Turrón aneb Vánoce na španělský způsob
Ilustrační foto: pinterest.com

Turrón aneb Vánoce na španělský způsob

9. 12. 2019

Sladká pochoutka, která částečně připomíná turecký med, je pro Španěly něčím podobným, jako jsou pro nás kokosky, vanilkové rohlíčky či linecká kolečka. Tato sladkost se chystá především na Vánoce, ale to neznamená, že se nedá koupit po celý rok.

Jde o typickou španělskou lahůdku, takže se dá okusit i v létě v turistických letoviscích u moře nebo v obchodech se suvenýry a dobrotami na španělských letištích. Ale Španělé si ji spojují především s Vánocemi.

Základem je cukr, med a mandle, ale jako už to u takzvaně typických jídel bývá, v každé oblasti se dělá trochu jinak, každá rodina má svůj tak trochu speciální recept a každý Španěl je schopen se pohádat o to, jaký má ten zaručeně správný turrón být. Tedy podobná situace, jako když třeba přijde řeč na český bramborový salát. Tisíce variant, tisíce chutí, ale nejlepší je ten, který dělá každý z nás.

Ve Španělsku se turista s největší pravděpodobností setká s vyprávěním o tom, že dějiny turrónu sahají do patnáctého století do oblasti kolem města Alicante. Tuto oblast ovládali Maurové, ale po vítězství křesťanů ji museli opustit. Turrón je poněkud přetvořená chalva, kterou Maurové s oblibou  mlsali a je typická pro arabské národy. Španělé si na ni zvykli, ale protože se jim nechtělo mlsat něco, co jim přinesli okupanti, potřebovali si udělat lahůdku svou, vlastní, národní. Mezi námi, u tohoto typu sladkostí je těžko rozeznat rozdíly. Chalva, turrón, turecký med, všude je zákad stejný: med, mandle, cukr, někde máslo, někde jiné druhy oříšků.

Faktem však je, že turrón se stal typický španělským jídlem a je škoda ho neokusit, pokud člověk do Španělska vyrazí. Pokud se tam ocitne v období Vánoc, turrón ho prostě nemine. Má dvě podoby. Jeden je tvrdý a původně se vyráběl v Alicante, druhý měkký, jehož původ je situován do nedalekého města Jijona. Ten měkký připomíná spíše nugát, zatímco na tom tvrdém se dají docela dobře vylámat zoubky.

Jak už to u takových jídel bývá, časem vznikly nejrůznější druhy. Ve Španělsku se s nimi setkáme nejen na vánočních stolech v každé rodině, ale také jako se zákusky v kavárnách nebo prostě jako se zabalenými cukrovinkami v supermarketech. A je na každém, jakou příchuť si zvolí. Nyní se vyrábějí turróny kokosové, mandlové, karamelové, citronové, pomerančové, jahodové. Zkrátka, z turrónu je byznys a turisté jsou po něm jako diví.

Na okraji města Jijona dokonce vzniklo Muzeum turrónu, ve kterém se turisté mohou dozvědět o všem, co s touto pochoutkou souvisí.

Takže, pokud se někdo na dovolené setká s turrónem zabaleným  tak, aby jeho trvanlivost byla co nejdelší, klidně si ho může nechat na vánoční stůl a typické české vánoce si ozvláštnit něčím exotickým. Ale spíše to dopadne tak, že ho zbaští hned po příjezdu domů. Turrón je totiž proklatě dobrý.

Hodnocení:
(5.3 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jaroslav Charvát
Moc příjemná připomínka, celkově ve Španělsku - čím sladší tím lepší. Na Balearech také. To více milují ženy. Vzpomínka milá na naše dovolené a na trvale sladká ústa. Děkuji.
Svatava Páleníková
Na ty zuby, jako paní Ježková, jsem pomyslela hned, když jsem viděla fotografii. Ale ráda si čtu o zvycích i gastronomii z různých koutů světa, takže jsem si aspoň vychutnala pěkný článek.
Jana Šenbergerová
Kdysi bych si s chutí dala, dnes jsem si aspoň vzpomněla, jak mi kdysi chutnal turmed.
Věra Ježková
Vypadá úžasně a určitě i stejně chutná. Umím si ale představit, jak by na něj reagovala vyndavací část mého chrupu. :-)
Dana Puchalská
Ano je to sladké jako cumel, jak se říká.
Dana Kolářová
Aja, jaj, to je určitě sladké až přesladké. :-)