Lži a nesprávné postoje ke stárnutí. Co s nimi?
Ilustrační foto: ingimage.com

Lži a nesprávné postoje ke stárnutí. Co s nimi?

30. 10. 2019

Všichni jsme je slyšeli, možná je dokonce pomáháme udržovat, vžité postoje ke stáří, které nás přinejmenším omezují, ale mohou nám po šedesátce dokonce celkově pokazit dobrý pocit ze života.

Některé mýty o stárnutí a starším věku jsou hluboce zakořeněny v naší kultuře a jen obtížně se jich zbavujeme. Ale abychom i ve starším věku stále vedli zdravý, produktivní a aktivní život, měli bychom se alespoň pokusit různé postoje ke stárnutí přehodnotit svým příkladem.

Zde je tedy pár nejpopulárnějších tvrzení o starším věku, která nás mohou značně ovlivnit. V myšlení i ve způsobu života.

Stárnutí znamená zpomalování
Je snadné tomu uvěřit, někdy to je dokonce pohodlné, použít stárnutí jako vklouznutí do sedavého způsobu života pod heslem: Já už mám přece nárok na odpočinek. Ale tisíce seniorů tenhle mýtus každodenně vyvracejí. Cvičí jógu, gymnastiku, jezdí na kole, chodí na túry, tančí nebo plavou, hrají míčové hry.  Nemusíte být žádní vrcholoví sportovci, pokud jste ani v mládí nebyli, ale je řada příležitostí, kdy můžete dokázat, že se snahou a trochou disciplíny se udržíte fyzicky déle ve formě.

Ztráta paměti je nevyhnutelná
Demence a další neurodegenerativní choroby kradou paměť a samostatnost a vyžadují odpovídající léčbu. Avšak jsou způsoby, které prodlužují dobrou funkci mozku a posilují paměť, i když léta běží. Mozek není sval, ale jeho funkce vyžaduje stejně jako svaly aktivitu. Různé hry, výuka jazyků, tvořivost, sociální interakce a zdravá strava bohatá na antioxidanty a Omega-3-mastné kyseliny zlepší vaši šanci žít déle s dobře fungujícím mozkem.

Sexuální touhy vyhasínají
Romantika, vášeň a sexuální touhy jsou věci spojené s mládím, ale nemusí být omezeny jen na dřívější roky. Mnoho starších dospělých žije zdravě, sexuálně aktivně a často najde pravou lásku až později v životě. Jde jen o to být otevřený a emocionálně přístupný.

Přírůstek na váze je normální součástí stárnutí
Méně aktivní životní styl, změny v hormonální rovnováze, nesprávná výživa mohou mít za následek váhový přírůstek. Naše tělo nespaluje kalorie jako kdysi, ale to neznamená, že nemůžeme zůstat fit a zdraví a udržet si váhu. Chce to jen trochu více motivace a kázně. Denní fyzická cvičení jako chůze, jízda na kole nebo i tanec spalují kalorie. Jóga, pilates nebo aerobik rozvíjejí a posilují ochablé svaly a ty pak udržují naše tělo pevné a zároveň i zrychlují metabolismus.

Jsme odsouzeni k tomu dožít v samotě
Strach z toho, jak jednou skončíme, nás dlouhodobě deptá a otřásá naší sebejistotou. Ale časy se mění. I ve vyšším věku se můžete setkávat se zajímavými lidmi, najít vhodnou společnost a dokonce i možnost být v kontaktu s těmi, které známe už řadu let, je teď z časových důvodů mnohem snazší než dřív. Lze samozřejmě využít i různé webové stránky pro získání přátelství na dálku, různé srazy a dokonce i seznámení. Sociální média poskytují svobodný, příjemný a dosažitelný způsob, jak zůstat v kontaktu s lidmi.

Takže, zbavte se příklonu k obecně zakořeněným tvrzením, co to je stárnutí a co negativního přináší, a nahraďte ho vlastním příkladem, jak je možno stárnout jinak - zdravěji, aktivněji a cílevědoměji.

A co vy, podléháte mýtům o stárnutí? Jaké další mýty spojené se stárnutím jste ještě slyšeli? Jak vidíte svou budoucnost? Líbí se vám heslo Ve zdravém těle zdravý duch? Podělte se s ostatními o své zkušenosti a názory.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(4.9 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA
AKTUÁLNÍ ANKETA

Budete letos hlídat vnoučata více než v předchozích letech? (Vzhledem k omezenému cestování do zahraničí)?

Ano, budu mít vnoučata na delší dobu než loni

26%

Ještě nevím

19%

Ne, bude to přibližně stejné jako v předchozích letech

29%

Vnoučata o prázdninách už delší dobu nehlídám

26%