho jméno hrdě visí na vývěsním štítě. Pana Bivoje osobně znám a mohu vám říci, že své jméno také hrdě "nosí". Je to chlap tak jak chlap má vypadat. Pracovitý, empatický, úspěšný... Říkal, že se nikdy za své jméno nestyděl... Vyprávěl, že když se syna v jeho 18.ti letech zeptal, zdali si nechce dát druhé jméno Bivoj? tak se syn smál a říkal, že ano, že mu stejně ve škole jinak nikdo neřekne!! Takže čest krásným staročeským jménům!!!
Jarmila Komberec Jakubcová
Věro J. dík za doporučení knihy o jménech. Jméno ovlivňuje svého nositele celý život. Proto moji rodiče mi ho změnili před vstupem do škol z Ester na Jarmilu. Báli se, že mohu ve svém životě znovu zažít pogrom na Židy a podle jména se ihned pozná kdo je kdo.
Věra Ježková
Moc hezký článek. Ninel je bezva – toho nám na fakultě zatajili. :-) Zájemcům o česká jména doporučuji knížku Roberta Altmana: Osud podle jména (Levné knihy, 2005). V první části autor dokládá platnost nomenologie na příkladech prastarých slovanských aj. jmen a jmen ze Starého zákona a na křesťanských jménech svatých. Ve druhé části uvádí rozbor 222 nejčastějších českých jmen.
Dana Puchalská
Marcelo a co spojení dvou, dá se říct normálních jmen? Spolužačka se jmenovala Blanka. To je hezké jméno, ano, ale když ona měla příjmení Panenská. Byla z toho do 18 let na prášky. Pak si změnila jméno a oddychla si. Z Blanky byla rázem Jana.
Marcela Pivcová
Mně stačilo, když jsem se koncem minulého roku podívala na seznam jmen v kalendáři pro tento rok. Těch hrůzostrašných možností, jak se může dítě jmenovat, nebo dokonce, jak je již mnohé pojmenováno. Mnohé z těch jmen bych tedy nedala ani psovi nebo kočce. Ale rodiče, kteří chtějí jménem svého potomka šokovat okolí, si nejspíš vyberou.
Jana Kollinová
Zajímavý článek. Zamyslela jsem se nad příjmeními, která, pokud jsou po celebritách, život naopak ulehčí a vůbec nevadí neobvyklé jméno. Příjmení je rozhodující. :-)
Jitka Caklová
"Jména dovedou ztížit život" Copak jména, ta se dají za poplatek 50.-Kč změnit. Daleko víc dokáže ztížit život podoba dle Darwinovy teorie. I tam je změna možná, ale za podstatně větší peníze. V obou případech ale platí, když se člověk naučí být sám sebou, nehledíc na to jak ho vnímají a vedou o něm řeči, druzí, má vyhráno.
Dana Puchalská
Je to někdy zvláštní. Měla jsem spolužačku Carmen a byla přírodní blondýna,její maminka milovala operu. Taky Nivu, které nikdo neřekl jinak než sejra. A znám paní co musela pojmenovat syna po otci - Lev a příjmení bylo Žížala. Manžel znal ze školy Nšoči. A že existuje Kevin i u nás, jsem netušila. Dokud mi ho nepřivezla ukázat jeho matka. Jo tak dlouho chodila do kina na Tanec s vlky,.... Někdy rodiče mám pocit nepřemýšlí.
Zdenka Soukupová
Nikoho s podobně neobvyklým jménem neznám, ale znám jedno zvláštní příjmení. Ježíšek. Dokonce jsem s ním ještě v práci několikrát telefonicky mluvila. Něco jsme řešili a kolega mi povídá: tak zavolej Ježíškovi. Začala jsem se smát a kolegu podezírala, že se ze mě dělá legraci. Ale nakonec jsem to opravdu s Ježíškem vyřešila.
Libor Farský
Oprava - Musel jsem oželet ...
Libor Farský
Musel oželet, že se moje vnučka nemůže jmenovat Šárka. Je mi jasné, že by okamžitě dostala přezdívku "Sarka Farka". A to na celý život. :-(
Libuše Křapová
Oprava - Libore :-)
Libuše Křapová
Libire, stačilo by Alfred, a hned by bylo v okolí pozdvižení :-)
Libor Farský
Líbilo by se mi kdyby chlapci s příjmením "Samec" dali rodiče jméno "Alfa".
Jan Zelenka
Skvělé. Lidé se příliš často identifikují se svými literárními a filmovými vzory. Ukazuje to na nedostatečné rodinné sebevědomí a hlavně na nedostatek soudnosti. Není to běžné ani tak u běžné populace, jako u tzv. samozvaných elit národa. Elit ovšem v uvozovkách.
Zuzana Pivcová
Vím, že kdysi jako školačka jsem četla někde v časopise, že v zahraničí se po vypálení obce Lidice začalo toto jméno dávat dívkám, třeba Patricie Lidice X. Bylo to rozšířeno hodně v Latinské Americe. Naše půvabná učitelka klavíru v Lomnici, která přišla z Liberce, se jmenovala Elfrieda, ale asi to pak neunesla, přejmenovala se na Mirku. My jsme se sestrou vždy v Praze na návštěvě u příbuzných hledaly kuriózní jména v telefonním seznamu. Největším "úlovkem " byl tehdy koncem 60. let Narcis Samec. Pán se ale nejspíš se jménem netrápil, naopak, po několika letech už byli v seznamu muži toho jména dva, senior a junior. Někdo ze známých učil Winnetou Kudláčka.