Advent zpravidla ukáže, jaký má kdo přístup k životu
Ilustrační foto: ingimage.com

Advent zpravidla ukáže, jaký má kdo přístup k životu

2. 12. 2019

Zatím jsem nestihla. Už mám nakoupeny aspoň některé dárky. Ještě musím… Tyto věty zní v adventní době často. Jsou s ní spojeny i podivuhodná slovní spojení jako vyřešit dárky, vyřešit Vánoce. Jde o čas, kdy lidé něco řeší, něco musí, něco stíhají.

Na začátek odposlechnutý hovor dvou žen ve věku kolem sedmdesátky.

„Moje snacha si neustále stěžuje, že nic nestíhá. Říká, že letos vůbec neví, jak Vánoce vyřeší.“
„To spojení ‚řešit Vánoce‘ říká i moje vnučka. Je doma s jedním děckem, pračka jede, sušička jede, myčka jede, mixér jede, na nákup jezdí autem, přesto pořád nestíhá a stěžuje si, jak toho je na ni moc. Zhruba od půlky listopadu se její nervozita stupňuje a neustále všechny kolem sebe ubezpečuje, že letos nestíhá Vánoce zorganizovat.“
„Co ty ženské blbnou? Pamatuješ, jak jsme stávaly frontu na kapry, na mandarinky, na všechno? To byly ztráty času, ale co ony s tím časem dělají?“
„Nevím. Chtějí mít asi Vánoce perfektní, jako z časopisu. Já dala na stůl ubrus, řízky, pak jsme si dali dort a byli jsme spokojeni. Na stromku byla kolekce a staré ozdoby a děcka byly nadšené. Dnes moji mladí od listopadu přemýšlejí, v jakém stylu a barvě Vánoce takzvaně pořeší, jak je nyní v módě říkat.“

Adventní čas je doba, ve které se zpravidla ukáže, jaký má kdo přístup k životu. Zdaleka totiž nejde jen o čas předvánoční, nýbrž o čas, kdy se projeví, co je kdo zač. Jestli trpí touhou po dokonalosti a obdivu nebo zda je spíše flegmatik. Zda jde o hospodyňku, kterou příprava vánočních dobrot uvádí do stavu radosti nebo o pohodářku, která raději vše koupí a volný čas tráví couráním po horách.
„Setkávám se s ženami, pro které je příprava Vánoc jakýmsi testem postavení v rodině i ve společnosti. Jestliže to někoho naplňuje a má odezvu okolí, je to v pořádku. Jestliže se ale žena kvůli tomu stresuje a navíc její rodina o perfektně vyzdobený dům, sterilní pořádek a hromady jídla příliš nestojí, je to často zdroj problémů,“ říká terapeutka Kateřina Novotná.

Podobnou zkušenost má i farářka Martina Viktorie Kopecká, která uvedla: „Setkávám se s ženami, které chtějí být tak dokonalé, až se tím ničí. Zvládají rodinu, náročnou práci, zabývají se dobročinností a stále přemýšlejí, co by ještě měly dokázat, jestli by třeba neměly vylézt na Mount Everest. Jsem ráda, když aspoň některé z nich časem dojdou k závěru, že honit se za takzvanou dokonalostí smyslem života opravdu není.“

Lidé, kteří jsou nyní v seniorském věku, jsou velmi často zastoupeni mezi těmi, kteří adventní čas spojen s honičkou a stresem nemají. Právě senioři se v tomto směru zdají být často těmi, kteří mají k Adventu umírněný přístup, ba si ho dokonce spojují výhradně s věcmi příjemnými.

„Manželka byla zvyklá od listopadu péct hromady cukroví, shánět dárky a uklízet barák. Nikdy jsem nepochopil, proč se musí koncem listopadu vymýt všechny hrnky, sklenice, vyprat záclony. Nicméně jsem to poslušně činil. Když syn založil vlastní rodinu a Vánoce jsme se ženou začali trávit sami, jela v té posedlosti dál. Jednou jsem si s ní sedl a promluvil na toto téma. Nejdříve nechápala, pak mi dala za pravdu, že bychom mohli žít jinak,“ vypráví šestašedesátiletý Radim z Prahy. A tak vzal dobu adventní do svých rukou. Poslední tři roky zrušili předvánoční úklid. Není k ničemu, uklízejí přece průběžně lehce celý rok. Nenakupují dopředu zásoby jídla. Jdou do obchodu krátce před Vánoci a koupí si vše čerstvé v malém množství. Nepečou. Místo hromadění cukroví si každý týden jednou zajdou na zákusek a kávu. A chodí večer na dlouhé procházky. „Máme rádi nazdobené ulice, okna, výlohy. Užíváme si těch světel, kýče, hojnosti, která za našeho mládí v našich městech nebyla vidět. Dáme si svařák, procházíme se pražskými uličkami. A žena loni v jedné takové romantické chvíli řekla: Proč já koza to nedělala celý rok a místo toho jsem v těchto pěkných večerech doma uklízela a pekla,“ říká Radim.

Výhoda života ve vyšším věku je, že člověk už jen málo věcí takzvaně musí. Většinou nemusí nic. Může si vybrat, co dělat chce, co dělat může podle svých možností a sil. Adventní čas je ideální dobou na test, zda je člověk takového svobodného rozhodování a změn schopen nebo je zvyklý jet celý život jet ve stejných kolejích.

Hodnocení:
(5.1 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Adventní čas , to brzské stmívání, černé hodinky při svících, povídání, navštěvování a mlsání cukroví, co se nepovedlo , mám stále v srdci .Vánoce už byly v rodinách. A pak jsme jeli na hory. Takže Advent mám nejraději ....Je tak voňavý.,
Jarmila Komberec Jakubcová
Zvažovala jsem o vánocích letět na Cran Canarii. Bohužel musím že zdravotním problémům cestu na jaro
Soňa Prachfeldová
Advent mam ráda a užívám si ho daleko více než za mlada.
Jitka Caklová
Jako děti jsme si adventní čas užívaly. Na Martina končily práce na poli a přicházel čas odpočinku. Adventní věnec jsme neměli, ale "barborka", jako symbol adventu byla ve váze vždycky. Dokonce nám maminka dělala i adventní kalendář tak, že nám každému na čelo postele udělala křídou tolik čárek, kolikrát se ještě vyspíme, než přijde Ježíšek a každé ráno jsme si jednu smazaly. Advent byl pro nás těšení. V kostele byly krásně vyzdobené jesličky. Rodiče pracovali sedm dnů v týdnu, ale na čase adventním to nic neměnilo. Štědrý den je svátkem od roku 2000 a na Silvestra má volno jen ten, kdo má dovolenou a nebo si tento den napracuje a spojí volno s Novým rokem, případně s víkendem.
Marie Faldynová
Už František Nepil nazval - v době hlubokého socialismu - vánoce slovy "portmonkový memoriál" Nevím, co by říkal dnešní době. Ale je na každém, čeho se zúčastní.
Jitka Hašková
Nadpis nechápu. Vyrůstala jsem v rodině, kde se advent neslavil. Co je to Advent, jsem se dozvěděla až v roce 1990. Adventní věnec jsem neznala a nevím, proč bych ho měla na stará kolena mít. Příprava na Vánoce u nás probíhala umírněně, trochu více se uklízelo, asi 4 druhy cukroví mamka upekla, moc jsme to nejedli. V mém dětství se na Štědrý den ještě pracovalo, mamka chodila z práce v 5 hodin odpoledne, volno bylo jenom 25 a 26. Podobně na Silvestra se chodilo do práce a rodiče domů chodili až v 5. Volno bylo až 1.1. Později začali komunisté pouštět lidi z práce domů už ve 2, protože se na Silvestra rozšířilo pití alkoholu v práci. Asi až po roce 1968 nebo později začalo být volno i 24.12. a 31.12.
judita lišková
Taky jsem dříve dost blbla...přestože jsem poctivě a pořádně uklízela celý rok více než průběžně...což si pořád jaksi držím...šílela jsem před svátky taky...všechno umýt, vymýt, vyprat, naleštit, mít vše do posledního detailu připravené a dokonalé. Tehdy, v mladším a středním věku, mě to nějak nevysilovalo, ale postupem času mě začalo všechno zmáhat , přestala vidět smysl tohoto konánía měla jsem leda vztek, že už se zase blíží svátky. Takže rok už dávno nešílím...dárky nakupuji nejpozději v létě, negruntuji, není to třeba...advent je pro mě přiměřená adventní výzdoba, zapalujeme svíčky, františky, pečeme cukroví...jen tři druhy...před Štědrým dnem vánočku, zdobíme stromek. U nás nejsou svátky přežírací, takže i nákupy máme "vyřešené"...řečeno uváděným módním stylem. Fronty nikde taky léta nestojíme...jednoduše s prominutím kašleme na blázinec kolem vánočního shonu, nenecháváme se znervóznit tím, zda stíháme nebo ne. Mě ale nejvíce kazí adventní čas ta hrubá agresivní a hloupá všudypřítomná reklama na vše možné... před vánocemi ještě zběsilejší.
Leontyna Kubrtova
Tak ja se naopak cely zivot snazim vymanit ze vzoru sve mamky, ktera musi vse pred Vanoci vygruntovat a stresuje tim sebe i okoli. O Vanocich, kdyz prijedeme je nestastna, ze nadelame nepořádek, takže to jaksi cele postrádá smysl... podobne to ma i manzelova mamka. Ja trendy dekorace neresim, pouziju, ty co mame a co vyrobi deti, spolecne si uzijeme peceni cukrovi, velke dary nekupujeme, nepotrebujeme nikoho ohromit. Jen mne stresuji vsudypritomne davy a reklamy, to mi kazi vzdy vanocni naladu...
Jana Gondášová
Mám ráda Vánoce, čisté, nazdobené a to se v pohodě stíhá, cukroví neřeším, koupím, dárky nesháním, daruji peníze, žádný blázinec a proč taky, pokud chtějí děti blbnout a sledovat trendy a být in, přece jim v tom nebudu bránit, jejich věc.
Dana Kolářová
Vánoční čas - https://www.i60.cz/clanek/detail/2559/vanocni-cas
Margita Melegova
Drive jsem gruntovala, vyklizela kazdou skulinku, dnes uz privru nekdy jedno jindy i obe oci, uz to neni tak dokonale, ale svatky jsou o pohode a ne o gruntovani, zadnych 12 druhu cukrovi staci jedny susenky a rolada ke kave, misto toho se vecer prochazime a koukame na svetylka v oknech, obcas nam vitr privane i vuni peceneho cukrovi.
Věra Halátová
"Advent ukáže, jaký má kdo přístup k životu"? To je snad znát po celý rok. Nechte každého, ať si dělá co chce. Já nepeču cukroví a když to někomu řeknu, tak nade mnou kroutí hlavou. Jedna řekla, ale to "MUSÍ" být. Nemusí. Mně to nechutná, neumím to a nesnáším patlání s těstem. Ale ať si dělá každý co chce a jak chce. Jó, kdybych na to měla, tak bych na vánoce jela do Thajska. Ale už ani na "tahiti" nechodím, ani na silvestra.
Karel Boháček
Klídek a pohoda, láska - to jsou Vánoce.
Dana Puchalská
Mně nechává vánoční šílenství absolutně klidnou. Nechápu děs- běs při úklidu. Vždyť se snad uklízí každý den, tak proč vyšilovat kvůli pár dnům, ne?
Věra Ježková
Předvánočnímu běsnění v podobě uklízení, pečení a nakupování nepropadám.
Jiřina Votavová
Před 10 lety jsme poprvé prožili Vánoce mimo domov, na Kanárských ostrovech. Doma uklízím průběžně, upeču pár druhů cukroví a na 1. adventní neděli trochu vyzdobím byt, který těsně před svátky opustíme a kam se zase rádi vracíme. Vánoce máme dvoje, 24.12. naše české a 25.12. španělské. Je tam krásně a příjemně i v prosinci, máme raději teplo a pobyt si užíváme. Pokud nám bude zdraví sloužit, poletíme zase. ☺
Mirek Hahn
A co okna Radime ? Aspoň okna ji nech umýt..... :-)