Francká cesta bez poutnické hole
FOTO: Delfin travel

Francká cesta bez poutnické hole

19. 10. 2019

Francká cesta neboli Via Francigena či Camino de Rome je jednou ze starodávných poutních cest. Poutníky vede z anglického Canterbury, protíná Francii a Švýcarsko a pokračuje do Itálie, kde končí v Římě.

K nejatraktivnějším úsekům patří toskánská část pyšnící se nejen historickými městy jako Florencie nebo Pisa, ale i vinicemi a olivovými háji, které mají stejné kouzlo.

Itinerář Francké cesty pochází z daleké historie
V 10. století putoval touto cestou arcibiskup Sigeric the Serious z Canterbury poté, co v Římě převzal pallium z rukou papeže. Z cesty si vedl pečlivý záznam, který posloužil mnohem později v roce 1985 italskému archeologovi Giovanni Casellimu. Ten podle něj vytvořil itinerář poutní cesty, jenž je dodnes následován mnoha věřícími i turisty.

Ze záznamů arcibiskupa Sigerica nic nenasvědčuje tomu, že by cesta byla nová. Její historie tedy pravděpodobně sahá ještě mnohem dále. Stejně jako proslulá pouť Camino de Santiago i Francká cesta navádí poutníky do jedněch z nejkrásnějších míst Evropy. Kromě samotného Říma patří k nejzajímavějším zastávkám například Kent a Doverské útesy, oblast Champagne ve Francii, Ženevské jezero, Apeniny nebo právě italské Toskánsko. V roce 1994 byla Francká cesta Radou Evropy jmenována Evropskou kulturní cestou.

Foto č. 1.jpg

 

Evropská kulturní cesta
Via Francigena je velmi rozmanitá. Některé její části byly již dávno v minulosti vydlážděny kamennými bloky, a jak čas běžel, střídali se na ní cestovatelé na koních se skutečnými poutníky. Stejně tak cesta neměla jen jednu jedinou trasu – její úseky se různě měnily, většinou podle toho, jak se rozvíjel, nebo naopak upadal obchod. Rod Lombardů financoval údržbu a obranu úseků silnic přes své území jako obchodní cestu na sever od Říma. I proto se stezka vyhýbala nepřátelským městům, jakými byla například Florencie.

Dnes je pro turistické poznávací účely Francká cesta naopak do nejznámějších měst Toskánska směřována. Putování po ní ukazuje romantickou krajinu, mystické památky, historická města zapsaná v UNESCO, stejně jako zapomenuté vesničky nebo túry s okouzlujícími výhledy do krajiny. Neopomíná Florencii, metropoli Toskánska a město rodu Medicejských ležící na břehu řeky Arno, Pisu s její šikmou věží nebo barevné Cinque Terre.

Foto č. 2.jpg

 

I přesto, že všechna jmenovaná místa jsou přeplněnými turistickými destinacemi, stále ohromují svou krásou. Především v oblasti Cinque Terre je navíc možné najít vesničky a městečka turismem tolik nepoznamenaná, kde poznáte skutečný život místních obyvatel, například Montepulciano, Colle di Val d'Elsa a jiné. Oblast je posetá vinicemi, olivovými háji a zemědělskými usedlostmi. Příjemné posezení se nabízí ve vinařstvích, odpočinek pak ve stínu poutních kostelů a středověkých klášterů.

Foto č. 3.jpg

 

Historické skvosty San Gimignano a Siena
K méně známým, ale přitom nejatraktivnějším městům Toskánska patří Siena a San Gimignano, kterému se díky zachovaným středověkým věžím městských paláců přezdívá rovněž „toskánský Manhattan“. Panorama města se 14 z původních 72 věží připomíná newyorské mrakodrapy. Nejvyšší z nich dosahuje výšky 54 metrů. Dnes je San Gimignano zapsáno na seznamu UNESCO stejně jako další poutní zastávka Siena.

Srdcem Sieny, pověstné krásnou gotickou architekturou, je Piazza del Campo. Na netradičně zakřiveném náměstí stojí radniční palác Palazzo Pubblico se svou dominantou, věží Torre del Mangia, a v červenci a srpnu se zde konají slavné koňské závody Palio di Siena. Za pozornost stojí také velkolepá katedrála Duomo di Siena a Museo Civico.

Při putování Toskánskem není dnes potřeba mít na zádech batoh a v ruce poutnickou hůl. Krása navštívených míst se díky specifické atmosféře zapíše do paměti stejně neměnně.

Foto č. 4.jpg

Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.