Sloučit zdravotní pojišťovny? Odboráři nesouhlasí
Ilustrační foto: pixabay.com

Sloučit zdravotní pojišťovny? Odboráři nesouhlasí

9. 10. 2019

Ve vypjatých debatách o tom, zda je či není české zdravotnictví v krizi a kolik miliard navíc se v něm má příští rok rozplynout, se na přetřes vracejí také úvahy o sloučení zdravotních pojišťoven do jedné obří státní instituce. K těmto návrhům je však ministerstvo zdravotnictví zdrženlivé a zástupci odborů je odmítají.

Naposledy se pokusil vrátit téma slučování zdravotních pojišťoven do hry šéf komunistů Vojtěch Filip, podle kterého by se mělo začít rozpuštěním Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra a Vojenské zdravotní pojišťovny ve VZP. „Tímto krokem se přiblížíme naší myšlence existence jediné zdravotní pojišťovny,“ uvedl Filip po jednání se zástupci krizového štábu zdravotníků. Mezi požadavky štábu však slučování pojišťoven nefiguruje a proti podobným návrhům se začínají ozývat kritické hlasy.

„Se zrušením zaměstnaneckých a oborových pojišťoven nesouhlasím. Mají zřejmé opodstatnění. Jedině ony dokážou zohlednit potřeby konkrétních profesních a zaměstnaneckých skupin ve zdravotní péči i prevenci,“ argumentuje předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář.

Záměry komunistů nepadají na úrodnou půdu ani u předsedkyně Českomoravského odborového svazu civilních zaměstnanců armády (ČMOSA) Renaty Kořínkové. „Z hlediska zájmů zaměstnanců nemá existence jedné zdravotní pojišťovny logiku. Taková instituce se z podstaty nemůže nijak specializovat a na nikoho zaměřit. Vznikne-li jedna pojišťovna, bude se muset snažit vyhovět všem skupinám a ve skutečnosti nevyhoví nikomu,“ soudí šéfka ČMOSA.

Systém jedné velké Všeobecné zdravotní pojišťovny a takzvaných zaměstnaneckých pojišťoven, které tvoří jakousi její protiváhu, se v Česku ustálil v 90. letech minulého století. Původně fungovalo na trhu dokonce 27 pojišťoven, které však postupně zanikaly a fúzovaly. Nakonec jich zůstalo sedm a celý systém funguje při tomto počtu minimálně v posledních deseti letech stabilně.

Komunisté v návrzích na vytvoření jedné pojišťovny argumentují také údajnou úsporou provozních nákladů. Ty však v případě českých zdravotních pojišťoven patří k nejnižším na světě, mohou na ně podle zákona použít jen tři procenta z příjmů. Stejná tři procenta by musela vydat i případná jediná zdravotní pojišťovna, která by však musela obsloužit všech 10,6 milionu obyvatel.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA
AKTUÁLNÍ ANKETA

Budete letos hlídat vnoučata více než v předchozích letech? (Vzhledem k omezenému cestování do zahraničí)?

Ano, budu mít vnoučata na delší dobu než loni

25%

Ještě nevím

18%

Ne, bude to přibližně stejné jako v předchozích letech

30%

Vnoučata o prázdninách už delší dobu nehlídám

27%