Lži a nesprávné postoje ke stárnutí. Co s nimi?
Ilustrační foto: ingimage.com

Lži a nesprávné postoje ke stárnutí. Co s nimi?

30. 10. 2019

Všichni jsme je slyšeli, možná je dokonce pomáháme udržovat, vžité postoje ke stáří, které nás přinejmenším omezují, ale mohou nám po šedesátce dokonce celkově pokazit dobrý pocit ze života.

Některé mýty o stárnutí a starším věku jsou hluboce zakořeněny v naší kultuře a jen obtížně se jich zbavujeme. Ale abychom i ve starším věku stále vedli zdravý, produktivní a aktivní život, měli bychom se alespoň pokusit různé postoje ke stárnutí přehodnotit svým příkladem.

Zde je tedy pár nejpopulárnějších tvrzení o starším věku, která nás mohou značně ovlivnit. V myšlení i ve způsobu života.

Stárnutí znamená zpomalování
Je snadné tomu uvěřit, někdy to je dokonce pohodlné, použít stárnutí jako vklouznutí do sedavého způsobu života pod heslem: Já už mám přece nárok na odpočinek. Ale tisíce seniorů tenhle mýtus každodenně vyvracejí. Cvičí jógu, gymnastiku, jezdí na kole, chodí na túry, tančí nebo plavou, hrají míčové hry.  Nemusíte být žádní vrcholoví sportovci, pokud jste ani v mládí nebyli, ale je řada příležitostí, kdy můžete dokázat, že se snahou a trochou disciplíny se udržíte fyzicky déle ve formě.

Ztráta paměti je nevyhnutelná
Demence a další neurodegenerativní choroby kradou paměť a samostatnost a vyžadují odpovídající léčbu. Avšak jsou způsoby, které prodlužují dobrou funkci mozku a posilují paměť, i když léta běží. Mozek není sval, ale jeho funkce vyžaduje stejně jako svaly aktivitu. Různé hry, výuka jazyků, tvořivost, sociální interakce a zdravá strava bohatá na antioxidanty a Omega-3-mastné kyseliny zlepší vaši šanci žít déle s dobře fungujícím mozkem.

Sexuální touhy vyhasínají
Romantika, vášeň a sexuální touhy jsou věci spojené s mládím, ale nemusí být omezeny jen na dřívější roky. Mnoho starších dospělých žije zdravě, sexuálně aktivně a často najde pravou lásku až později v životě. Jde jen o to být otevřený a emocionálně přístupný.

Přírůstek na váze je normální součástí stárnutí
Méně aktivní životní styl, změny v hormonální rovnováze, nesprávná výživa mohou mít za následek váhový přírůstek. Naše tělo nespaluje kalorie jako kdysi, ale to neznamená, že nemůžeme zůstat fit a zdraví a udržet si váhu. Chce to jen trochu více motivace a kázně. Denní fyzická cvičení jako chůze, jízda na kole nebo i tanec spalují kalorie. Jóga, pilates nebo aerobik rozvíjejí a posilují ochablé svaly a ty pak udržují naše tělo pevné a zároveň i zrychlují metabolismus.

Jsme odsouzeni k tomu dožít v samotě
Strach z toho, jak jednou skončíme, nás dlouhodobě deptá a otřásá naší sebejistotou. Ale časy se mění. I ve vyšším věku se můžete setkávat se zajímavými lidmi, najít vhodnou společnost a dokonce i možnost být v kontaktu s těmi, které známe už řadu let, je teď z časových důvodů mnohem snazší než dřív. Lze samozřejmě využít i různé webové stránky pro získání přátelství na dálku, různé srazy a dokonce i seznámení. Sociální média poskytují svobodný, příjemný a dosažitelný způsob, jak zůstat v kontaktu s lidmi.

Takže, zbavte se příklonu k obecně zakořeněným tvrzením, co to je stárnutí a co negativního přináší, a nahraďte ho vlastním příkladem, jak je možno stárnout jinak - zdravěji, aktivněji a cílevědoměji.

A co vy, podléháte mýtům o stárnutí? Jaké další mýty spojené se stárnutím jste ještě slyšeli? Jak vidíte svou budoucnost? Líbí se vám heslo Ve zdravém těle zdravý duch? Podělte se s ostatními o své zkušenosti a názory.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(4.9 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ladislava Mikendova
Myslím,že člověka úžasně obohacuje,že i když už dosáhl pokročilého věku,je stále je stále užitečný pro své okolí.Zjistila jsem, že v našem domě,který byl uveden do provozu v roce 1966, jsem poslední obyvatel který tu od začátku bydlí. No a při odchodu do důchodu jsem se nechala přemluvit k převzetí funkce správce.Náš dům a jeho problémy znám dokonale /přivedla jsem ho k regeneraci za 8 milionů/ a stále případně jednám s firmami ,provádějícími různé práce .Nutí mne to být stále v obraze s předpisy a těší mě,když firemní pracovníci řeknou,že akce byla perfektně připravena a že jsou v našem domě ,na rozdíl od toho,s čím se jinde setkávají,lidé milí a vstřícní a já to vnímám tak,že jsem pro obyvatele domu k dispozici. A tak se stál cítím aktivní.
Jitka Caklová
...nepřecení a nežádá to ani od druhých.
Jitka Caklová
Nikdo, kdo má zdravého ducha, své síly nepřecení.
Jitka Caklová
Se zdravou duší jde ruku v ruce zdravé tělo a pokud člověk tělu dává, co si tělo žádá, tedy pokud umí naslouchat, není problém, ani v pokročilém věku, setrvat a zvednout se z polohy na titulní fotografii.
Jitka Hašková
Také souhlasím s Mirkem Hahnem. Napsal to výstižně.
Danka Rotyková
Pan Mirek to napsal výstižně, vnímám to stejně.
Věra Ježková
Dtto Mirek. :-)
Dana Puchalská
Dtto jako Mirek, Ivana... Každý by měl přeci znát své limity a o tom to je.
Eva Mužíková
Já s kondicí a se zdravým duchem zatím problém nemám. Mám spoustu pohybu, setkávám se s pozitivně naladěnými lidmi, mám své " psychické berličky ", pejsky. Ale přiznávám se a to je asi v tomto věku normální, že se občas do hlavy vloudí myšlenka - jak to bude dál? Ale dělám vše, včetně zodpovědného přístupu ke svému tělu, aby mi tento " stav " vydržel co nejdéle. a ještě jednou takovou radostí jsou přátelství zde na íčku. Třeba dnešní příspěvky k mé rýmovačce mne hodně potěšily.. :))) Bertice
Jitka Caklová
1/ Nepodléhám žádným mýtům. 2/ Pro mne je mýtus, že bez různých produktů, obzvláště středomořské stravy a jiných potravinových doplňků odkudkoliv ze zahraničí, nebudu zdravá. 3/ Dobře :-) 4/ Heslo jsem si změnila na "Se zdravým duchem jde ruku v ruce zdravé tělo." 5/ Ve svých článcích a příspěvcích se o své zkušenosti dělím stále :-) Žiji přítomností!
Růžena Kuželková
Líbí se mi příspěvek p.Mirka,je v něm obsaženo vše,co si myslím i já,víc k tomu není co dodat
ivana kosťunová
Příliš nad tím nepřemýšlím, ale neustále plánuji dopředu, co všechno bych chtěla ještě stihnout. K údivu veškerých svých vrstevníků.
Zuzana Pivcová
Souhlasím s Mirkem, zrovna nedávno zemřel na následky infarktu jeden historik, který k nám chodil v archivu do studovny. Osudnou se mu stala jeho milovaná cyklistika, ovšem přecenil své síly. Bylo mu 57 let.
Mirek Hahn
Nepodléhám mýtům o stárnutí a ani mýtům o nestárnutí a přemotivovaných seniorech. Stárnutí znamená zpomalování ale zpomalování neznamená sedavý způsob života. Stačí rozumně porovnat svoje skutečné možnosti se svým očekáváním. Každou chvíli slyším nebo čtu o nějakém svém vrstevníkovi, který měl vůli silnější než rozum a uhnal si na kole nebo v horách infarkt, protože chtěl být zdravě aktivní...., jen neuměl rozpoznat svoje limity.