Zmrzlé nohy pomůže zahřát i mikrotenový sáček
Zimní procházka. Foto: www.pixabay.com

Zmrzlé nohy pomůže zahřát i mikrotenový sáček

17. 12. 2019

Ochladilo se a do těla se začal zakusovat nepříjemný chlad. Máme pro vás několik tipů, jak se rychle zahřát.

  1. Ostřejší jídlo

Přizpůsobte zimnímu období i stravu. Například je dobré zařadit do jídelníčku pikantní koření a polévky. Znalci vědí, že v zimě je vhodné doplňovat energii z tuků, takže si s sebou na výpravy berou trochu špeku nebo ořechů. 

  1. Otužování a sauna

Velice účinně můžete trénovat tělo proti chladu po celý rok správným otužováním. Stačí dát si vždy na závěr sprchování chladnější vodu, ti odvážnější pak zamíří do řeky či do rybníka. Dalším skvělým způsobem je saunování, po kterém ovšem musí následovat řádné zchlazení. 

  1. Zahřejte se vlastním dechem

Pokud se potřebujete rychle zahřát, můžete vyzkoušet metodu krátkého rozdýchávání podle Wim Hofova. „Nejprve se 30krát zhluboka nadechněte až pod klíční kosti a plynule vydechujte. Začne se vám motat hlava a vaše tělo bude spalovat přebytek kyslíku. Bude vám teplo, ale tím to nekončí. S posledním nádechem jen malinko upusťte a držte bez dýchání do maxima. Třeba minutu, minutu a půl. Nebojte, tělo má kyslíku dost, a takto aktivujete užitečné nevědomé procesy. Až budete lapat po dechu, dejte si jen jeden hluboký nádech a po něm vydržte dalších 20-30 s nedýchat. Pak malá pauza, a ještě si to můžete 2krát zopakovat,“ radí outdoorový specialista Vít Hruška. 

  1. Svalové zatínání

Anebo se zkuste zahřát tím, že zatnete co nejvíc svalů. Rozkročte nohy na šířku ramen a začněte zatínat do země prsty na nohou. Zatněte i lýtka, kolena, stehna, hýždě, zmáčkněte břišní svaly, záda, přitáhněte krk, skousněte, zpevněte ruce a nehty si zaryjte do dlaní. V téhle maximální tenzi celého těla vydržte 3–5 sekund a pak co nejrychleji povolte. Zopakujte ještě 10krát a ucítíte, jak se zahříváte. 

  1. Pozor na hlavu

Tepelný komfort nám z velké části zajistí kvalitní termo prádlo, ať už syntetické či z merino vlny, pořádná mikina a bunda. Vždy bychom měli myslet na čepici a šátek, protože skrz hlavu uniká až 20 % tepla. Velkým problémem bývají i promrzlé prsty. Nejlépe je zahřejí rukavice palčáky, případně ty s odklápěcí chlopní. Pro velké zmrzlíky jsou dokonce k dostání elektricky vyhřívané modely rukavic. 

  1. "Přenosná sauna" z igelitu

V zimě bývá někdy složité udržet nohy v teple. Podstatné je pořídit si kvalitní boty, ideálně membránové v kombinaci s kůží, a nezapomínat na pravidelnou impregnaci. Důležité jsou i vhodné ponožky, skvěle budou fungovat jak ty ze silného merina, tak i ty s membránou. Zajímavým trikem, jak si zahřát nohy, je použití igelitových sáčků. Nikdy byste nevěřili, jak vám takový obyčejný mikrotenový sáček dokáže zlepšit zimní výšlap. Taková "přenosná sauna" sice povede k tomu, že se vám noha trochu zapaří, ale v zimě to nebývá takový problém a mnohonásobně víc oceníte relativní sucho a hlavně teplo.

Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Vitvarová
Já když jsem byla malá a chodila sáňkovat, tak mi můj děda dělal z novin onuce a nohy jsem měla pěkně v teplíčku.
Dana Puchalská
Manžel je používá v krajním případě hodně dlouho.
Jarmila Komberec Jakubcová
Dík za dobrou rada, ta se vždy hodí a ty sáčky by mi nikdy nenapadly. Vyzkouším na treku.
Danka Rotyková
Mikrotenové sáčky pro zahřátí nohou - to se mi líbí. Děkuji za jednoduchou radu.
Libuše Křapová
My je používali dříve, když byly boty docela nekvalitní a prosakovalo do nich vlhko. Takový sáček, to byla věc :-)
Jana Šenbergerová
Každá rada dobrá, jen si je všechny pamatovat. :-)
Marie Novotná
Mikrotenové sáčky jsem používala do bot už při cestování s dětmi a pak i s vnoučaty. Ideální. Nepromoknou a zahřeji.