Tip na výlet: Posvátná hora boha pastýřů Velese
FOTO: autorka

Tip na výlet: Posvátná hora boha pastýřů Velese

7. 11. 2019

Tou posvátnou horou je, jak asi víte, vrch Velíz nad Kublovem ve Středních Čechách. Byl osídlen už v pravěku, a to Kelty i později Slovany.

Cesta podzimními lesy k Velízu je krásná. Nahoru vede dost příkrá úzká silnice, takže obvykle jezdíme oklikou lesní cestou a příkrou silnicí dolů pak zpátky (každoročně na dušičky).

V lesích na Velízu zajali podle Kosmovy kroniky zrádní Vršovci přemyslovského knížete Jaromíra (r.1003), mučili ho a pak ho přivázali k velkému pařezu a skákali přes něj s koňmi a strefovali se do něj šípy. Byl zachráněn svou družinou a posléze nechal na vrcholu kopce postavit kapli sv. Jana Křtitele. Jinak tam bývala i malá osada, klášter a probošství. Za husitských válek byl ovšem klášter vypálen. Tolik obecně známá historie.

Letos jsme měli možnost si prohlédnout i vnitřek kaple, kde se v současné době konají občas koncerty. Pověstný pařez, na kterém byl zneuctěn Jaromír, měl být zazděn za oltářem podle vzpomínek místních, ovšem v odkryté díře byla tma, žádný pařez jsme neviděli, takže nejspíš už zetlel - aby ne, po tolika letech…

Zato malbou prosvítají ještě semtam fresky a zajímavé je neobvyklé ztvárnění křížové cesty akademického sochaře Karla Stádníka.

A vloni jsme na Velízu dokonce měli možnost si prohlédnout i vnitřek historické chaloupky, ve které žila v minulých stoletích rodina starající se o místní hřbitov, a v chaloupce zachovalou tzv. černou kuchyni. Nejenom ta vyhřívala dříve chaloupku – ale i přilehlá místnost k ní, ve které se chovala dobytčata, jak bylo zvykem.

V Kublově nikdy nemineme jen tak ještě jednu chaloupku, a sice tu J. L. Zvonaře, místního rodáka a českého hudebního skladatele (jeho píseň Čechy krásné, Čechy mé měla být původně naší hymnou, ale zvítězil F.J. Škroup svou písní Kde domov můj). Dovnitř ani teď nemusíme, i když se tam chystáme. Důvod je ten, že víme, jak chaloupka uvnitř vypadá, tedy vypadala, než přešla do majetku místního úřadu, protože byla donedávna obydlená. Teď by tam ovšem mělo být vytvořeno Zvonařovo muzeum. Pro zajímavost ještě sdělím, že chaloupka hrála v našem českém oscarovém filmu Zdeňka Svěráka Kolja.

Z různých vyprávění pamětníků z tohoto kraje mne zaujalo jedno – o tajemném „hvízdavém hadu“ – hvízdákovi, který se měl v těchto končinách vyskytovat, a sice konkrétně u Úpořského potoka, který pod tajemnými rozvalinami hradu Týřov ústí ve Skryjích do Berounky. Není to pověst, ale skutečnost, protože tohoto hada lidé viděli na vlastní oči a bylo to zaznamenáno i v rodinných kronikách.

Očitá svědkyně prý vyprávěla, jak v mládí, někdy kolem roku 1900, žala trávu v Úpoři a neustále slyšela kolem sebe podivné hvízdání fijú, fijú.. domnívala se, že na ni takto hvízdají lesní dělníci. Když potom zdvihla oči, strnula…na větvi mladého dubu byl stočen velký had tlustý jak paže. Na nic nečekala a pádila pryč do protějšího svahu, kde pracovali dělníci. Náhodou byl přítomen i hajný, který se vydal na popsané místo a hada zastřelil. Had hvízdák se prý u nás ale skutečně vyskytuje a není to žádná pověst – i když o něm pověsti šly – hlavně ta, že se jedná o hadího krále, který láká poutníky do své jeskyně a tam mu prý pak musí sloužit.

Naštěstí jsme žádného „hvízdáka“ na Velízu, ani ve Skryjích a nikde jinde nikdy nepotkali a nebyli jsme tak donuceni mu sloužit, protože to bych asi nepřežila.

Hodnocení:
(5.2 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Tollarová
Musím přiznat, že o Velízu jsem v životě neslyšela. Podívala jsem se do mapy, kde to je. Tento kraj vůbec neznám, přestože to nemám zase tak daleko. Mám do dohánět.
Marie Novotná
V republice je mnoho tajemných míst a toto bude jedno z nich a mně neznámých.Děkuji za představení hezkého místa.
Marie Seitlová
Zajímavý tip na výlet s pěknými fotkami.
Irena Mertová
Hezký článek, hezké fotky. :-) Podle Wikipedie zde byl kdysi uctíván Slovany bůh Veles, ochránce pastýřů a stád, zjevující se někdy i v podobě hada. O něm např. zpívá píseň Tomáš Kočko - dala jsem do videí.
Eva Mužíková
Hezké vyprávění, krásné fotky.
Jitka Hašková
Zajímavý tip na výlet. Děkuji.
Hana Rypáčková
Moc hezké. Kdysi dávno jsme chodili na Skryje pro trilobity.
Mirek Hahn
Vydrápal jsem se pěšky až nahoru.... i Velese jsem viděl :-)
Soňa Prachfeldová
Mám moc ráda takové povídání o místech opředených pověstmi a tajemstvím. Moc pekne, včetně fotek.
Zuzana Pivcová
Že byli ve středních Čechách Keltové, mám jisté povědomí, ale tenhle výlet je pro mě neznámý. Mám ráda i různé pověsti, pokud nejsou příliš děsivé.
Hana Nováková
Díky za článek i procházku podzimem a sakrální stavbou...
Dana Puchalská
Vida, takové zajímavé místo. Ani já jsem tam nikdy nebyla. Moc krásné fotografie. A teď už vím, kde byla ono krásné stavení z filmu Kolja.
Naděžda Špásová
Tak tam jsem nikdy nebyla, ráda jsem poznala nové, moc zajímavé místo. Hezké fotky. :-)