Dovolená na stejném místě. Pro a proti
Ilustrační foto: ingimage.com

Dovolená na stejném místě. Pro a proti

15. 10. 2019

Jsou lidé, kteří tráví dovolenou léta na stejném místě. Často i ve stejném hotelu či penzionu. Někteří dokonce žádají i stále stejný pokoj. Pro někoho je to nepochopitelná věc, pro mnoho lidí ten nejlepší způsob trávení volného času.

Našli jsme krásné místo, které nám po všech stránkách vyhovuje. Tak proč zkoušet nějaká další? Už jsme procestovali hodně, chceme jistotu, že si pobyt u moře či na horách nebo v krásném městě opravdu užijeme.

Dvě kamarádky, které se přátelí od střední školy, se před třemi lety rozhodly oslavit šedesátiny společně v Římě. Našly si tam apartmán v centru města. Po příjezdu byly nadšené. Ubytování je blízko Pantheonu, v tiché uličce. Majitel je příjemný mladý muž, který se jim všemožně snažil radit a pomáhat. Vše vypadalo mnohem lépe, než na webových stránkách. Cena je více než příznivá. Dámy si tři dny v Římě tak užily, že se rozhodly, že si do Itálie budou vyrážet i v dalších letech. Celou zimu přemýšlely kam: Florencie? Benátky? Miláno? Neapol? A pak si obě tak nějak přirozeně řekly, že by vlastně zase byly nejraději v tom jejich útulném apartmánu v Římě. Zavolaly majiteli, ten si je pamatoval, dohodly se. Jely znovu. A rok poté zase.

Známí se jim diví: To vás baví jezdit na stejné místo? Ano, je to baví. Jednak je Řím město, které jen tak neomrzí, jednak je ubytování přesně to, co dámy preferují. Slušná cena, milí lidé, centrum, přitom tichá ulice. Vedle v domě obchod, o kousek dál autobusová zastávka, takže cesta z letiště není náročná.

Podobně uvažující klienty zaznamenávají i cestovní kanceláře. Často se tak chovají lidé, kteří jezdí k moři, zejména ti, kteří projeli řadu řeckých ostrovů. Když našli místo, které jim obzvláště vyhovovalo, vracejí se.

„Mojí srdeční záležitostí se stal ostrov Lefkada. Vracím se tam na stejné místo, do stejného penzionu. Dokonce jsem si tam přes zimu u majitele nechala i nějaké věci,“ říká zpěvačka Petra Janů. Dalším představitelem lidí, kteří si oblíbilo jedno místo, je muzikant Janek Ledecký. Shodou okolností i jeho okouzlila Lefkada. „Na Lefkadu jezdím od července 2004. Scházíme se tam často celá rodina. Mám to tam rád. Odpočívám tam i pracuju, stal se z toho místa náš druhý domov,“ vypráví.

Také moderátorka Iva Kubelková vypráví často a ráda, že jezdí na stejné místo do Řecka a to pod Olympskou riviéru.

Cestovatel David Else tvrdí, že vracet se na místa, která člověk už navštívil, je dobré a svědčí to o tom, že si člověk umí cestování a dovolené užívat. „Člověk často odhalí místní tajemství, seznámí se s místními lidmi, objeví a docení věci, na které při první návštěvě není čas. Někdy stačí zajít za jeden roh a objevíte hospůdku, do které se budete chtít vracet. Někdy jste na nějakém ostrově a nestihnete zajít na pláž, která se vám vryje do paměti. Prostě ji neobjevíte. Takže není vůbec nic divného, když se lidé vracejí na stejná místa,“ řekl.

Často jde o lidi, kteří s cestovními kancelářemi občas zažili něco ne moc hezkého. Hotel u rušné cesty, ve kterém se nedalo spát. Moře plné chaluh a nečistot. Příliš velkou vzdálenost apartmánu od moře. A pak se jeden rok ocitnou na místě, které přesně splňuje to, co si právě oni pod pojmem dovolená u moře představují. Mnozí si tedy stejný hotel či penzion zarezervují hned, když cestovní kancelář dá do prodeje first minut zájezdy, to znamená už teď, v říjnu. Takových lidí přibývá a právě proto bývají ta mimořádně pěkná, milá a cenově výhodná místa často vyprodána i rok dopředu.

Někdo si nedovede představit, že by jezdil léta na jedno místo.

„Naši se pomátli. Jedou po šesté na ostrov Korfu do stejného penzionu. Byl jsem tam rok s nimi, se ženou a dcerou. Je to opravdu fajn místo, ale já od dovolené čekám objevování míst nových, dobrodružství,“ říká sedmatřicetiletý Tomáš.

Jeho táta, taky Tomáš, na to říká: „Ale já také rád objevoval. Navíc jsem hodně cestoval služebně. Právě proto jsem rád, že jsme našli místo, které nám vyhovuje. Penzionek přímo u pláže, v malé tiché vesnici, do které jezdí minimum turistů. Místní nás už znají, je to podobné, jako když jezdím na chatu do Krkonoš. Těším se tam na příští léto už teď, takže jsem už nyní zaplatil zálohu.“

Takže, pokud se někomu nějaké místo vrylo do mysli a rád na něj vzpomíná, rozhodně není nic divného na tom, že se tam někdy vrátí. Klidně třeba každý rok. Hlavně se nesmí nechat ovlivnit větou: A to tě baví jezdit na stejné místo?

Hodnocení:
(4.9 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Gebauerová
Ráda poznávám nové a člověk, který jezdí jen na jedno místo, nikdy nezjistí, žže existuje ještě lepší, je to pohodlnost. Např. letos jsem byla v jednom hotelu u moře, jedna z nejhorších dovolených a mluvila jsem tam s jednou pani, která tam jezdí už 15 let. Nechápu, i na recenzních webech je tento hotel hodnocen jako špatný.
Jana Slavíková
Pro Jarmilu Komberec Jakubcovou - i když otázka nebyla pro mě, dovolím si reagovat. Ve Snoviku jsem byla letos na jaře - ubytování kvalitní, polopenze dostačující, prostředí klidné, termální bazén - doporučuji.
Jana Slavíková
Pro Jarmilu Komberec Jakubcovou - i když otázka nebyla pro mě, dovolím si reagovat. Ve Snoviku jsem byla letos na jaře - ubytování kvalitní, polopenze dostačující, prostředí klidné, termální bazén - doporučuji.
Soňa Prachfeldová
Ráda poznávám nová místa, i moje oblíbené již spoustu let si nenechám ujít alespoň na několik dnů v roce.
Zdenka Jírová
Myslím, že obojí způsob trávení dovolené má něco do sebe. Jsem pro oba způsoby. Trochu objevovat a pak se zase zklidnit na známém místě.
Růžena Kuželková
Oprava - 2x přidá,nemusí být potřeba hihi
Růžena Kuželková
Jedenkráte jsem viděla mořr(Španělsko),stačilo.My jezdíme po Čechách,každé prázdniny máme nějaký okruh s vnukem,kterému je 13,moc už si ho neužiji,ale prázdniny s babičkou si nenechá ujít.Kupuji mu "jízdenku na léto" a "provandrovali jsme spolu již kus naší vlasti,tak jsem zvědavá,zda se opět na přes rok přidá, přidá,u
Jana Šenbergerová
Jarmilo, požádala jsem tě o přátelství. Do vzkazů ti napíšu víc. Zatím múžeš nakouknout sem: https://www.i60.cz/clanek/detail/18354/slovinsko-1 Už jsme tam byli 3x a možná to dáme i v roce 2020.
Naděžda Špásová
Jezdíme dlouhé roky na stejné místo a moc nám to vyhovuje. Máme pro sebe domek s velkou zahradou a jezdí s námi i zvířata. :-)
Ilona Kolářová
2x ročně jezdíme na Šumavu na stejné místo a máme i svůj stejný pokoj,abychom navštívili svá oblíbená místa.
Jarmila Komberec Jakubcová
Jani právě jsem si objednala u Delfínu týdenní pobyt ve Slovinsku v term. lázních Snovik. Jaké máš zkušenosti? Prosím napiš Dík
Jana Šenbergerová
Dovolenou máme celý rok. :-) Po naší republice a v přilehlých zemích jezdíme po výletech a krátkodobých pobytech. Zhlédli jsme se ve Slovinsku. S cestovní kanceláří Delfín už jsme tam byli 3x a uvažujeme o tom, že se tam vypravíme i příští rok. Stejné místo pobytu a výlety, ale pokaždé za jiného počasí s různými průvodci a řidiči. Ve spojení s koupáním v termálních lázních to nemá chybu. Aspoň pro nás. O nic se nemusíme starat, jen si to plně vychutnáváme. pořád je tam co objevovat. Kvalitní ubytování a výborná kuchyně naše zážitky jen umocňuje. Jen doufáme, že tento pobyt bude i nadále v nabídce.
Lenka Kočandrlová
Jezdila jsem na chalupu na víkendy,o prázdninách,pak s dětmi a manželem,bylo to pro mne takové místo pohody,žádný spěch,klid a kochání se přírodou.No a dnes,v důchodu,se tu kochám od rána do večera už 3 roky, už žádný stres, celý rok místo z nejkrásnějších. Dovolenou někde jinde jsem neměla už 20 let,zde mám souvislou celoroční dovolenou,ani mne jiné krajiny nelákají.
Irena Mertová
Jsem ráda, že jsou místa, na které se mohu ráda vracet. A také občas vyrazím do míst nových - to se nevylučuje.
Danka Rotyková
Já se také ráda vracím na oblíbená místa. Moje srdeční záležitost je Bavorsko, konkrétně okolí Berchtesgadenu. Vždy se podíváme na ta nejkrásnější místa, nějaké nové přidáme. Je mi smutno, když z toho krásného kraje odjíždím a přeji si se ještě jednou vrátit.
Jarmila Komberec Jakubcová
Vracím se každoročně na dvě místa na světě a jsou ostrov Gran Canaria a Jeruzalém - k prvnímu ostrovu jezdím u od r. 1992 a to vždy jen do hotelu Beverly Park a Izrael je moje druhá vlast. A tak za pár dnů opět letím do milovaného města, kde prožiji týden v tiché meditaci u Zdi nářků či jiných izraelských skvostů. Ale o neznamená, že ještě nenavštěvuji každý rok jinou zemi, někdy i dvě kde jsem nikdy nebyla.
Jarmila Fialová
Tolik času nemám,abych se vracela na stejná místa.Chci poznat co nejvíc v naší zemi.
Zuzana Pivcová
Já jsem z těch, kteří se rádi vracejí tam, kde se jim líbilo. Viz v posledních letech Albánie. No, a u nás samozřejmě Týn nad Vltavou, bez toho to nejde. :-D
Hana Rypáčková
Rádab jezdím opakovaně na oblíbené místo...
Dana Puchalská
Když si nějaké místo oblíbím, nevidím důvod jezdit jinam. Pořád tam je něco k objevování.
Dana Kolářová
…A to tě baví jezdit na stejné místo?... Baví.
Hana Nováková
Moji rodiče jezdili do Krkonoš od roku 1953 každý rok v létě i v zimě až do roku 1987 kdy tatínek umřel, maminka pak tam i smým synem jezdila ještě několik let, ale to už je v létě. Vždy odjížděla se slzami v očích a těšila se za rok na shledání s milovanými Krkonošemi. Úžasně jí hory nabíjely a nehledě k tomu, po dobu dovolené si užila i svých přátel, kteří tam bydleli.Ještě když jí bylo víc jak 80 jsme ji vzali na jednodenní výlet do Špindlu, celou cestu zpět ani nepromluvila, jen oči měla plné slz. Jakou sílu mnoha okamžiků měly vzpomínky na cesty do Špindlu za ta léta, to jsme si docela ani nedovedli představit...